záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestovať marhule

Ako pestovať marhule

Marhule - pestovanie

Hoci marhule patria k najnáročnejším ovocným stromom, v záhradách sa s nimi stretávame čoraz častejšie. Lahodná chuť ovocia priamo „núti" záhradkárov-ovocinárov, aby sa pokúsili o ich „osobné" dopestovanie — pravda, tam, kde sú na to podmienky.

Typy dreviny

V našich klimatických a pestovateľských podmienkach sa marhule najčastejšie pestujú ako zákrpky. V menej priaznivých podmienkach ich pestujeme ako štvrf kmene alebo pol o kmene,

Nároky na stanovište, pôdu

Marhule potrebujú teplo a slnko, najlepšie sa im darí na slnečných svahoch, otvorených vzdušných polohách s nadmorskou výškou 250 — 300 m.
Marhule potrebujú priemernú ročnú teplotu 7 — 8 °C a ročné zrážky okolo 600 mm. Dajú sa pestovať aj v nadmorskej výške 400 m — ak sú chránené svahmi.
Kvety sa na marhuliach objavujú skoro na jar a tak ich často ohrozuje mráz. Proti mrazu sú najodolnejšie v štádiu ružových pukov, odolajú teplote aj —6 °C. Pri plnom rozkvete ich mráz poškodzuje už od — 3,5 °C. Najviac citlivé na nízke teploty sú mladé plody. Mráz ich poškodzuje už pri —1 °C.
Proti mrazu môžeme stromy chrániť zadymovaním alebo tak, že večer pred príchodom mrazu rozprestrieme nad nimi ochrannú plachtu alebo fóliu.

Marhuliam sa najlepšie darí v ľahších, hlinitopiesočnatých teplých prevzdušnených pôdach s dostatkom humusu a vlahy. Pôdy nesmú byť ťažké a studené.
Pri pestovaní marhúľ častou príčinou neúspechu je opadávanie plodov, a to najmä vtedy, keď stromy trpia nedostatkom vlahy. Preschnutiu koreňovej sústavy, ktoré je nebezpečné pre všetky stromy, zabránime zalievaním a mulčovaním a to najmä v období, keď peľové zrnká zreteľne vidieť.

Sadenie

Najvhodnejším obdobím vysádzania marhúľ je október a november, ale môžeme sadiť aj na jar.
Stromy vysádzame na vzdialenosť 4 — 5x4 — 6 m.
Miesto očkovania má byť nad povrchom pôdy. Po výsadbe je potrebné stromček dôkladne zavlažiť a pred príchodom mrazov prihrnúť k nemu zeminu. Odporúča sa vysadené stromy obaliť papierom tak, aby len vrcholová časť koruny ostala mierne otvorená. Na jar marhule hlboko režeme výchovným rezom.

Hnojenie

Marhuľa už štvrtý rok dá 10 kg ovocia, dospelý plne rozvinutý strom až 300 kg ovocia — ba i viac. Dôležité je zavlažovanie a správne hnojenie. Hnojením sa dá ovplyvniť správna rodivosť, aby v jednom roku nebola nadúroda a v druhom nič. Pred prirodzeným júnovým opadom ovocia hnojíme viaczložkovými priemyselnými hnojivami alebo Cereritom v množstve 350 — 800 g na 10 m2.

Ak sa ukazuje nadúroda, koncom mája či začiatkom júna plody „preberieme" — preriedime, aby sa strom príliš nevyčerpal a plody boli dobre rozvinuté.
Hnojením a prebierkou plodov zabezpečíme úrodu aj na budúci rok.

Ak sa ukazuje slabšia úroda, nehnojíme kombinovanými hnojivami s prídavkom fosforu, aby sa nestimulovala nadúroda v budúcom roku, ale dávame len hnojivá dusíkaté a draselné. Pri rovnomernej každoročnej úrode dáva marhuľa menej, ale podstatne kvalitnejšie plody.
Každý 3. — 4. rok zapracujeme do pôdy organické hnojivá, najmä maštaľný hnoj, ale ešte lepšie kompost a to asi 30 kg na jednu rastlinu.

Škodcovia, choroby

Marhule sú náchylné na hubové choroby. Medzi nebezpečné patrí najmä Appolexia, ktorá spôsobuje postupné alebo aj náhle odumieranie jednotlivých konárov, aj celých stromov. Proti hnilobe plodov a hnednutiu listov striekame Dithanom M 45 (0,2 %).

