záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako pestujeme egreše

Ako pestujeme egreše

Pestujeme egreše

Egreše spolu s ríbezľami, nechýbajú azda ani v jednej záhradke možno aj preto, že pôsobia dekoratívne. Podľa farby plodov poznáme egreše červenoplodé, bieloplodé, žltoplodé a zelenoplodé. Najviac sa pestujú bieloplodé.

Tvar rastliny

Egreše sa najčastejšie pestujú ako stromy, ale niekedy aj ako kry. Stromček má oproti kru viac výhod; ľahší zber, rez, ošetrenie a na záhradke zaberá menej miesta.
Nároky na stanovište, pôdu
Egreše v záhradke obyčajne pestujeme na miestach, kde iné ovocné plodiny sa už pestovať nedajú. Znášajú najväčšie zatienenie, najviac polotieň. Aj keď egreše nie sú náročné na pôdu a podnebné podmienky, najlepšie sa im darí vo výhrevných, stredne vysokých polohách a v stredne ťažkých, hlinitých, vlhkých pôdach s dostatočným obsahom humusu. Pomerne dobre znášajú aj suché oblasti, ale zhoršuje sa tu ich úrodnosť.

Výsadba

Egreše vysádzame na jeseň — v októbri a novembri. Kry vysádzame na vzdialenosť asi 1,5 m a sadíme ich tak hlboko, ako rástli v škôlke. Korene v pripravenej jame rozprestrieme, prikryjeme ich hrudkovitou zeminou a mierne pritlačíme. Na to dáme ďalšiu vrstvu zeminy, ktorú utlačíme silnejšie. Vrchnú vrstvu pôdy necháme nakyprenú, okolo rastliny by sa nemali vytvárať nijaké jamy, aby sa v nich nezachytával sneh a nevytvárali kaluže.
Stromčekovité egreše sa vysádzajú podobne ako kry. Pred vlastným vysádzaním treba do jamy zatĺcť kolík, mal by siahať až do korunky. Stromček sa priviaže ku kolu v mieste nad rozkonárením.

Egreše môžeme úspešne pestovať aj na pletive a vtedy ich vysádzame na vzdialenosť 1,2 — 1,5 m. Pri vysádzaní ku každému kru pridáme žŕdku, na ktorú vyviažeme hlavný výhonok, aby rástol kolmo hore.
Na jar po vysadení skrátime korunové výhonky stromčekov žltého egreša na 3 púčiky, pri vysádzaní krov skrátime výhonky na 1 — 2 púčiky.

Hnojenie

Správnym hnojením ovplyvňujeme, rast, plodnosť, zdravotný stav a životnosť egrešov. Prihnojujeme ich každý rok, najlepšie v predjarí a pred kvitnutím a to Cereritom v množstve 250 až 550 g na 10 m2. Môžeme použiť aj hnojivá NPK a GVH. Prihnojovanie tesne pred kvitnutím zabraňuje opadávaniu kvetov a má dobrý vplyv na vývin plodov po opelení. Pri pravidelnom hnojení musíme pamätať aj na dostatok draslíka. Draslík dodávame do pôdy v marci v dávke asi 25 g síranu draselného na 1 m2. S draselnými hnojivami nehnojíme, ak sú listy zdravé.
Organické hnojivá, ako je maštaľný hnoj a dobre vyzretý kompost, zapracujeme do pôdy každý 3. — 4. rok.

Škodcovia, choroby

Z hubových chorôb egreše (ale aj čierne ríbezle) ohrozuje americká múčnatka egrešová. Ňou napadnuté listy a plody majú biely, neskôr hnedý plstnatý povlak. Plody zostanú malé a bez chuti. Napadnuté kry potrebujú v predjarí zimný postrek. Proti hubovým chorobám, ale aj proti škodcom, larvám a vajíčkam striekame v zimných mesiacoch Árbolorom (2 %), Nitrosanom 50 (1,5 %) a Oleokamentom (1 %).
Počas vegetácie striekame Fundazolom (0,0ť3 %), Morestonom (0,6 %) alebo prípravkom Benlate (0,6 %) a Karathane 57 (0,1 %).

Obžrať celý ker až do posledného lístočka dokážu húsenice piadivky egrešovej. Dospelé sú SO — 40 mm dlhé. Prezimujú v štádiu ešte nedorastených húseníc a hneď zjari pokračujú v žrani. V júli sa zakukľujú a už v auguste sa objavujú húsenice ďalšej generácie. Postrekuje sa skoro na jar ešte pred kvitnutím a proti druhej generácií v auguste.
Obžrať celý ker dokážu aj húsenice piliarok. Sú zelené a dlhé asi 15 mm. Kry postrekujeme Metationom E 50.

Veľa škôd na egrešoch môže spôsobiť aj voška egrešová, ktorá z listov vyciciava šťavu. Ničíme ju postrekom a to Pirimorom DP v kone. 0,05 %.

Odrody

Zlatá figa — tvorí väčšie, spočiatku vzpriamené kry, neskôr rozložité, mierne previsnuté a redšie Plody sú veľké, prevažne vajcovitého tvaru, zlatožltej farby. Veľmi úrodná odroda, dozrieva v polovici júl;

Biely nádherný
— rastie stredne bujne až bujne Plody sú stredne veľké, oválne, mierne pretiahnuté na povrchu jemne ochlpené. Dužina je svetlozelená Plody dozrievajú okolo 15. júla.

Roman
— rastie bujne, kry sú veľké, guľovité, hustejšie s previsnutými základnými konármi. Plody n väčšie, zelené. Kvitne pred odrodou Biely nádherný;

Produkt
— vytvára guľovité až širokoguľovité stredne husté kry. Plody sú strednej veľkosti, vajcovitého až guľovitého tvaru, takmer hladké, zelené až žltozelené, v plnej zrelosti až hnedočervené. Dozrievajú po 15. júli.

Šoková nádej
— rastie stredne bujne. Koruny väčšie s pravidelným kalichovým tvarom. Plody veľké, v konzumnej zrelosti belavé a až z 3/4 pokryté vínovočerveným líčkom. Dozrieva súčasne s odroď Biely nádherný.

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Jodaminu ma byť v mikrogramoch nie v gramoch! Čítajte viac ...
  04.02.18 12:38
 • jasne presne tak 3 puky nad zemou Čítajte viac ...
  15.01.18 14:37
 • Ahojte, tento rok som vysadil až 11 ovocných stromov - jablone, hrušky, slivky, ... Čítajte viac ...
  20.11.17 19:12
 • Vie mi niekto poradiť či sa mi podarí vypestovať lieskové oriešky aj keď mám len... Čítajte viac ...
  06.11.17 11:24
 • Dobry den idem si v zahradke vysadit styri lieske budu to kry a mali by aj sluzi... Čítajte viac ...
  22.10.17 16:54
 • Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Od marca beriem l tyroxín. 50 mg denne Na lacno p... Čítajte viac ...
  26.09.17 11:35
 • Tento rok my vyhynuli 2 marhule v letnom období ,jedna mala 7 rokov a druhá 2 ,j... Čítajte viac ...
  17.09.17 11:21
 • Dodal by som tip k vyrieseniu zavlahy pri vysadbe novych stromov. Jedna sa o vod... Čítajte viac ...
  20.08.17 21:22
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1829448
Máme online 11 hostí 
soľ