záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestovať slivky

Ako pestovať slivky

Slivky - pestovanie

Slivkoviny sú spoločným názvom sliviek, slív, ringlôt a mirabeliek, patriacich do rodu Prunus. Aj keď pestovanie slivky má u nás dlhú tradíciu, dnes sa im nevenuje taká pozornosť, akú by si zasluhovali. Je pravdou, že majú pomerne veľký priemer koruny, ale sú aj menšie a nižšie tvary, ktoré možno pestovať aj v našich záhradkách.

Rozdiel medzi jednotlivými slivkovinami?
Slivky majú pretiahnuté plody na oboch koncoch zúžené, zvyčajne tmavofialové, nápadne oinovatené.

Slivy majú viac-menej guľovité alebo oválne, rozličné veľké plody s redšou dužinou, často priľnutou ku kôstke. Šupka môže mať rozličnú farbu.

Ringloty majú väčšie, vyrovnané, guľovité, oválne alebo vajcovité plody s pevnou dužinou. Šupka má rozličnú farbu a ľahko sa oddeľuje od dužiny. Kôstka je oválnejšia.

Mirabelky majú menšie guľovité, žlté až zlatožlté plody so žltou dužinou, ktorá sa dobre oddeľuje od kôstky. Medzi jednotlivými kultivarmi sú malé rozdiely.

Typy drevín

Pre záhradky sú slivkoviny najvhodnejšie v tvare polokmeňa, prípadne štvrťkmeňa a ako zákrpky. Pri pestovaní sliviek a ringlôt sa najvhodnejšie uplatňuje štvrťkmeň s polo prirodzenou korunou.

Nároky na stanovište, pôdu

Slivkoviny vyžadujú polohu chránenú, teplú s dostatočnou vzdušnou vlhkosťou. Najlepšie sa im darí v polohách s nadmorskou výškou do 350 m,
s priemernou ročnou teplotou 7,5 — 8 "C, pri 500 — 700 mm zrážok za ročné obdobie.
Pokiaľ ide o pôdu, darí sa im v hlinitých, hlinito-piesočnatých alebo priepustných ílovitých pôdach, ktoré sú dobre zásobené živinami. Majú byť primerané vlhké s vyššou hladinou podzemnej vody (50 — 60 cm).
Do menej výživných pôd (štrkovité, vysychavé) a do teplejších oblastí je u sliviek vhodný ako podpník myrobalán. Slivky na myrobaláne na vlhkom, výživnom stanovišti obyčajne dlho vegetujú a zle dozrievajú-

Výsadba

Slivkoviny na trvalé stanovište sadíme koncom októbra a začiatkom novembra. Stromy, ktorým sme pred výsadbou skrátili korene a ktoré sme na niekoľko hodín namočili do vody, sadíme na vzdialenosť 4 — 5 m. Podobne ako u iných stromčekov, aj tu miesto očkovania má byť nad povrchom pôdy. Po výsadbe stromček dôkladne zalejeme, K mladým vysadeným stromčekom aplikujeme viaczložkové hnojivo NPK. Na prihnojenie jedného stromčeka použijeme asi 0,4 kg hnojiva.
Hnojenie
Na jeseň alebo na jar prihnojujeme viaczložkovými hnojivami v dávkach 0,6 kg. Koncom mája prihnojujeme liadkom v dávke 0,1 kg. Počas hlavnej rodivosti zvýšime dávky viaczložkových hnojív na 0,8 kg.

Z listových hnojív prihnojujeme počas vegetácie kvapalným viaczložkovým hnojivom Harmavitom v kone. 0,2 % formou postreku. Každý 4. až 5. rok na jeseň do pôdy zapracujeme asi 3 kg maštaľného hnoja alebo kompostu na 1 m2.

