záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestovať broskyne

Ako pestovať broskyne

Pestovanie broskýň

Pred prvou svetovou vojnou sa broskyne u nás pestovali zriedkavo, aj to len málo hodnotné semenáče. Po druhej svetovej vojne nastal prudký vzostup pestovania broskýň aj u nás. Z vysadených kôstok dovezeného ovocia miestami vyrástli stromy s akostným ovocím. Tým sa prebudil záujem o ich pestovanie. Ovocie, ktorého šťavnatosť je taká vysoká, že ho bez preháňania môžeme považovať za akúsi prirodzenú nádobu džúsu, láka pestovať broskyne vo všetkých kútoch Slovenska. Skúsite si ich vypestovať aj vy?

Typy dreviny

Broskyne pestujeme v tvare voľne rastúcej kotlovitej koruny s výškou kmeňa 40 — 80 cm. Pestovanie korún so stredným výhonkom je nevhodné, pretože broskyne sa vyznačujú intenzívnym vrcholovým rastom, skoro vytvárajú druhé poschodie, pričom dolné poschodia zakrpatejú a rodivý rast na zatienených miestach odumiera.
Nároky na stanovište, pôdu
Broskyne majú pomerne náročné požiadavky na stanovište. Predovšetkým sú náročná na teplo. Vyhovujú jej oblasti s priemernou ročnou teplotou 7 — 10 C. Broskyňa neznáša ani polotieň. Pri nedostatočnom osvetlení tvorí málo kvetných púčikov, ovocie je nevyfarbené a má podradnú chuť. Spodné konáre na nedostatočne osvetlených stromoch vysychajú a kostrové konáre sa vyhoľujú.
V čase vegetačného pokoja broskyňa znáša mráz až — 30 °C, v čase kvitnutia len veľmi ružovité kvety znášajú teplotu —2 až —3 °C a malé zvončekovité kvety až —4 °C. Obnažené plody mrznú už pri teplote — 1°C.

Broskyne majú nároky aj na pôdu. Najlepšie jej vyhovujú hlinítopiesočnaté pôdy s neutrálnou alebo zásaditou reakciou s obsahom vápna do 5 %. Neznáša studené, ťažké a mokré pôdy. Pôda má mat dostatok humusu a potrebných živín. Je náročná aj na vlahu, v čase kvitnutia, pri zväčšovaní plodov a najmä 3 až 4 týždne pred ich dozrievaním. Pri nedostatočnej výžive a závlahe strom nemá potrebné prírastky, málo rodí a ovocie je drobné.

Výsadba

Broskyne sa vysádzajú v druhej polovici marca — je to obdobie začiatku pučania broskýň — až začiatkom apríla. Jamy pre ne kopeme v jeseni. Najčastejšie sa vysádzajú jednoročné očkovance s dobre vyvinutou koreňovou sústavou, zdravým kmeňom a dobre vyvinutými výhonkami. Vysádzajú sa podobne ako iné ovocné stromy. Vzdialenosť medzi jednotlivými stromčekmi má byť 3,5 x 4 m. Vhodné na výsadbu sú mierne svahy, na ktorých prúdenie vzduchu znižuje škody spôsobené predjarnými mrázikmi. Lepšie sa ujímajú stromy s tenším kmeňom. Ak vysádzame stromček s kotlovitou korunou, vypestovanou v škôlke, ponecháme 2 — 4 výhonky, ktoré značne skrátime; najhoršie na 3, najspodnejšie maximálne na 5 púčikov.
Keď sa púčiky na zasadenom stromčeku neprebudía ani začiatkom mája, neznamená to ešte, že už

uschol. Bez meškania ho vyberieme zo zeme a prezrieme mu korene. Konce koreňov sú obyčajne zaschnuté alebo nahnité, prípadne napadnuté plesňou, Postupne ich skracujeme až na zdravé drevo a suché konáre úplne odstránime. Stromček namoríme koreň am i do vody na 24 hodín a potom ho opäť zasadíme a pôdu zalejeme vodou. Obyčajne za týždeň za í ne pučať.

Hnojenie

Stromy každoročne prihnojujeme — a to v predjarnom období a pred kvitnutím. Prihnojujeme viaczložkovými priemyselnými hnojivami. Každý 3, — 4. rok zapracujeme do pôdy maštaľný hnoj alebo kompost. Vápnime podľa potreby — mletým vápencom.

Škodcovia, choroby

Pomerne častou chorobou je kučeravosť broskýň. Prvé príznaky sa objavujú pri pučaní listov, ktoré sa stáčajú a kučeravejú. Chorobu spôsobuje grmaník broskyňový. Napadnuté listy sú žltočervené, väčšie a hrubšie ako ostatné. Najúčinnejším fungicídom proti tejto chorobe je oxychlorid medi — Kuprikol 50 v 0,6 % koncentrácií. Postreková zmes musí pokryť každú plôšku kôry a pukových šupín i na tých "najvzdialenejších miestach. Postrek robíme v jeseni po opadaní listov, keď sme jesenný postrek zmeškali, urobíme ho v predjarí — v čase zväčšovania (nalievania) terminálnych vegetatívnych pukov. Postrek vykonaný neskôr môže byt neúčinný.

