záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Candida albicans

Kandida = Candida

Čo je kandida? Túto otázku som si položil pri čítaní príspevku na fóre o zdravotných problémoch spôsobených hypotyreózou. "...aj za hypotyreózou je premnoženie kvasiniek rodu Candida". Či je to tak alebo onak, za zamyslenie to stojí, a preto sa budem snažiť zozbierať čo najviac materiálov, ktoré podajú bližšie vysvetlelnie tohto pojmu.
Candida albicans, alebo jednoducho povedané Kandida, je označovaná ako kvasinka, ktorá je normálnou složkou ľudského tela, je harmonizujúcim prvkom s acidofilom - "dobrou baktériou", ktorá pomáha pri trávení a vyprádzňovaní.

Nachádza sa v črevách, pohlavných orgánoch, ústach, pažeráku (česky-jícnu) a krku. Za normálnych okolností je náš organizmus schopný jej množstvo kontrolovať.

candida-albicans-kandidaCandida albicans je teda v každom z nás. Je prirodzenou súčasťou nášho tela. Bez nej by sme zomreli. Ak je však vnútorná flóra organizmu v nerovnováhe, môže sa nekontrolovane "premnožiť" a spôsobiť tak infekciu - kandidózu (candidózu - pojem má viac výsledkov vo vyhľadávači). Touto infekciou trpí každý štvrtý človek, či už o tom vie, a väčšinou nevie.
Jedná sa nielen o ochorenie kože a slizníc, veľmi často aj o napadnutie tráviaceho traktu, ale aj alergických reakcii na túto infekciu. Pri každom druhu sa prejavy problémov líšia. Často sa stáva, že človek sa dlhú dobu lieči na rôzne choroby,  ale žiadna príčina ich problémov sa nenašla. Títo ľudia majú za sebou dlhú dobu trápenia, vyšetrení, rôznych liekov a prípravkov i so všetkými vedľajšími účinkami. Pritom ich diagnózy sú rôzne a neriešia podstatu problémov.

Nadmerné preťažovanie organizmu, množstvá antibiotík a umelých hormónov, hormonálna antikoncepcia, zlá alebo nedostatočná výživa a steroidy môžu acidofil potlačiť, čo umožní kvasinkám nekontrolovanie sa rozmnožiť. Pritom reagujú rovnako ako kvasnice pri kysnutí cesta. Ak k nim pridáme teplú vodu a cukor, veľmi rýchlo sa rozmnožia a nakysnú. Kvasinky, ak je telo v nerovnováhe, si počínajú obdobným spôsobom.

Porušenie rovnováhy v našom organizme má za následok oslabenie imunitného systému a človek sa dostane do začarovaného kruhu, z ktorého sa dá len ťažko vykročiť. Prospešné kvasinky sú vytlačené novým "kolonizátorom", ktorý potrebuje byť dostatočne živený, hlavne cukrami v rôznej forme. Aj preto môžeme mať neodolateľnú chuť na niečo sladké, na výborný chrumkavý chlieb, pečené zemiaky, pivo, ba aj alkohol všetkého druhu. "Kolonizátor" nás núti zabezpečovať stravu ktorá mu najviac prospieva. Pritom vyčerpáva aj zásoby dôležitých vitamínov, hlavne skupiny B. Tým vzniká v tele vitamínový deficit a s ním spojené príznaky.

Strava väčšiny Európanov pôsobí na nerovnováhu medzi kvasinkami a acidofilom. Priemyslovo spracované potraviny, čistené uhľovodany, alkohol, sladené nealkoholické nápoje, cukor ako dochucovadlo, podporuje rast kvasiniek. Ľudské telo sa tak stáva rajom pre ich život. Sú dobre živené, ukryté na temných, teplých a chránených miestach. Dobre sa rozmnožujú a žijú kráľovsky. Prečo by mali opúšťať naše telo dobrovoľne.candida-albicans-spory
Akonáhle sa kvasinky premnožia, je ťažké vyhnať ich von. Pôvodná dieta doporučovaná pri kandodoze, zostavená tak, aby bránila rastu kvasiniek, vylučovala všetky sladidlá, ovocie, ovocné šťavy, sušené alebo fermentované potraviny a potraviny rýchlo podliehajúce plesniam. Človek mohol jesť iba mäso a zeleninu všetkého druhu. Lekári zistili, že pacienti, ktorým bola táto radikálna dieta predpísaná, sú oslabení, deprimovaní, točí sa im hlava, majú psychické problémy, problémy s videním, depresie a iné prejavy.