Škodcovia, choroby

Z vírusových chorôb pre všetky slivkoviny je najnebezpečnejšia vírusová choroba šárka. Napadnuté stromy majú menšie, deformované a nekvalitné plody. Plody predčasne dozrievajú a opadávajú. Spôsob ochrany spočíva v prevencii a likvidácii chorých stromov, ďalej v dôslednej chemickej ochrane proti vektorom vírusu — voškám.
Z bakteriálnych chorôb je najzávažnejšou bakteriálna rakovina. Ochrana spočíva v prevencii proti jarným mrazom a ošetrení vzniknutých rán. Proti ostatným hubovým chorobám bojujeme pravidelným ošetrovaním .stromov, odstraňovaním zaschnutých kvetov, mumifikovaných plodov, odrezaním a izolovaním napadnutých konárov.
Z chemickej ochrany sa odporúča postrekovať pred kvitnutím meďnatými prípravkami Kuprikolom 50 (0,3 %) a po odkvitnutí Fundazolom 50 WP (0,07 %).
Zo živočíšnych škodcov je nebezpečný obaľovač slivkový, jeho húsenice spôsobujú znehodnotenie plodov. Chemický boj sa sústreďuje na ničenie ešte nezavítaných húseníc druhej generácie (druhá polovica júla). Ošetrujeme Metationom E 50 (0,20 %). Proti voškám bojujeme postrekmi insekticídmi v období vegetačného pokoja Arbolorom M (2 '; Nitrosanom 25 (1 %), Nitrosanom SO (0,5 %).
Počas vegetácie môžeme robiť postrek Pirimor DP a DG (0,5 %) a Metationom E 50 (0,2 %). Sú prípravky, ktoré neškodia prirodzeným nepriateľom vošiek.

Odrody

Z odrôd slivkovín možno pre výsadbu odporuč Lútzelsachsenskú. Je to najskoršia slivka. V dobrý podmienkach bohato rodí a má chutné plody. šárku je menej citlivá. Odrody Zimmerova a Vlaška sú na šárku značne citlivé, Vlaška má kvalitné plody dobrej chuti Dozrieva v prvej polovici septembra Bystrická slivka vyniká kvalitou plodov a ich všestrannou použiteľnosťou. Dozrieva v druhej až tretej dekáde septembra. Na šárku je veľmi citlivá. Z povoleného sortimentu slivkovín je u nás proti šárke najodolnejšia odroda Stanley. Má veľké, pekné plody. Neznáša ťažké a chladné pôdy. Rodiť začína zavčas. Z ringlôt sú to Althanova ringlota a Zelená ringlóta, ktorá má väčšie zastúpenie. Jej plody sa používajú hlavne na konzervovanie. Na šárku je menej citlivá. Dozrieva v auguste až v septembri. Z mirabeliek najznámejšia mirabelka Nancýska — vhodná | priamy konzum i na konzervovanie.

Komentárov  

 
# OchranaJan 2011-03-20 08:13
Niektoré chemické prípravky čo uvádzate su už zakázané používať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Zakázané prípravkyRE 2011-03-21 07:21
Tiež sa mi stalo, že pri kúpe prípravkov uvádzaných v literatúre mi v obchode navrhli alternatívy, nakoľko výrobcovia prípravky prestali vyrábať, alebo boli z rôznych dôvodov zakázané.