Odrody

Z listiny povolených odrôd sú to:
Sabinovská — dozrieva v júli až začiatkom augusta. Úroda je vysoká a pravidelná. Plody sú strednej veľkosti, dužina šťavnatá, pevná. Vyniká odolnosťou proti nepriaznivým klimatickým podmienkam, chorobám í škodcom.
Maďarská — dozrieva v druhej polovici júla až začiatkom augusta. Úroda je stredná až veľká. Plody sú strednej veľkosti, guľaté, prípadne mierne sploštené, žlté s červeným líčkom. Dužina je oranžová, šťavnatá. Darí sa jej dobre, aj v horších pôdach, je odolná voči chorobám a škodcom, ale napriek tomu vyžaduje trocha teplejšie polohy.
Veľkopavlovická — dozrieva spoločne s Maďarskou a Sabinovskou, t. j. v polovici júla až začiatkom augusta. Úroda je pravidelná a vysoká. Plody s C veľké s červeným líčkom, dužina šťavnatá. Považuje sa za jednu z najhodnotnejších odrôd. Je vhodná aj do menej priaznivých klimatických podmienok, i keď najlepšie sa jej darí v teplejších a chránených polohách.
Karola — dozrieva v druhej polovici júla, t. j, asi 14 dní pred veľkopavlovickou, maďarskou a sabinovskou. Úroda je veľká. Plody sú strednej veľkostí guľovitého tvaru, s karmínovočerveným líčkom Dužina je oranžová, pevná. Najodolnejšia zo všetkých odrôd marhúľ proti mrazu, súčasne je najspoľahlivejšia v plodnosti.

Komentárov  

 
# padanie plodov pred dozretímGregor Turčan 2010-10-06 14:47
prajem pekný deň. Mám asi 8 ročnú Veľkopopovickú marhuľu. Pred dozretím plodov prakticky všetky ich strom zhodí. Listy sú stále - počas celého vegetačného obdobia - také ovisnuté - akoby strom nemal dostatočnú vlahu. Ale vzhľadom sú zdravé, rovnako aj kôra stromu.Postrek proti monilioze urobený. prísun živín a vlahy dostatočný. Vedľa - cca 4 m od marhule má suseda starú chorú neošetrovanú jabloň, ktorú ale nechce vypíliť. prosím o rady v čom by mohol byť problém
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# marhuľaAnna Ludviková 2011-06-29 12:03
mám takýto problé, mám už 12 ročnú marhuľu, ale zatiaľ na nej nie je viac ako 5 plodov. Aká môže byť príčina, vždy kvitne, chýba jej ioeľovač, lebo plody sú dosť malé, ale strom je krásny veľký, už som bezradná.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# # marhuľa — Anna LudvikováPeter 2014-02-02 13:07
moze to byt nedostatocnou zavlahou .. suche plody padnu na zem , moze to byt aj chybajuci opelovac .
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# nerastie 2ročna marhulamiluska.kralikova 2011-07-05 10:36
čo robiť vôbec nerastie, nedáva nové lístky ani výhonky stojí má dosť vlahy je na slnečnom miesteako sme ju na jar zostrihali tak je
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# nerastie 2ročna marhulamiluska.kralikova 2011-07-05 10:37
nerastie vôbec od jary sa nepohla nemá nové lístky ani výhonky prečo
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Asi má nohy vo vode...Zdeno 2011-07-22 06:27
Mám podobnú skúsenosť, potom som niekde čítal, že marhuľa nemá rada podzemnú stojacu vodu a keďže sme mali ílovitú, ťažkú pôdu, tak som urobil odvodnenie, z jednej strany obkopal bez zranenia koreňov a dal som tam asi 5 cm drenážnu rúrku, ktorú som spustil dole svahom a celé zaštrkoval, zhora zahádzal hlinou.

Pomohlo, celá ožila až kým neprišiel tohto roku na raj ten silný mráz a je po nej. Nemá ani jeden lístok. Ešte jej dávam šancu do budúcej jari. :-?

