záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako rezať ovocné dreviny

Ako rezať ovocné dreviny

Rez ovocných drevín

Aj menej kvalitne urobený rez, je lepší ako žiadny rez.
Rez stromov je jedným z najdôležitejších agrotechnických zásahov. Pre začiatočníka je komplikovaný, ale pri osvojení si určitých zásad ani menej skúsený záhradkár nemôže pritom urobiť veľkú škodu, na rozdiel od štepenia, očkovania, vrúbľovania — čo patrí už do ,vysokej školy" záhradkárstva.

Všeobecné informácie o reze ovocných drevín

Konár buď intenzívne rastie, mohutnie a nerodí alebo naopak.

Pritom výhonky, smerujúce kolmo hore, predstavujú prvý extrém, výhonky vodorovné druhý. Konáre šikmé v uhle 45 stupňov tvoria priemer.

Keď odrežeme konárik za púčikom, ktorý smeruje dole, ďalší výhonok vyženie tým smerom a korunu nám bude rozširovať, zvýši sa úrodnosť.
Rez za púčikom, smerujúcim hore, spôsobí, že ďalší rast usmerníme hore.

Rezom tvarujeme, formujeme korunu.

Rez má vplyv aj na úrodu. Odstránením častí konárikov s kveto nosnými púčikmi skoro na jar pri nadmernej násade spôsobíme, že na jeden plod prípadné viac listov, bude lepšie vyživovaný, plody budú väčšie a nebudú natoľko padať — úroda bude v dôsledku toho väčšia.

Príliš energické rezanie mladých stromčekov asimilačnú plochu zmenšuje natoľko, že vývoj stromu sa príliš pribrzdí.

Rezom ovplyvňujeme aj životnosť stromu. Veľký počet slabších konárov základnej kostry a vývoj tzv. konkurenčných výhonkov (ktoré priliehajú ku konárom v tesnom uhle) spôsobuje, že konáre sa neskôr lámu.

Energicky zrezané stromy vyháňajú pridlhé letorasty s nedostatočne vyzretým drevom a životnosť stromu sa nám kráti namŕzaním,

Podľa funkcie rozoznávame

Rez výchovný

Týmto rezom ovplyvňujeme tvarovanie stromu, jeho koruny po vysadení. Končí sa dopestovaním základnej kostry koruny,

Predovšetkým vyberieme štyri až päť silných, optimálne rozložených výhonkov, ktoré nám budú tvoriť kostru, aby sa dobre vyvinuli, ostatné odstránime. Aj výhonky základnej kostry skracujeme, aby boli pevnejšie.

Horné púčiky všetkých výhonkov by mali byť v rovnakej výške. Preto vyššie položené výhonky režeme viac, nižšie položené menej. Vyššie končiace výhonky by sa nám totiž vyvíjali príliš rýchlo na úkor ostatných. Toto využívame pre posilnenie výhonku stredného konára, ktorý má o 10 — 15 cm vyčnievať. Získava tým veľkú výhodu. Aby neprerástol príliš, každý rok ho skracujeme úmerne k ostatným na spomínaných 10 — 15 cm.

Pri rezaní musíme mať predstavu o konečnej forme koruny, ktorú chceme dopestovať.

Rez udržovací

Po skončení výchovného rezu v ďalších rokoch pokračujeme rezom udržovacím, ktorým naďalej ovplyvňujeme správny pomer medzi rastom a rodivosťou stromu.

Prvé roky po skončení výchovného rezu má strom sklon ešte vyháňať do vnútra korunky bujné mladé výhonky. Aby nám korunu nepriaznivo nezahustili, odstraňujeme ich, korunu presvetľujeme (hovorí sa aj o reze presvetľujúcom).

Prerezávame aj ostatné výhonky spôsobom, ako si to jednotlivé druhy a odrody ovocných stromov vyžadujú. Ako sa postupne zvyšuje úroda, tak sa znižuje, brzdí rast stromu, obrast schne, strom ľahko napadajú škodcovia. Strom aj naďalej nasadzuje nadmerné množstvo kvetov. Keby sme situáciu ponechali prirodzenému vývoju, získame periodickú, kolísavú rodivosť.

