záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

herbár
rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestujeme egreše

Ako pestujeme egreše

Pestujeme egreše

Egreše spolu s ríbezľami, nechýbajú azda ani v jednej záhradke možno aj preto, že pôsobia dekoratívne. Podľa farby plodov poznáme egreše červenoplodé, bieloplodé, žltoplodé a zelenoplodé. Najviac sa pestujú bieloplodé.

Tvar rastliny

Egreše sa najčastejšie pestujú ako stromy, ale niekedy aj ako kry. Stromček má oproti kru viac výhod; ľahší zber, rez, ošetrenie a na záhradke zaberá menej miesta.
Nároky na stanovište, pôdu
Egreše v záhradke obyčajne pestujeme na miestach, kde iné ovocné plodiny sa už pestovať nedajú. Znášajú najväčšie zatienenie, najviac polotieň. Aj keď egreše nie sú náročné na pôdu a podnebné podmienky, najlepšie sa im darí vo výhrevných, stredne vysokých polohách a v stredne ťažkých, hlinitých, vlhkých pôdach s dostatočným obsahom humusu. Pomerne dobre znášajú aj suché oblasti, ale zhoršuje sa tu ich úrodnosť.

Výsadba

Egreše vysádzame na jeseň — v októbri a novembri. Kry vysádzame na vzdialenosť asi 1,5 m a sadíme ich tak hlboko, ako rástli v škôlke. Korene v pripravenej jame rozprestrieme, prikryjeme ich hrudkovitou zeminou a mierne pritlačíme. Na to dáme ďalšiu vrstvu zeminy, ktorú utlačíme silnejšie. Vrchnú vrstvu pôdy necháme nakyprenú, okolo rastliny by sa nemali vytvárať nijaké jamy, aby sa v nich nezachytával sneh a nevytvárali kaluže.
Stromčekovité egreše sa vysádzajú podobne ako kry. Pred vlastným vysádzaním treba do jamy zatĺcť kolík, mal by siahať až do korunky. Stromček sa priviaže ku kolu v mieste nad rozkonárením.

Egreše môžeme úspešne pestovať aj na pletive a vtedy ich vysádzame na vzdialenosť 1,2 — 1,5 m. Pri vysádzaní ku každému kru pridáme žŕdku, na ktorú vyviažeme hlavný výhonok, aby rástol kolmo hore.
Na jar po vysadení skrátime korunové výhonky stromčekov žltého egreša na 3 púčiky, pri vysádzaní krov skrátime výhonky na 1 — 2 púčiky.

Hnojenie

Správnym hnojením ovplyvňujeme, rast, plodnosť, zdravotný stav a životnosť egrešov. Prihnojujeme ich každý rok, najlepšie v predjarí a pred kvitnutím a to Cereritom v množstve 250 až 550 g na 10 m2. Môžeme použiť aj hnojivá NPK a GVH. Prihnojovanie tesne pred kvitnutím zabraňuje opadávaniu kvetov a má dobrý vplyv na vývin plodov po opelení. Pri pravidelnom hnojení musíme pamätať aj na dostatok draslíka. Draslík dodávame do pôdy v marci v dávke asi 25 g síranu draselného na 1 m2. S draselnými hnojivami nehnojíme, ak sú listy zdravé.
Organické hnojivá, ako je maštaľný hnoj a dobre vyzretý kompost, zapracujeme do pôdy každý 3. — 4. rok.

Škodcovia, choroby

Z hubových chorôb egreše (ale aj čierne ríbezle) ohrozuje americká múčnatka egrešová. Ňou napadnuté listy a plody majú biely, neskôr hnedý plstnatý povlak. Plody zostanú malé a bez chuti. Napadnuté kry potrebujú v predjarí zimný postrek. Proti hubovým chorobám, ale aj proti škodcom, larvám a vajíčkam striekame v zimných mesiacoch Árbolorom (2 %), Nitrosanom 50 (1,5 %) a Oleokamentom (1 %).
Počas vegetácie striekame Fundazolom (0,0ť3 %), Morestonom (0,6 %) alebo prípravkom Benlate (0,6 %) a Karathane 57 (0,1 %).

Obžrať celý ker až do posledného lístočka dokážu húsenice piadivky egrešovej. Dospelé sú SO — 40 mm dlhé. Prezimujú v štádiu ešte nedorastených húseníc a hneď zjari pokračujú v žrani. V júli sa zakukľujú a už v auguste sa objavujú húsenice ďalšej generácie. Postrekuje sa skoro na jar ešte pred kvitnutím a proti druhej generácií v auguste.
Obžrať celý ker dokážu aj húsenice piliarok. Sú zelené a dlhé asi 15 mm. Kry postrekujeme Metationom E 50.

Veľa škôd na egrešoch môže spôsobiť aj voška egrešová, ktorá z listov vyciciava šťavu. Ničíme ju postrekom a to Pirimorom DP v kone. 0,05 %.

Odrody

Zlatá figa — tvorí väčšie, spočiatku vzpriamené kry, neskôr rozložité, mierne previsnuté a redšie Plody sú veľké, prevažne vajcovitého tvaru, zlatožltej farby. Veľmi úrodná odroda, dozrieva v polovici júl;

Biely nádherný
— rastie stredne bujne až bujne Plody sú stredne veľké, oválne, mierne pretiahnuté na povrchu jemne ochlpené. Dužina je svetlozelená Plody dozrievajú okolo 15. júla.

Roman
— rastie bujne, kry sú veľké, guľovité, hustejšie s previsnutými základnými konármi. Plody n väčšie, zelené. Kvitne pred odrodou Biely nádherný;

Produkt
— vytvára guľovité až širokoguľovité stredne husté kry. Plody sú strednej veľkosti, vajcovitého až guľovitého tvaru, takmer hladké, zelené až žltozelené, v plnej zrelosti až hnedočervené. Dozrievajú po 15. júli.

Šoková nádej
— rastie stredne bujne. Koruny väčšie s pravidelným kalichovým tvarom. Plody veľké, v konzumnej zrelosti belavé a až z 3/4 pokryté vínovočerveným líčkom. Dozrieva súčasne s odroď Biely nádherný.

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Prosim viete mi poradit, ako treba jostu na zostrihnut? Minulu jesen som si kupi... Čítajte viac ...
  16.04.17 20:15
 • prosím o radu, mám 4. rok vysadenú broskynu a stále nerodí. je to odroda Fairhav... Čítajte viac ...
  11.04.17 14:17
 • ahoj už asi 3 roky sa liečim na štítnu žlazu a chcem sa spýtat že čo by sa stalo... Čítajte viac ...
  04.04.17 17:48
 • ahoj Lenka ,nevešaj hlavu psychika robí svoje.JA sa liečim už 12 rokov. Aj mne p... Čítajte viac ...
  01.04.17 04:59
 • Pekný deň, mohol by ste poradiť čo užívate na podporu imunity a proti candide? Ď... Čítajte viac ...
  29.03.17 11:33
 • Postupne mi uschli už dve broskyne. Prejavilo sa to pomalým chradnutím až do usc... Čítajte viac ...
  27.03.17 18:16
 • Riešim tiež autoimunne ochorenie štítnej žľazy, postupne sa darí pochopiť jej pr... Čítajte viac ...
  21.03.17 09:41
 • Zdravím,chcel by som vedieť,či je možné použiť na odstránenie rastu buriny pri r... Čítajte viac ...
  25.02.17 04:56
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1528747
Máme online 12 hostí 
soľ