To je už tretia marhuľa čo mi odišla. Už ju do našich polôh nebudem sadiť. :oops:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Opeľovač pre LeskoruAnton 2011-09-19 13:15
Prosím poradiť. Aký by bol najlepší opeľovač pre Leskoru. Je to do okrajovej oblasti-L. Mikuláš. Ďakujem.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# plody nedozrejúIgor 2012-02-06 20:35
Na 6-ročnej marhuli Vestar v posledných dvoch rokoch nasadené plody tesne pred zrením sa prestali vyvíjať - ostali zelené a tvrdé napriek ich dlhému ponechaniu na strome. Vedľa stojacia Veľkopavlovická dozrela normálne. Vie niekto poradiť čo môže byť príčinou?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# RadaLubica 2013-10-18 18:39
Treba prekypriť pôdu okolo kmena 6x6m do hĺbky 0,77m. nasadiť červíky od 10-15cm do 20ks max. Nabiť dva klince pre výstrahu. Ak nezaberie - vykopať marhuľu a zasadiť Jablko. ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Lubici !lubomir 2015-04-27 19:37
Lubica neradte ak neviete a nerobte chu,,ov z ludi a z vaznej temy! Chodte radsej na porno stranky ci na modreho slonika!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# stĺpcovitá marhuľaTerézia 2014-03-31 08:26
Prosím poradiť. Kúpila som si stĺpovitú marhuľku minulý rok, aj sme ju zasadili. Pekne sa ujala. Potrebujem poradiť, že kedy ju mám strihať a vlastne ako, lebo krásne vyhnala konáre, už aj pár kvietkov a nechcem jej ublížiť. Ďakujem všetkým, ktorí poradia.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# radaJaroslav 2014-06-08 14:37
Chcem sa spýtať. Po 5. rokoch mi marhuľa zarodila, už teraz na zelených plodoch sa na hornej časti plodoch vytvára ako keby hrdzavý povlak. Nezhrdzaveju celé plody? Daju sa niečim ošetriť?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# rada o polohe vysadbyJan 2015-06-14 12:20
chcem sa opytať,či pri nadmorskej výške 226 m. sa marhuľa dá pestovať
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# rada o polohe vysadbyJanko 2015-06-14 12:31
prosim o radu,či pri nadm. výške 226 m sa dajú pestovatˇ marhule
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# rada o polohe vysadbypeter 2016-03-14 17:40
Citovanie Janko:
prosim o radu,či pri nadm. výške 226 m sa dajú pestovatˇ marhule


daju sa aj 450 mnm
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# nadmorská výškaslavo 2016-05-02 07:16
Dobrý deň chcel by som sa opýtať či sa dá marhula a broskyňa vypestovať pri nadmorskej výške 480.. čítal som, že pri 450 sa dá.. Je to až taký veľký rozdiel, alebo tých 30m to už neovplyvní ?. Pozemok je na rovine z čoho by bola dobrá ochrana proti Vetru?. Viem, že sú to bojové podmienky pre tieto stromy, ale ak má niekto skúsenosti alebo sa v tom vyzná budem rád za radu :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# choroba marhulcyril 2016-05-22 14:21
prosim poradte po par rokou mi odchadza marhula uz je to dalsi strom na jar striekam a teraz uschol konar 1 rok zarodi a je zdravy na 2 odchadzaju konare a listy su svetle ako bez zivota co odporucate dakujem za radu
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Zelené marhuleJozef 2016-08-13 20:44
Syn kúpil dom na dedine a má v záhrade takú zvláštnu marhuľu. Plody, aj keď sú zrelé, mäkké, sú takej zvláštnej, zeleno - žltej farby, ale chutné a šťavnaté. Je to nejaká odroda, alebo je to tým, že je to v nadmorskej výške cca 400 m v podhorskej oblasti?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# názorLudmila 2018-05-11 12:48
[censored]//www.kohaplant.sk/2009030065-bergeron

môže to byť táto odroda
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# marhleIvan 2017-09-17 11:21
Tento rok my vyhynuli 2 marhule v letnom období ,jedna mala 7 rokov a druhá 2 ,jednoducho vyschli.Keď som ich vykopal v tomto období tá sedem ročná mala tak zapustené korene že som ju ledva vybral,boli od seba vzdialené 30 metrov.Neviem príčinu poradte.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# opadavanie listovlesnak 2018-05-12 08:41
po peknom jarnom sa prebratí k životu začali marhuli opadávať listy - žlté.
Čo s tým? Poraďte. Ďakujem.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Nedavno som sa docital na americkej stranke, ktoru vedie isty uznavany lekar, pr... Čítajte viac ...
  18.01.19 18:08
 • Dobry deň mám dhlodoby problem už asi rok mám problemy tvorbou hlienov ani nejem... Čítajte viac ...
  07.10.18 18:43
 • Rozhovor s Dr. Vodným - najbližším spolupracovníko m prof. Turianicu a podrobný ... Čítajte viac ...
  07.10.18 08:49
 • Pekný deň prajem. Tiež som sa v tom článku celkom našla ,opakované zvačšené uzli... Čítajte viac ...
  22.09.18 22:21
 • Pekný deň. Mám vraj chronickú tyreotitídu, schudol som 20 kg za 4 mesiace , búše... Čítajte viac ...
  01.09.18 20:23
 • ja cvicim 6 tibetan 50x a to je vidiet ze som podstatne silnejsi. Totiz uvolnuje... Čítajte viac ...
  31.08.18 10:56
 • Olej Fortuna vitae stojí v Rakusku € 58,- takze asi tazko ste ho mohla zohnat za... Čítajte viac ...
  15.08.18 12:05
 • Ahoj, mám presne tie isté príznaky, ale lekári ma posielajú z jedného vyšetrenia... Čítajte viac ...
  04.08.18 15:19
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 128
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 2107930
Máme online 13 hostí 
soľ