záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

herbár
rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestovať broskyne

Ako pestovať broskyne

Pestovanie broskýň

Pred prvou svetovou vojnou sa broskyne u nás pestovali zriedkavo, aj to len málo hodnotné semenáče. Po druhej svetovej vojne nastal prudký vzostup pestovania broskýň aj u nás. Z vysadených kôstok dovezeného ovocia miestami vyrástli stromy s akostným ovocím. Tým sa prebudil záujem o ich pestovanie. Ovocie, ktorého šťavnatosť je taká vysoká, že ho bez preháňania môžeme považovať za akúsi prirodzenú nádobu džúsu, láka pestovať broskyne vo všetkých kútoch Slovenska. Skúsite si ich vypestovať aj vy?

Typy dreviny

Broskyne pestujeme v tvare voľne rastúcej kotlovitej koruny s výškou kmeňa 40 — 80 cm. Pestovanie korún so stredným výhonkom je nevhodné, pretože broskyne sa vyznačujú intenzívnym vrcholovým rastom, skoro vytvárajú druhé poschodie, pričom dolné poschodia zakrpatejú a rodivý rast na zatienených miestach odumiera.
Nároky na stanovište, pôdu
Broskyne majú pomerne náročné požiadavky na stanovište. Predovšetkým sú náročná na teplo. Vyhovujú jej oblasti s priemernou ročnou teplotou 7 — 10 C. Broskyňa neznáša ani polotieň. Pri nedostatočnom osvetlení tvorí málo kvetných púčikov, ovocie je nevyfarbené a má podradnú chuť. Spodné konáre na nedostatočne osvetlených stromoch vysychajú a kostrové konáre sa vyhoľujú.
V čase vegetačného pokoja broskyňa znáša mráz až — 30 °C, v čase kvitnutia len veľmi ružovité kvety znášajú teplotu —2 až —3 °C a malé zvončekovité kvety až —4 °C. Obnažené plody mrznú už pri teplote — 1°C.

Broskyne majú nároky aj na pôdu. Najlepšie jej vyhovujú hlinítopiesočnaté pôdy s neutrálnou alebo zásaditou reakciou s obsahom vápna do 5 %. Neznáša studené, ťažké a mokré pôdy. Pôda má mat dostatok humusu a potrebných živín. Je náročná aj na vlahu, v čase kvitnutia, pri zväčšovaní plodov a najmä 3 až 4 týždne pred ich dozrievaním. Pri nedostatočnej výžive a závlahe strom nemá potrebné prírastky, málo rodí a ovocie je drobné.

Výsadba

Broskyne sa vysádzajú v druhej polovici marca — je to obdobie začiatku pučania broskýň — až začiatkom apríla. Jamy pre ne kopeme v jeseni. Najčastejšie sa vysádzajú jednoročné očkovance s dobre vyvinutou koreňovou sústavou, zdravým kmeňom a dobre vyvinutými výhonkami. Vysádzajú sa podobne ako iné ovocné stromy. Vzdialenosť medzi jednotlivými stromčekmi má byť 3,5 x 4 m. Vhodné na výsadbu sú mierne svahy, na ktorých prúdenie vzduchu znižuje škody spôsobené predjarnými mrázikmi. Lepšie sa ujímajú stromy s tenším kmeňom. Ak vysádzame stromček s kotlovitou korunou, vypestovanou v škôlke, ponecháme 2 — 4 výhonky, ktoré značne skrátime; najhoršie na 3, najspodnejšie maximálne na 5 púčikov.
Keď sa púčiky na zasadenom stromčeku neprebudía ani začiatkom mája, neznamená to ešte, že už

uschol. Bez meškania ho vyberieme zo zeme a prezrieme mu korene. Konce koreňov sú obyčajne zaschnuté alebo nahnité, prípadne napadnuté plesňou, Postupne ich skracujeme až na zdravé drevo a suché konáre úplne odstránime. Stromček namoríme koreň am i do vody na 24 hodín a potom ho opäť zasadíme a pôdu zalejeme vodou. Obyčajne za týždeň za í ne pučať.

