záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestujeme ríbezle

Ako pestujeme ríbezle

Pestovanie ríbezlí

Ríbezle patria medzi najdôležitejšie a najviac pestované druhy ovocia v každej záhradke. Pre vysoký obsah vitamínu C sa im hovorí „citrónovník severu". Rodiť začínajú skoro a s menšími výkyvmi rodia každoročné. Podľa farby poznáme ríbezle červené, čierne a biele.

Typy dreviny

Ríbezle je najvhodnejšie pestovať ako ker. "V tomto tvare sa ľahko zmladzujú a dlhšie vydržia na stanovišti. Ríbezle pestované v tvare stromčeka sú menej vhodné, pretože rýchlejšie starnú. Ich výhodou je, že pod nimi môžeme pestovať kvety, niektoré druhy zeleniny, prípadne jahody.

Nároky na stanovište, pôdu

Ríbezle vysádzame tam, kde nehrozia neskoré jarné mrazy. Červeným a bielym ríbezliam sa lepšie darí vo vyšších polohách, kde je dostatok vlahy a priemerná ročná teplota 6 až 8 "C. Vysokú vzdušnú vlhkosť si vyžadujú najmä v období kvitnutia. Znášajú aj čiastočne zatienené stanovištia. Čierne ríbezle sú náročné na úplné osvetlenie. Najlepšie sa im darí v nížinatých bezmrazových polohách maximálne do 350 m nadmorskej výšky s priemernou ročnou teplotou 7 až 9 °C. Červenoplodé a bieloplodé kultivary ríbezlí nie sú také citlivé na namŕzanie dreva ako čiernoplodé kultivary.

Čiernoplodé a bieloplodé vyžadujú kypré a vzdušné pôdy s dobrým obsahom humusu a mierne kyslú až neutrálnu pôdnu reakciu. Môžu sa úspešne pestovať i v ťažších, hlinitopiesočnatých pôdach; znášajú i malé množstvo vápnika v pôde.
Červené ríbezle si vyžadujú ťažšiu pôdu, dobre zásobenú vlahou so slabo kyslou reakciou.
Vcelku možno povedať, že ríbezle môžeme pestovať vo všetkých klimatických oblastiach, okrem vyložene extrémnych lokalít,

Výsadba

Najvhodnejšie obdobie pre výsadbu je jeseň. Sadíme do pôdy, do ktorej sme asi mesiac pred sadením zapracovali dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj a keď sme organické hnojivá doplnili Cereritom alebo NPK v dávke 250 — 500 g na 10 m2. Najlepšie sa vysádzajú dvoj - trojročné kríky. Sadíme ich 10 — 15 cm hlbšie ako rástli v škôlke.
Nízke a stredne vysoké odrody ríbezlí vysádzame do sponu 2 x 2 m, vysoké do sponu 2,5 x 2,5 m. Pri pestovaní v zahustenom riadku, čím sa vlastne vytvorí ovocná stena, sa odporúča u nízkych odrôd spôn 2 x 1,5 m, u stredných 2 x 1 a vysokých 2,5 x 2 m,
Po vysadení polovičku výhonkov zrežeme nad zemou na 3 — 4 púčiky, ostatné skrátime na polovičku dĺžky. Rastlina tak lepšie zakorení a vytvorí silné letorasty.

Hnojenie

Ríbezle sú náročné na výživu. Priemyselné hnojivá používame každý rok. V predjarnom období okolo stromčekov a kríkov rozhodíme Cerertt alebo NPK v dávke 300 — 700 g na 10 m2. Pred kvitnutím môžeme ríbezle prihnojiť liadkom vápenatým v množstve 250 — 600 g na 10 m2. Prihnoj ovanie ukončíme do konca júna. Raz za 3 — 4 roky zapracujeme do pôdy maštaľný hnoj, prípadne kompost raz za dva roky.

Škodcovia, choroby

Huba pačiaška ríbezľová spôsobuje antraknózu ríbezlí. Koncom jari sa na listoch objavujú tmavohnedé až černasté škvrny. Listy odpadnú, odpadnuté treba zakopať. Po vypučaní a odkvitnutí treba striekať 0,5 % Kupríkolom 25 a počas vegetácie podľa potreby 0,3 % Dithane M 45 alebo 0.4 % Novozírom MN—80.

