záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako sadiť ovocné stromy

Ako sadiť ovocné stromy

Ovocné stromy – výsadba

Najvhodnejšia doba na výsadbu ovocných stromčekov je jeseň a to v mesiacoch október — november.
Výsadba stromov je v krajnom prípade možná i v decembri pred zamrznutím pôdy. Dôležitá je teplota pôdy. Nemala by byt nižšia ako 4 až 6 °C a to i niekoľko dní po sebe.

Výhodou jesennej výsadby je dostatok vlahy, z ah oj en i e rezných rán do jari, a vytváranie nových koreňových vláskov. Výsadbou v jeseni sa dosahuje aj lepšia „prijateľnosť“ stromčekov.

Na jar sadíme orechy, marhule, broskyne a niektoré ďalšie druhy v chladnejších, vlhkejších polohách, kde jesenná výsadba nemá žiadne prednosti. Zvlášť broskyne sadíme zásadne na jar, pokiaľ sme ich nevykopali v škôlke v jeseni.

V prípade, že sme z akejkoľvek príčiny stromy nevysadili na jeseň, založíme ich hlbšie do zeme, zavlažíme a ochránime proti poškodeniu mrazom a zverou.
Vysádzame ich na jar do jám, ktoré sme vykopali už na jeseň v predchádzajúcom roku. Mráz rozdrobí hrudy a skvalitní štruktúru pôdy.

Jarný termín sadenia stromčekov je určený počasím od konca februára do konca apríla. Pôda pri sadení by mala byť vlhká, nie mazľavá.

O veľkosti jamy rozhoduje predovšetkým kvalita pôdy a nie veľkosť stromčeka.
V dobrých hlbokých a humusovitých pôdach nie je nevyhnutné pripravovať jamy veľkých rozmerov.
V chudobných pôdach s nízkym obsahom humusu, kopeme jamy priestrannejšie a zároveň sa usilujeme vhodnými úpravami zlepšiť i okolie jám, a to prevrstvením, zeleným hnojením, použitím maštaľného hnoja, rašeliny a priemyselných hnojív.

V záhradkách sa pestujú obyčajne zákrpkové ovocné stromy. Pre ne je najvhodnejšie vykopať jamu asi 80 x 80 cm širokú a asi 60 cm hlbokú, podľa toho, na akom podpníku je ovocný stromček naštepený.

Do vykopanej jamy je vhodné dať potrebné živiny vo forme minerálnych i prírodných hnojív. Spodok jamy i bočné steny treba posypať nehaseným prachovým vápnom.

Osvedčilo sa mi dať do takto upravenej jamy „zajačie“, poplastované pletivo proti hryzcom. Jamu zasypať asi 5 cm vrstvou hliny, na to nasypať asi 500 g umelého hnojiva — draselnú soľ a superfosfát, prípadne NPK.

Hnojivo treba prisypať asi 5 až 10 cm vrstvou hliny. Nakoniec dáme podľa možností vrstvu maštaľného hnoja, ale môže byť i rôzny trus domácich zvierat, a to aj čerstvý, lebo kým sa k nemu dostanú korene, hnoj úplne dozreje a potom už nepoškodí korene stromčeka.

Hnoj prikryjeme vrstvou humusovej pôdy. Všetko dobre ušliapeme, aby sa stromček po zasadení neprepadol do zeme. Do takto pripravenej pôdy a navrstvených živín vysadíme stromček, ku ktorému z bokov jamy pritiahneme pletivo až po pník stromčeka – proti hryzcom.

Pred výsadbou — aby sme nepoškodili korene — zatlčieme do jám kôl (2 — 3 týždne pred vlastnou výsadbou) z južnej strany, ktorý bude siahať po korunu stromov, nie vyššie, aby neodieral konáre.
Nezabudnime pritom rátať s časťou kola, ktorú zatlčieme do zeme — plus hĺbka jamy. Len pri zákrpkoch, toto pravidlo neplatí. Kôl ponecháme nad zemou 100 cm, aby sme oň mohli priviazať stredný konár.