Imunitný systém vytvára protilátky, ktoré proti kvasinkovým bunkám, vnímaným ako "VOTRELCI" bojuje. Ak je imunitný systém oslabený, napríklad alergiami alebo vírusmi, jeho protilátky sa vyčerpajú a môže sa potom prejaviť zvýšená citlivosť na peľe rastlín, tabakový dym, parfémy alebo splodiny z výfukov áut, vydýchaný vzduch v kostole, obchodnom dome (pravidelne sa mi točila hlava a bolo mi na odpadnutie pri pokladni v obchodnom dome, hlavne kde mali vlastnú vnútornú pekáreň na chlieb). Kvasinky žijú väčšinou v sliznici v ústach, dutinách, žalúdku, pošve, črevách. Môžu sa však premnožiť a stať sa systémovými. Môžu postihovať kĺby a svaly formou bolestivosti a tuhnutím svalov, na koži ako vyrážky, alebo dermatofytózou nôh.

Mŕtve kvasinkové bunky sú rovnako nebezpečné. Vytvárajú jedovaté toxíny, ktoré zamojujú celé telo človeka a obrovsky zaťažujú celý imunitný a čistiaci systém človeka. Trpí hlavne pečeň a obličky, bunky nedostávajú správnu výživu, môže dochádzať ku strate pamäte, zmäteností, depresiám, pocitom opitosti.
Candida albicans je druh kvasinky, ktorá spôsobuje aj ústne a genitálne infekcie. Mykózy, ako sa infekcie odborne nazývajú, sú častou príčinou chorôb a úmrtí u osôb, ktoré majú zníženú imunitu vplyvom AIDS, chemoterapie, transplantácie orgánov a iných imunitných porúch.

kandida-candidozaZa normálnych okolností až 80% populácie neškodí, žije v organizme od narodenia až do smrtí človeka a ani o tom nevieme. Ako som už spomenul, problém nastáva až po premnožení a hlavne systémovom napadnutí organizmu. Vtedy sa cez krvné riečisko dostáva do všetkých orgánov. Či už s menším alebo väčším úspechom ich prerastá a vznikajú najrozličnejšie zdravotné problémy. Malým deťom spôsobuje chorobu nazývanú múčivka.

Pri infekcii sa do tela dostáva obvyklá - jednobunková kvasinková forma. Tá sa však vplyvom prostredia môže zmeniť na systémovú, invazívnu, mnohobunkovú - vláknitú formu.

Faktory,toré napomáhajú vzniku infekcie:
 
 • užívanie antibiotík a/alebo hormonálnej antikoncepcie,
 • nedostatočná ako aj nadmerná hygiena,
 • používanie tampónov a parfumovaných vložiek,
 • chlórovaná a teplá voda v bazénoch,
 • nosenie tesného a syntetického spodného prádla,
 • hormonálne zmeny počas tehotenstva, menopauzy,
 • zvýšená hladina cukru v krvi, resp. nadmerná konzumácia sladkostí,
 • dlho pretrvávajúci stres (dlhodobá fyzická i psychická záťaž).

candida-albicans-sporyKaždá žena, muž či dieťa, môže dostať kvasinkovú infekciu. Medzi rizikovú skupinu možno zaradiť ľudí:candida-albicans-spory
 • s oslabenou imunitou
 • užívajúcich hormonálnu antikoncepciu, rôzne druhy hormónov (kulturisti),
 • preliečených antibiotikami,
 • tehotné ženy,
 • diabetikov,
 • ženy v období menopauzy.

Včasným ovplyvnením kvasinkovej infekcie (probiotikami) je možné výrazne ovplyvniť priebeh a dôsledky kvasinkového ochorenia.

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Súvisiace články

Najnovšie komentáre

 • Nedavno som sa docital na americkej stranke, ktoru vedie isty uznavany lekar, pr... Čítajte viac ...
  18.01.19 18:08
 • Dobry deň mám dhlodoby problem už asi rok mám problemy tvorbou hlienov ani nejem... Čítajte viac ...
  07.10.18 18:43
 • Rozhovor s Dr. Vodným - najbližším spolupracovníko m prof. Turianicu a podrobný ... Čítajte viac ...
  07.10.18 08:49
 • Pekný deň prajem. Tiež som sa v tom článku celkom našla ,opakované zvačšené uzli... Čítajte viac ...
  22.09.18 22:21
 • Pekný deň. Mám vraj chronickú tyreotitídu, schudol som 20 kg za 4 mesiace , búše... Čítajte viac ...
  01.09.18 20:23
 • ja cvicim 6 tibetan 50x a to je vidiet ze som podstatne silnejsi. Totiz uvolnuje... Čítajte viac ...
  31.08.18 10:56
 • Olej Fortuna vitae stojí v Rakusku € 58,- takze asi tazko ste ho mohla zohnat za... Čítajte viac ...
  15.08.18 12:05
 • Ahoj, mám presne tie isté príznaky, ale lekári ma posielajú z jedného vyšetrenia... Čítajte viac ...
  04.08.18 15:19
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 128
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 2118923
Máme online 10 hostí 
soľ