Najmenším živočíšnym škodcom, ale nie neškodným, je vlnovník ríbezľový. Voľným okom ho nevidieť, ale jeho prítomnosť ľahko zistíme v zimnom a jarnom období; zimuje v púčikoch veľkosti hrachu. jeho výskyt môžeme obmedziť mechanickým oberaním (zdravé púčiky sú podstatne menšie a ostré) napadnutých púčikov. Za najlepší prípravok proti vlnovníkovi sa považuje Thiodan EC (0,2 7a). Prvý raz sa použije pred kvitnutím, druhý raz po odkvitnutí a tretí postrek sa vykoná 10 dní po druhom postreku. Na postrek môžme použiť aj Basudin EC (0,2 %) alebo Anthio (0,15 %).

Odrody

Čierne ríbezle:
Onyx — bobule má stredne veľké. Dozrievajú od 10. do 15. júla. Ker rastie bujne, vzpriamený.
Otelo — má bobule veľké, pologuľovité. Dozrieva v prvej dekáde júla. Stredne dlhé strapce majú pri merne 9 bobúľ. Ker je pol o vzpriamený.
Nigra — má stredne dlhé až dlhé strapce so 14 17 bobuľami. Dozrieva začiatkom júla. Ker je poľ vzpriamený až rozložitý, mierne zahustený.
Viola — bobule má veľké a rastú na dlhých strapcoch. Dozrieva v prvej dekáde júla. Vytvára kompaktný ker pekného vzrastu.

Červené ríbezle:
Detvan — má veľké bobule, dozrievajú na kor dekády až začiatkom druhej dekády júla. Ker rasle bujne, je vysoký, polo rozložitý, hustý.
Losan - bobule má veľké s vysokou vyťaženosti sýtočervenej šťavy. Dozrieva na konci prvej dekády júla. Ker je vyšší, kompaktnejší a hustejší.
Tatran — má husté osadenie bobúľ okolo strapca a sladšiu aromatickú chuť. Kry sú vyššie, vzpriamenejšie a redšie. Úrodnosť vysoká.

Biele ríbezle:
Blanka — má dlhé strapce s počtom bobúľ 24 — i Bobule sú veľké, dozrievajú okolo 20. júla. Kry široko guľovité, polovzpríamené, nezahustené.
Primus — má dlhé strapce, bobule sú o niečo melie ako pri odrode Blanka. Dozrievajú po 10. júli.

Komentárov  

 
# RíbezleMiroslav 2017-02-25 04:56
Zdravím,chcel by som vedieť,či je možné použiť na odstránenie rastu buriny pri ríbezliach textíliu a na ňu mulčocaciu kôru. Ďakujem za pdpoveď
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Jodaminu ma byť v mikrogramoch nie v gramoch! Čítajte viac ...
  04.02.18 12:38
 • jasne presne tak 3 puky nad zemou Čítajte viac ...
  15.01.18 14:37
 • Ahojte, tento rok som vysadil až 11 ovocných stromov - jablone, hrušky, slivky, ... Čítajte viac ...
  20.11.17 19:12
 • Vie mi niekto poradiť či sa mi podarí vypestovať lieskové oriešky aj keď mám len... Čítajte viac ...
  06.11.17 11:24
 • Dobry den idem si v zahradke vysadit styri lieske budu to kry a mali by aj sluzi... Čítajte viac ...
  22.10.17 16:54
 • Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Od marca beriem l tyroxín. 50 mg denne Na lacno p... Čítajte viac ...
  26.09.17 11:35
 • Tento rok my vyhynuli 2 marhule v letnom období ,jedna mala 7 rokov a druhá 2 ,j... Čítajte viac ...
  17.09.17 11:21
 • Dodal by som tip k vyrieseniu zavlahy pri vysadbe novych stromov. Jedna sa o vod... Čítajte viac ...
  20.08.17 21:22
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1813873
Máme online 13 hostí 
soľ