Kôl má byť z tvrdého dreva a jeho spodnú časť je vhodné impregnovať. Osvedčilo sa mi aj opálenie plynovou lampou až do čierneho uhlíka.

Dôležité je stromček vysadiť do správnej hĺbky, ako rástol v škôlke. Koreňový kŕčok má byť tesne na úrovni pôdy a miesto štepenia nad povrchom pôdy.

Kry a kmienkové tvary egreša a ríbezlí vysádzame o 0,10 až 0,15 m hlbšie ako rástli v škôlke.
Pred vlastnou výsadbou upravíme najskôr koreňový systém. Odstránime všetky poškodené korene a ostatné korene skrátime hladkým rezom. Aby sme podporili zakorenenie, korene môžeme pred vysádzaním namočiť do kaše z humusovej hlinitej ornice s prídavkom kravinca.

Pri vlastnej výsadbe na dno jamy nahrnieme vrstvu ornice, pričom z nej upravíme malý kopček, na ktorý rovnomerne rozložíme korene a prihrnieme k nim ornicu. Zároveň stromčekom potrasieme, aby pôda vyplnila všetky priestory medzi koreňmi, aby sa nevytvárali medzi nimi vzduchové medzery, v ktorých korene plesnivejú a stromček sa potom zle ujíma.

Pri potriasaní stromček zároveň povyťahujeme, aby bol zasadený v správnej hĺbke. Pôdu potom pritlačíme a ešte prihrnieme zeminou až po koreňový kŕčok — predtým stromček dôkladne zalejeme

Je dobré, keď stromy vysádzajú dve osôb; jedna stromček pridržiava, druhá ho zasypáva.
Vysadený stromček priviažeme ku kolu, aby mohli klesať súčasne s usadením pôdy. Až po úplnom usadení ho ku kolu priviažeme dôkladnejšie. Skontrolujme, či neodiera peň stromčeka.

Stromy vysádzané na jeseň, režeme až na jar. Pri stromčekoch vysádzaných na jar urobíme rez ihneď.

V prípade, že sme stromček nútení vysádzať na doteraz nespracované miest príprava pôdy bude náročná a pomerne nákladná. Pôdu pre výsadbu musíme prevrstviť (rigolácia) do hĺbky 60 až 70 cm, zbaviť ju trvácich burín a obohatiť ju o organickú hmotu, a živiny a zlepšiť jej fyzikálne, chemické a biologické vlastnosti.

Pri hlbokom spracovaní zapravíme do nej organické hnojivá (maštaľný hnoj, kompost) v množstve 8 až 10 kg na 1 m2 a zároveň pridáme 0,2 až 0,3 kg superfosfátu a síranu draselného.

Komentárov  

 
# BanujemMiro 2010-01-03 18:54
Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vykopali veľké jamy a navozili do nich kvalitnú hlinu. Proti Hryzcom do nej nabili sklenené črepy a majú po problémoch.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Hryzec je mrchaJaro 2010-01-05 07:42
Citovanie Miro:
Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vykopali veľké jamy a navozili do nich kvalitnú hlinu. Proti Hryzcom do nej nabili sklenené črepy a majú po problémoch.

S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im chutí sadiť do zajačieho poplastovaného pletiva. Poriadne som ich naštval pri sadení uhoriek. Nemohli sa dostať do hnojovej pôdy, v ktorej boli zasadené.
Uvažujem, že oplotím v zemi celú výsadbovú plochu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# CRITOX dymovnicaAndrejka 2010-07-01 18:14
Citovanie Jaro:
Citovanie Miro:
Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vykopali veľké jamy a navozili do nich kvalitnú hlinu. Proti Hryzcom do nej nabili sklenené črepy a majú po problémoch.

S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im chutí sadiť do zajačieho poplastovaného pletiva. Poriadne som ich naštval pri sadení uhoriek. Nemohli sa dostať do hnojovej pôdy, v ktorej boli zasadené.
Uvažujem, že oplotím v zemi celú výsadbovú plochu.