ďakujem za upozornenie :roll:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Ďakujem za upozornenieAlino 2011-03-20 14:45
Tiež sa mi stalo, že niektoré prípravky ktoré som chcel použiť a kúpiť v záhradkárskych potrebách mi už nemohli predať, lebo sa buď nevyrábajú, alebo sa vyrábajú pod iným názvom, alebo sú už zakázané.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# čacanska lepoticapalo 2012-06-17 10:40
Dobry den,slivka mi na jar zakvitne tak,že je cela biela,samy kvet,ale plody nema nejake 2-3mam ju asi 10rokov a ešte nerodila poriadne,čo mam s tym robit .
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# piliarkaMarek 2017-02-12 15:00
Mal som rovnaký problém a robí to voška s menom piliarla.Ona nakladie vajíčka do novovznikajúcic h plodov a oni nãsledne opadnú.Riešenie je postrek.Treba ho správne načasovať!!!Pos trekuje sa keď už je 90-95 %kvetov odkvitnutých!!! nie počas kvitnutia!!!na konci kvitnutia!!!náz ov prípravku neviem,poradia v predajni
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Cacanska lepoticaJaro 2012-06-21 16:32
Mam tiez podobny problem s Cacnsku lepoticou.Na jar zakvitne a potom ma par plodov co opadaju, esto ako male.Neviem co s tym, teraz som na nej objavil akesi biele drobne zhluky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Cacanska lepoticaJaro 2012-06-21 16:34
Tiez mam podobny problem s cacnskou lepoticou. Na jar pekne zakvitne, ma plody a tie opadaju, este ako male.Teraz som na nej objhavil, akesi male biele zhluky drobne. Neviem co s tym.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# ringlotaivela 2012-07-05 14:25
Dobrý deň,
poprosila by som o radu, chcela by som si do záhrady vysadiť ringlotu, ktorá by nám časom robila aj prirodzený tieň. Ktorú odrobu by ste mi odporúčali a do akých rozmerov narastie? Záhrada je menších rozverov v radovej zástavbe. Ďakujem za odpoveď :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# rozmeryjozo 2012-08-24 07:28
ma 3-4 metre do výšky korunu ma asi meter až 2 dlhú
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# čač lepotykastanley 2013-06-22 08:53
ked kvitne slivka treba do jej koruny narezať konare z inej kvitnucej slivky dať ich do nejakej nadobky a tak sa navzajom kvety opelia a vy budete mať slivky aj na vašom strome
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# cacanska lepoticamadam 2014-03-11 10:55
Treba kúpiť cacansku namboju bude toľko slivka že nebudeš vedieť čo s tím :lol:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# ochrana sliviekpavel 2014-04-08 09:33
Uz dlhe roky osetrujem slivky v case padanie korunnych lupienkov roznymi chem. pripravkami - zatial uspesne...spomeniem Decis, Mospilan a teraz skusam Reldan a Nurelle. Ale moj priatel mi vravi - Piliarka je moj priatel, preriedi mi urodu sliviek a nelamu sa mi konare - tak si z toho vyberte. Radim samozrejme osetrovat...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Odrody sliviekJozef 2014-06-20 22:15
Mám dobrú skúsenosť s odrodou Stanley.Rodí každý rok.Po napomenutí krásne zarodila aj žltá slivka.Top Hit je strom menšieho vzrastu ale plody sú pekné a rodí uspokojivo.Pre asi 7 rokmi som kúpil slivku ako Jojo ale priateľ tvrdí že to Jojo nie je.Táto slivka rodí nadpriemerne veľké plody,väčšie ako Stanley a je veľmi sladká.Aká by to mohla byť odroda?Mimo zastavanej časti mesta mám vysadené Bystrické slivky,ktoré slabšie rodia ako slivky, ktoré sú vysadené pod lesom.Tieto sú zdravé,bez šárky a bez červivosti.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# koruna slivkyKarol 2014-09-17 14:28
Ako sa dá vytvoriť koruna slivky? Stále nám rastie do výšky. Vôbec nevyháňa bočné konáriky. PORADÍ MI NIEKTO?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# vytvorenie korunyKarol 2014-09-20 13:24
Kto mi poradí ako sa dá vytvoriť koruna stromu "slivka". Zasadili sme slivku a stále rastie do výšky bez bočných vetvičiek. Môžete mi to poslať aj na adresu k.singhoffer@ston line.sk.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Prečo nerodí črešňaŠtefan 2016-09-11 23:05
Dobrý deň, mám na záhrade viac ako 50 ročnú čerešňu. Každý rok bohato kvitne no slabo rodí /cca 30 plodov/.
Strom je stredného vzrastu, plody sú sladké žltočervené /chrupka/.
Kvitne v čase keď kvitnú aj iné čerešne. O akú odrodu ide neviem zistiť.
Prosím o radu, či nepotrebuje špeciálneho opeľovača.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Obria ringlotaBranislav 2016-11-12 18:21
Prosìm o radu.Chcel by som vedieť či z jadierka ktoré mi ostalo po skonzumovaní obrej ringloty vyrastie po zasadení stromček rodiaci rovnaké plody,alebo treba štepiť? Dakujem
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Nedavno som sa docital na americkej stranke, ktoru vedie isty uznavany lekar, pr... Čítajte viac ...
  18.01.19 18:08
 • Dobry deň mám dhlodoby problem už asi rok mám problemy tvorbou hlienov ani nejem... Čítajte viac ...
  07.10.18 18:43
 • Rozhovor s Dr. Vodným - najbližším spolupracovníko m prof. Turianicu a podrobný ... Čítajte viac ...
  07.10.18 08:49
 • Pekný deň prajem. Tiež som sa v tom článku celkom našla ,opakované zvačšené uzli... Čítajte viac ...
  22.09.18 22:21
 • Pekný deň. Mám vraj chronickú tyreotitídu, schudol som 20 kg za 4 mesiace , búše... Čítajte viac ...
  01.09.18 20:23
 • ja cvicim 6 tibetan 50x a to je vidiet ze som podstatne silnejsi. Totiz uvolnuje... Čítajte viac ...
  31.08.18 10:56
 • Olej Fortuna vitae stojí v Rakusku € 58,- takze asi tazko ste ho mohla zohnat za... Čítajte viac ...
  15.08.18 12:05
 • Ahoj, mám presne tie isté príznaky, ale lekári ma posielajú z jedného vyšetrenia... Čítajte viac ...
  04.08.18 15:19
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 128
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 2119599
Máme online 39 hostí 
soľ