Nebezpečné ochorenie broskýň spôsobuje aj voš! broskyňová. Pri silnejšom napadnutí spôsobuje cic; ním škody na listoch aj na mladých konárikoch a i má za následok spomalenie rastu a zníženie úroč ovocia. Na jar ničíme vošky Fosfotionom E 50, osve< čuje sa aj použitie Pirimoru.

Odrody

Informatívne uvádzame niekoľko odrôd broskýň -a to podľa od deliteľnosti dužiny od kôstky.
Veľmi dobrou oddeliteľnosťou dužiny od kôstky i vyznačuje neskoršia, zlato dužinatá odroda Graci Dobrá oddeliteľnosť sa uvádza pri oranžovožltej Ju Elberty, Fairhaven a Elberte, zlatožltej Halehaven svetložltej Morávii. Patrí sem i Lednická žltá. Do dobre sa oddeľuje dužina od kôstky aj u známej broky ne Redhaven. Podľa jednotlivých popisov plodov niektorých odrôd nadobúdajú túto vlastnosť až keď sú v plnej zrelosti, ako napr. Amsdenova, Sunhave Luna a ďalšie. Doslova zlú oddeliteľnosť dužiny od kôstky má odroda Morettfnyho a takmer nemôž) May Flower, Redwin (so zelenobielou dužinou), dal Colins a Early Red so svetložltou dužinou.

Komentárov  

 
# kuceravostoco 2010-08-06 18:11
Pozdravujem zahradkarov.Pridam aj ja svoju radu co sa mi osvedcilo a stale pouzivam proti kuceravosti aj ako sme ju objavily.

Ako vela objavov aj tento vznikol uplnou nahodou ked deti nepocuvli prikaz rodicov ale ulahcili si pracu co mali spravit. Ked pisem deti mam na mysli vek 16 a 17 rokov.

Od jesene do jari ostalo 5kg vrece cereritu na zahrade prikryte vedrom a stvrdlo.Vyzbrojil som deti gumenymi rukavicami a kazal rozdrvit vznikle hrudy na drobne a rozsypat po zahrade.Namiesto toho vykopali tri jami zhruba na hlbku ryla meter a pol od kmena broskine.A co sa nestalo mal som najkrajsiu broskinu v zahradkarskej kolonii.Je jasne ze deti sa priznali az na druhi rok ked som mal najlepsiu a najkrajsiu urodu a nebol schopny povedat ostatnym zahradkarom cim som striekal.Pre uplnost musim dodat ze stomcek som dalsie 3 roku nestriekal ani nehnojil a stale mal peknu urodu aj ked na listoch sa kuceravost stale objavovala ale uz si snou dokazal poradit aj sam .