CRITOX dymovnica

Použitie: na ochranu proti hlodavcom

Ohradili sme celý pozemok zajačím, poplastovaným pletivom do hlbky 40 cm, aby noví škodcovia - hryzci nemohli prejsť do zeleninovej záhrady. Potom manžel zapálil dymovnice. Už dva mesiace máme pokoj. Nič nie je podhryzené ani podryté. Doporučujem. Výrobca je uvedený na obale. :cry:

Zloženie: 33%Dusičnan draselný 30% síra a prídavné látky

K ochrane rastlín: na voľnej ploche proti škrečkom po jednom ks.
Po zapálení zápalky na prípravku vložte ju dľa možnosti čo najhlbšie s horiacou časťou vpred. Následne zemou zakryte otvor nory, aby sa dym nedostal z nôr von.
Prípravok používajte podľa návodu bezpečne a ohľaduplne voči životnému prostrediu. Pred použitím si prečítajte návod a presvečte sa, že ste mu porozumeli !

Prípravok z hľadiska svojho zloženia nespadá pod biocídy a prípravky na ochranu rastlín ! Je distribuovaný na základe zhody s údajom výrobcu.

Toxicita: v originálnom balení netoxické ! Dym môže vyvolať otravu !
Na vodné živočíchy: nie je povinné označenie !
Na včely: nie je povinné označenie !

Balenie obsah: Prevedenie 5 ks zabalené v kart. obale.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# xxxx 2010-03-29 11:26
no lutujem ich deti, az sa budu v tych sklenenych crepoch prehrabavat v zemi...sklo patri do zberu...ja mam zase suseda takeho ekologa, co stastie meria podla obvodu kapusty, vsetko drevo natiera starym motorovym olejom a stromy strieka najradsej starymi zlatymi zasobami jedov z cias rudoarmejcov
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Vodne vaky pre stromyMax 2017-08-20 21:22
Dodal by som tip k vyrieseniu zavlahy pri vysadbe novych stromov. Jedna sa o vodny vak pre stromy. Sikovny vyrobok, ktory pojme az 70 litrov vody a minimalne 4 hodiny nou zasobuje korene stromu. Ak by niekto hladal info, rad sa podelim o skusenosti. moj email
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# ako sadiť ovocné stromyMarián 2017-11-20 19:12
Ahojte, tento rok som vysadil až 11 ovocných stromov - jablone, hrušky, slivky, čerešne a višne. Nie je to žiaden problém, takže to ide to veľmi rýchlo. Pre tých ktorí to ešte nerobili odporúčam prehľadný postup sadenia stromčekov: [censored]//www.chovatelahospod ar.sk/clanok/sadenie-ovocnych-stromov-jednoducho-a-prehladne-256
V tomto postupe dávajú na dno výsadbovej jamy aj trochu vyzretého hnoja, čo robím aj ja.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Nedavno som sa docital na americkej stranke, ktoru vedie isty uznavany lekar, pr... Čítajte viac ...
  18.01.19 18:08
 • Dobry deň mám dhlodoby problem už asi rok mám problemy tvorbou hlienov ani nejem... Čítajte viac ...
  07.10.18 18:43
 • Rozhovor s Dr. Vodným - najbližším spolupracovníko m prof. Turianicu a podrobný ... Čítajte viac ...
  07.10.18 08:49
 • Pekný deň prajem. Tiež som sa v tom článku celkom našla ,opakované zvačšené uzli... Čítajte viac ...
  22.09.18 22:21
 • Pekný deň. Mám vraj chronickú tyreotitídu, schudol som 20 kg za 4 mesiace , búše... Čítajte viac ...
  01.09.18 20:23
 • ja cvicim 6 tibetan 50x a to je vidiet ze som podstatne silnejsi. Totiz uvolnuje... Čítajte viac ...
  31.08.18 10:56
 • Olej Fortuna vitae stojí v Rakusku € 58,- takze asi tazko ste ho mohla zohnat za... Čítajte viac ...
  15.08.18 12:05
 • Ahoj, mám presne tie isté príznaky, ale lekári ma posielajú z jedného vyšetrenia... Čítajte viac ...
  04.08.18 15:19
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 128
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 2118895
Máme online 15 hostí 
soľ