záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

herbár
rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestovať slivky

Ako pestovať slivky

Slivky - pestovanie

Slivkoviny sú spoločným názvom sliviek, slív, ringlôt a mirabeliek, patriacich do rodu Prunus. Aj keď pestovanie slivky má u nás dlhú tradíciu, dnes sa im nevenuje taká pozornosť, akú by si zasluhovali. Je pravdou, že majú pomerne veľký priemer koruny, ale sú aj menšie a nižšie tvary, ktoré možno pestovať aj v našich záhradkách.

Rozdiel medzi jednotlivými slivkovinami?
Slivky majú pretiahnuté plody na oboch koncoch zúžené, zvyčajne tmavofialové, nápadne oinovatené.

Slivy majú viac-menej guľovité alebo oválne, rozličné veľké plody s redšou dužinou, často priľnutou ku kôstke. Šupka môže mať rozličnú farbu.

Ringloty majú väčšie, vyrovnané, guľovité, oválne alebo vajcovité plody s pevnou dužinou. Šupka má rozličnú farbu a ľahko sa oddeľuje od dužiny. Kôstka je oválnejšia.

Mirabelky majú menšie guľovité, žlté až zlatožlté plody so žltou dužinou, ktorá sa dobre oddeľuje od kôstky. Medzi jednotlivými kultivarmi sú malé rozdiely.

Typy drevín

Pre záhradky sú slivkoviny najvhodnejšie v tvare polokmeňa, prípadne štvrťkmeňa a ako zákrpky. Pri pestovaní sliviek a ringlôt sa najvhodnejšie uplatňuje štvrťkmeň s polo prirodzenou korunou.

Nároky na stanovište, pôdu

Slivkoviny vyžadujú polohu chránenú, teplú s dostatočnou vzdušnou vlhkosťou. Najlepšie sa im darí v polohách s nadmorskou výškou do 350 m,
s priemernou ročnou teplotou 7,5 — 8 "C, pri 500 — 700 mm zrážok za ročné obdobie.
Pokiaľ ide o pôdu, darí sa im v hlinitých, hlinito-piesočnatých alebo priepustných ílovitých pôdach, ktoré sú dobre zásobené živinami. Majú byť primerané vlhké s vyššou hladinou podzemnej vody (50 — 60 cm).
Do menej výživných pôd (štrkovité, vysychavé) a do teplejších oblastí je u sliviek vhodný ako podpník myrobalán. Slivky na myrobaláne na vlhkom, výživnom stanovišti obyčajne dlho vegetujú a zle dozrievajú-

Výsadba

Slivkoviny na trvalé stanovište sadíme koncom októbra a začiatkom novembra. Stromy, ktorým sme pred výsadbou skrátili korene a ktoré sme na niekoľko hodín namočili do vody, sadíme na vzdialenosť 4 — 5 m. Podobne ako u iných stromčekov, aj tu miesto očkovania má byť nad povrchom pôdy. Po výsadbe stromček dôkladne zalejeme, K mladým vysadeným stromčekom aplikujeme viaczložkové hnojivo NPK. Na prihnojenie jedného stromčeka použijeme asi 0,4 kg hnojiva.
Hnojenie
Na jeseň alebo na jar prihnojujeme viaczložkovými hnojivami v dávkach 0,6 kg. Koncom mája prihnojujeme liadkom v dávke 0,1 kg. Počas hlavnej rodivosti zvýšime dávky viaczložkových hnojív na 0,8 kg.

Z listových hnojív prihnojujeme počas vegetácie kvapalným viaczložkovým hnojivom Harmavitom v kone. 0,2 % formou postreku. Každý 4. až 5. rok na jeseň do pôdy zapracujeme asi 3 kg maštaľného hnoja alebo kompostu na 1 m2.