Riadime sa zásadou, že odrežeme radšej viac tenkých konárikov, ako jeden hrubší, rany sa ľahšie hoja. Je pochopiteľné, že odstraňujeme aj choré, suché, poškodené, križujúce sa konáre.

Rez zmladzujúci

V období, keď strom už nevytvára žiadne alebo len veľmi slabé prírastky, nasadzuje nadmerné množstvo plodov, ovocie je podradné, trpí chorobami a škodcami, vtedy prikročíme k hlbšiemu zmladzovaniu.

Je to zásah taký radikálny, že strom musíme naň pripraviť kvalitným hnojením. Príliš slabé stromy sa zmladzovať nedajú. Je pravidlo, že jabloň sa môže zmladzovať medzi 30. — 40. rokom hruška od 40 do 50, čerešňa a višňa od 25 do 30 i slivka od 15 do 20 rokov.

Stromy s príliš hustými konármi by sme radikálnym rezom pripravili o takú časť listov, že by uhynuli. Preto ich na začiatku zmladzujeme miernymi rezom a až po vypučaní pukov na holých častiach režeme kratšie. Aby sme neobmedzili, najmä prv; rok-dva po reze príliš asimilačnú plochu lístia, ponecháme na strome všetky výhonky, aj tie, ktoré by sme ináč udržovacím rezom odstraňovali. Tento zasa urobíme až neskôr.

Horné konáre majú výhodnejšiu polohu a preto ich môžeme rezať viac. Spodné režeme menej.

Pri reze korunu režeme do uhla, ktorý konkrétnemu druhu stromu najlepšie vyhovuje. Znamená to že jabloň režeme na uhol 100 — 120 stupňov, hrušky slivku a ďalšie kôstkoviny na 75 — 100 stupňov.

Zmladzovací rez je významné opatrenie, ktorý môžeme obnoviť rodivosť a kvalitu starších stromov.

Komentárov  

 
# HruskaDevinsky 2011-05-09 16:06
Mam mladu (4r) hrusku, ale nerodi. Tohto roku (april/maj 2011) mala vela kvetov, ale bude len jedna jedina hruska! Pritom tento strom, teraz 3 m vysoky, ma vela konarov, ma nadherne listy a vyzera velmi zdravy.
Co spravit aby na buduci rok zarodila? Na blizku su ine stromy hrusiek, obsypane plodmi.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Hruška - rodivosťJano 2011-05-21 15:11
Citovanie Devinsky:
Mam mladu (4r) hrusku, ale nerodi. Tohto roku (april/maj 2011) mala vela kvetov, ale bude len jedna jedina hruska! Pritom tento strom, teraz 3 m vysoky, ma vela konarov, ma nadherne listy a vyzera velmi zdravy.
Co spravit aby na buduci rok zarodila? Na blizku su ine stromy hrusiek, obsypane plodmi.