Hnojenie

Stromy každoročne prihnojujeme — a to v predjarnom období a pred kvitnutím. Prihnojujeme viaczložkovými priemyselnými hnojivami. Každý 3, — 4. rok zapracujeme do pôdy maštaľný hnoj alebo kompost. Vápnime podľa potreby — mletým vápencom.

Škodcovia, choroby

Pomerne častou chorobou je kučeravosť broskýň. Prvé príznaky sa objavujú pri pučaní listov, ktoré sa stáčajú a kučeravejú. Chorobu spôsobuje grmaník broskyňový. Napadnuté listy sú žltočervené, väčšie a hrubšie ako ostatné. Najúčinnejším fungicídom proti tejto chorobe je oxychlorid medi — Kuprikol 50 v 0,6 % koncentrácií. Postreková zmes musí pokryť každú plôšku kôry a pukových šupín i na tých "najvzdialenejších miestach. Postrek robíme v jeseni po opadaní listov, keď sme jesenný postrek zmeškali, urobíme ho v predjarí — v čase zväčšovania (nalievania) terminálnych vegetatívnych pukov. Postrek vykonaný neskôr môže byt neúčinný.

Nebezpečné ochorenie broskýň spôsobuje aj voš! broskyňová. Pri silnejšom napadnutí spôsobuje cic; ním škody na listoch aj na mladých konárikoch a i má za následok spomalenie rastu a zníženie úroč ovocia. Na jar ničíme vošky Fosfotionom E 50, osve< čuje sa aj použitie Pirimoru.

Odrody

Informatívne uvádzame niekoľko odrôd broskýň -a to podľa od deliteľnosti dužiny od kôstky.
Veľmi dobrou oddeliteľnosťou dužiny od kôstky i vyznačuje neskoršia, zlato dužinatá odroda Graci Dobrá oddeliteľnosť sa uvádza pri oranžovožltej Ju Elberty, Fairhaven a Elberte, zlatožltej Halehaven svetložltej Morávii. Patrí sem i Lednická žltá. Do dobre sa oddeľuje dužina od kôstky aj u známej broky ne Redhaven. Podľa jednotlivých popisov plodov niektorých odrôd nadobúdajú túto vlastnosť až keď sú v plnej zrelosti, ako napr. Amsdenova, Sunhave Luna a ďalšie. Doslova zlú oddeliteľnosť dužiny od kôstky má odroda Morettfnyho a takmer nemôž) May Flower, Redwin (so zelenobielou dužinou), dal Colins a Early Red so svetložltou dužinou.

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Prosim viete mi poradit, ako treba jostu na zostrihnut? Minulu jesen som si kupi... Čítajte viac ...
  16.04.17 20:15
 • prosím o radu, mám 4. rok vysadenú broskynu a stále nerodí. je to odroda Fairhav... Čítajte viac ...
  11.04.17 14:17
 • ahoj už asi 3 roky sa liečim na štítnu žlazu a chcem sa spýtat že čo by sa stalo... Čítajte viac ...
  04.04.17 17:48
 • ahoj Lenka ,nevešaj hlavu psychika robí svoje.JA sa liečim už 12 rokov. Aj mne p... Čítajte viac ...
  01.04.17 04:59
 • Pekný deň, mohol by ste poradiť čo užívate na podporu imunity a proti candide? Ď... Čítajte viac ...
  29.03.17 11:33
 • Postupne mi uschli už dve broskyne. Prejavilo sa to pomalým chradnutím až do usc... Čítajte viac ...
  27.03.17 18:16
 • Riešim tiež autoimunne ochorenie štítnej žľazy, postupne sa darí pochopiť jej pr... Čítajte viac ...
  21.03.17 09:41
 • Zdravím,chcel by som vedieť,či je možné použiť na odstránenie rastu buriny pri r... Čítajte viac ...
  25.02.17 04:56
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1528755
Máme online 22 hostí 
soľ