A na zaver sa priklanam k tomu nebat sa dat vela zivin do zeme a preventivne trocha postriekat
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# superzáhradkárka 2010-09-24 07:29
gratulujem, :-) ,aj ja pridávam cererit do záhrady ale nie až tak veľa ako u vás, tento rok som s cereritom obsypala rajčiny a boli vysoké husto nasadené plody a krásne, suseda mi povedala, že si zoberie odo mňa semienka,že vraj aj ona chce strapcovité. :D
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Ako vypestovat z kôstky stromViliam 2011-08-09 08:03
Prosím ako môžem vypestovat z kôstky marhulu alebo broskynu,kedy sadit do akej zeme ako hlboko.Všade sa píše len ako presádzat ale ako dopestovat som sa nedočítal.
Dakujem za radu
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Broskyna z kôstkyNora 2012-09-02 11:44
Pred troma rokmi od kamarátky zo zahrady som si vykopala spod broskyne výrastok z kôstky,bolo ich tak viac než dost.To bol skôr jeden velikansky krík a nie strom,ktorý rodil vela plodov. Ten môj kríček mal cez polmetra. Dôkladne som si zasadila,do velkej jamy /ja sa nevyznám do výsadby/nasypala so aj vrece zeminy - humusu z predajne,okolo som popichala cesnak a čakala som na zázrak bez obrezávania. Tento rok t.j. na tretí rok tento kríček zarodíl.Na to že má tenké konáriky som sa divila siedmim plodom o priemere asi 5-7 cm.Krásne červenožlté sfarbenie ako malované - sladke ako med a velmi štavnate. Neviem ako sa mám o tu brokynku starat ako rezat, snád mi nezahynie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Ako dopestovať z kôstky strom.Slavo 2013-07-31 12:12
Pán Viliam, ja kôstky z broskyne sadievam vo februáry, keď sa oteplý a pôda nieje zamrznutá. Sadím ich do sponu 20cm od seba, do jedného radu.
Ktorá vzíde, tak tú na ďalší rok na jeseň presadím na miesto kde ju chcem mať. Kôstky beriem len zo šlachtených odrôd. Broskyňa s ktorej chcem zobrať kôstku musí byť dobre zrelá. Nechám vysušiť volne na vzduchu a na jar vysádzam.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# odpoveďViliam 2014-08-20 06:47
Citovanie Viliam:
Prosím ako môžem vypestovat z kôstky marhulu alebo broskynu,kedy sadit do akej zeme ako hlboko.Všade sa píše len ako presádzat ale ako dopestovat som sa nedočítal.
Dakujem za radu
Marhuľu z kôstky sa dopestovať nedá. Dá sa dopestovať len broskyňa. Avšak
má krátku životnosť. Najlepšie vydržia tkzv. viničové
broskyne až niekoľkp desaťročí.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Pestovanie broskýňJozef 2015-10-10 20:00
Jadro z kôstky najlepšie z vinohradníckej broskyne v novembri vylusknem vo zveráku.Jadrá uložím do vlhkého čistého piesku v nádobe,ktorá sa dá prikryť,aby sa k jadrám nedostali myši.Nádobu umiestnim do chladnej pivnice a počas zimy udržiavam piesok vlhký.Na jar klíčiace jadrá vysadím na miesto/pôda pripravená ako pre výsadbu stromkov/ kde chcem mať broskyňu.Vysádzam po dve až tri jadrá.Do augusta pri dobrej starostlivosti, ktorá spočíva hlavne v zavlažovaní a prihnojovaní vyrastie stromček vhodný k očkovaniu.Do týchto vinohradníckych broskýň naočkujem ušľachtilú sortu.Najkrajšia bola symphonie.Ja jar podpník z vinohradníckej broskyne odstrihnem 10cm nad očkom.Keď ušľachtilá sorta povyrastie odstrihnem podpník šikmo nad očkovaným miestom a ušľachtilú sortu priviažem ku kolíku zatlčeným ešte pred výsevom jadier.V tomto roku vyrastie stromček aj s bočným obrastom.Už v auguste môžem vybrať 4 konáre,ktoré budú tvoriť budúce kostrové konáre.V ďalšom roku na jar odstrihnem stredník nad posledným kostrovým konárom a kostrove konáre ostríham do rovnakej výšky.V Ďalšom roku takto vypestovaný stromček prinesie prvé plody.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# radaMilan 2017-02-07 10:36
Dobry Den,zasadil som vylusknute 2 jadierka s kostky asi tak v novembry...som lajk....tak ze ci sa to ujme.... mal som to v pivnici poliaval som to tak sem tam ....ale vlhke to bolo a vyrastlo mi s toho cca 10 cm prve vyhonky...a tu som skoncil....neviem co s tym....mam to v kvetinaci a neviem co dalej....prosim vas ako mam dalej postupovat...Dakujem
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Uschnutá broskyňaVladimír 2017-03-27 18:16
Postupne mi uschli už dve broskyne. Prejavilo sa to pomalým chradnutím až do uschnutia. Toto trvalo aj dva mesiace. Nepomohli žiadne opatrenia s hnojením, zálievkou a pod. Poraďte mi niekto. Ďakujem
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Začiatok rodenia broskyneSklenárová Soňa 2017-04-11 14:17
prosím o radu, mám 4. rok vysadenú broskynu a stále nerodí. je to odroda Fairhaven, hnojím, polievam, má JV slnko. Je krásna veľká, ostrihaná ale nerodí. Kde môže byť chyba?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Jodaminu ma byť v mikrogramoch nie v gramoch! Čítajte viac ...
  04.02.18 12:38
 • jasne presne tak 3 puky nad zemou Čítajte viac ...
  15.01.18 14:37
 • Ahojte, tento rok som vysadil až 11 ovocných stromov - jablone, hrušky, slivky, ... Čítajte viac ...
  20.11.17 19:12
 • Vie mi niekto poradiť či sa mi podarí vypestovať lieskové oriešky aj keď mám len... Čítajte viac ...
  06.11.17 11:24
 • Dobry den idem si v zahradke vysadit styri lieske budu to kry a mali by aj sluzi... Čítajte viac ...
  22.10.17 16:54
 • Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Od marca beriem l tyroxín. 50 mg denne Na lacno p... Čítajte viac ...
  26.09.17 11:35
 • Tento rok my vyhynuli 2 marhule v letnom období ,jedna mala 7 rokov a druhá 2 ,j... Čítajte viac ...
  17.09.17 11:21
 • Dodal by som tip k vyrieseniu zavlahy pri vysadbe novych stromov. Jedna sa o vod... Čítajte viac ...
  20.08.17 21:22
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1845869
Máme online 15 hostí 
soľ