Ahoj, nám hruška tiež nerodila, potom nám sused poradil skúsenosť jeho otca, že ju treba priškrtiť. Stačí obaľovaný medený drôt, ktorý zatiahni kombinačkami silnejšie na peň, do hornej časti. Skús to už teraz, ale pozor, aby si drôt príliš nezarezal do kôry stromu. Živiny musia pretekať. Nám to pomohlo a hruška pekne zarodila. Odvtedy rodí každý rok. Iba ju prihnojujeme maštaľným hnojom ku koreňom. Nestriháme ju však vôbec. Nemá to rada. Ešte vraj pomáha, keď sa jej vyhrozíš, že ju na rok zrežeš. Akoby tomu rozumeli aj iné stromy.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# rodivostmjc 2012-04-20 11:57
Ani moja hruska rodila,ale mali sme uz hrusiek dost. Povyhrazal som sa jej, ze ak nezarodi banany, zrezem ju. Zabralo to, minuly rok sme zbierali konecne riadnu urodu bananov. Fakt tie stromy nam rozumeju, len sa tvaria ze nie. Buduci rok asi skusim Kaki.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# uschnuté listy v júliAnna 2012-07-13 11:47
Mám štvrtý rok hrušku. Na jar krásne zarodila a nahodila plody. Teraz začiatkom týždňa jej uschli listy, ako by ich opálil a plody ostali na strome. Čo to mohlo spôsobiť? V blízkosti stromu sa ani nekúrilo a ani nič nepálilo.
Ďakujem A.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# ovocné stromky rez a kedyĽudmila 2013-02-11 19:58
prosím mám na záhrade jabloň, hrušku, ktoré vyhnali značné množstvo nových vetvičiek letorastov od minulého roku /všetky tenké prútiky smerujú k oblohe/, prosím čo mám z toho odstrániť. Vďaka za každú cenu radu. Ostala som sama a naďalej ovocnú záhradu chcem udržať. Prosím o radu tiež ku broskyniam, čo kedy ako
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# rez stromovĽudmila 2013-06-18 13:59
Všetky vetvičky rastúce kolmo hore, či v ostrom uhle konkurenčne k staršej vetve alebo rastúce vodorovne môžete zrezať. Letorasty, ktoré vyrástli na koncoch vetví nechajte. Ďalšie informácie môžete nájsť na www.zahradny-raj.sk v Poradni prof. Hričovského.

Držím palce
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Rez stromovPeter 2014-02-09 08:20
Bohuzial nemozem s vami suhlasit s touto vasou uvodnou vetou " Aj menej kvalitne urobený rez, je lepší ako žiadny rez."
Robim ovocinarstvo a arboristiku niekolko rokov a ked vidim po tych zahradych a parkoch tie nekvalitne rezy tak naozaj pre ten strom je lepsie ak by sa nerobil ziaden rez. Oprava takeho rezu sa neda urobit hned v jednom roku, ale trva to niekedy az 2-3 roky. Ak sa naozaj povazujete za odbornikov, tak by som tu vasu uvodnu vetu radsej dal prec alebo aspon preformuloval.
Existujú zákonitosti, ktoré platia pre všetky druhy a odrody ovocných plodín.
Mali by ste ich poznať skôr, než začnite s prácou.
Peter
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Rez čerešníFedor 2014-12-04 09:56
Poradí mi niekto či môžem radikálne orezať 30 ročnú čerešňu priamo so zberom?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# výrub ovocných stromov - kedy?jankohraško 2015-09-05 20:18
Je dovolené vyrezať - spíliť ovocné stromy (v mojej záhrade) v auguste - v čase, keď dozrieva ovocie?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Kedy orezať figu?Alice 2017-02-18 20:14
Kedy orezať figu?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Nedavno som sa docital na americkej stranke, ktoru vedie isty uznavany lekar, pr... Čítajte viac ...
  18.01.19 18:08
 • Dobry deň mám dhlodoby problem už asi rok mám problemy tvorbou hlienov ani nejem... Čítajte viac ...
  07.10.18 18:43
 • Rozhovor s Dr. Vodným - najbližším spolupracovníko m prof. Turianicu a podrobný ... Čítajte viac ...
  07.10.18 08:49
 • Pekný deň prajem. Tiež som sa v tom článku celkom našla ,opakované zvačšené uzli... Čítajte viac ...
  22.09.18 22:21
 • Pekný deň. Mám vraj chronickú tyreotitídu, schudol som 20 kg za 4 mesiace , búše... Čítajte viac ...
  01.09.18 20:23
 • ja cvicim 6 tibetan 50x a to je vidiet ze som podstatne silnejsi. Totiz uvolnuje... Čítajte viac ...
  31.08.18 10:56
 • Olej Fortuna vitae stojí v Rakusku € 58,- takze asi tazko ste ho mohla zohnat za... Čítajte viac ...
  15.08.18 12:05
 • Ahoj, mám presne tie isté príznaky, ale lekári ma posielajú z jedného vyšetrenia... Čítajte viac ...
  04.08.18 15:19
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 128
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1992173
Máme online 21 hostí 
soľ