Škodcovia, choroby

Z vírusových chorôb pre všetky slivkoviny je najnebezpečnejšia vírusová choroba šárka. Napadnuté stromy majú menšie, deformované a nekvalitné plody. Plody predčasne dozrievajú a opadávajú. Spôsob ochrany spočíva v prevencii a likvidácii chorých stromov, ďalej v dôslednej chemickej ochrane proti vektorom vírusu — voškám.
Z bakteriálnych chorôb je najzávažnejšou bakteriálna rakovina. Ochrana spočíva v prevencii proti jarným mrazom a ošetrení vzniknutých rán. Proti ostatným hubovým chorobám bojujeme pravidelným ošetrovaním .stromov, odstraňovaním zaschnutých kvetov, mumifikovaných plodov, odrezaním a izolovaním napadnutých konárov.
Z chemickej ochrany sa odporúča postrekovať pred kvitnutím meďnatými prípravkami Kuprikolom 50 (0,3 %) a po odkvitnutí Fundazolom 50 WP (0,07 %).
Zo živočíšnych škodcov je nebezpečný obaľovač slivkový, jeho húsenice spôsobujú znehodnotenie plodov. Chemický boj sa sústreďuje na ničenie ešte nezavítaných húseníc druhej generácie (druhá polovica júla). Ošetrujeme Metationom E 50 (0,20 %). Proti voškám bojujeme postrekmi insekticídmi v období vegetačného pokoja Arbolorom M (2 '; Nitrosanom 25 (1 %), Nitrosanom SO (0,5 %).
Počas vegetácie môžeme robiť postrek Pirimor DP a DG (0,5 %) a Metationom E 50 (0,2 %). Sú prípravky, ktoré neškodia prirodzeným nepriateľom vošiek.

Odrody

Z odrôd slivkovín možno pre výsadbu odporuč Lútzelsachsenskú. Je to najskoršia slivka. V dobrý podmienkach bohato rodí a má chutné plody. šárku je menej citlivá. Odrody Zimmerova a Vlaška sú na šárku značne citlivé, Vlaška má kvalitné plody dobrej chuti Dozrieva v prvej polovici septembra Bystrická slivka vyniká kvalitou plodov a ich všestrannou použiteľnosťou. Dozrieva v druhej až tretej dekáde septembra. Na šárku je veľmi citlivá. Z povoleného sortimentu slivkovín je u nás proti šárke najodolnejšia odroda Stanley. Má veľké, pekné plody. Neznáša ťažké a chladné pôdy. Rodiť začína zavčas. Z ringlôt sú to Althanova ringlota a Zelená ringlóta, ktorá má väčšie zastúpenie. Jej plody sa používajú hlavne na konzervovanie. Na šárku je menej citlivá. Dozrieva v auguste až v septembri. Z mirabeliek najznámejšia mirabelka Nancýska — vhodná | priamy konzum i na konzervovanie.

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Prosim viete mi poradit, ako treba jostu na zostrihnut? Minulu jesen som si kupi... Čítajte viac ...
  16.04.17 20:15
 • prosím o radu, mám 4. rok vysadenú broskynu a stále nerodí. je to odroda Fairhav... Čítajte viac ...
  11.04.17 14:17
 • ahoj už asi 3 roky sa liečim na štítnu žlazu a chcem sa spýtat že čo by sa stalo... Čítajte viac ...
  04.04.17 17:48
 • ahoj Lenka ,nevešaj hlavu psychika robí svoje.JA sa liečim už 12 rokov. Aj mne p... Čítajte viac ...
  01.04.17 04:59
 • Pekný deň, mohol by ste poradiť čo užívate na podporu imunity a proti candide? Ď... Čítajte viac ...
  29.03.17 11:33
 • Postupne mi uschli už dve broskyne. Prejavilo sa to pomalým chradnutím až do usc... Čítajte viac ...
  27.03.17 18:16
 • Riešim tiež autoimunne ochorenie štítnej žľazy, postupne sa darí pochopiť jej pr... Čítajte viac ...
  21.03.17 09:41
 • Zdravím,chcel by som vedieť,či je možné použiť na odstránenie rastu buriny pri r... Čítajte viac ...
  25.02.17 04:56
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1528749
Máme online 14 hostí 
soľ