záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ako rozmnožovať drobné ovocie

Ako rozmnožovať drobné ovocie

Rozmnožovanie drevín drobného ovocia
Dreviny, ktoré prinášajú úrodu drobného ovocia, rozmnožujeme väčšinou vegetatívne. Skôr, ako budeme hovoriť o rozmnožovaní odrezkami, potápaním atď. Povedzme si, že vegetatívne rozmnožovanie má oproti generatívnemu svoje prednosti, ale aj nevýhody.

Hlavnou prednosťou je možnosť uskutočniť všetky jeho spôsoby v bežnej záhradníckej praxi. V podstate ide o najjednoduchšie práce: odrezať výhonok, nahrnúť zeminu k rastline a pod.
Druhou výhodou je bohatosť materiálu, z ktorého možno vypestovať nové jedince.
Tretia výhoda spočíva v tom, že za pomerne krátky čas môžeme vidieť výsledky svojej práce, či bola úspešná tým, že začína rásť nový ker.

Najväčšou nevýhodou vegetatívneho rozmnožovania je možnosť prenosu škodcov a chorôb z pôvodného jedinca na nový výpestok. Tomu sa dá zabrániť len výberom zdravého a správne dozretého množiteľského materiálu. A na to pamätajme!

Rozmnožovanie ríbezlí a egrešov

Rozmnožovanie zo zdrevnatených odrezkov. Zdrevnatené odrezky ríbezlí všetkých druhov a egrešov môžeme rezať od septembra do novembra, kým nemrzne. Odrezky si pripravíme z ročných výhonkov vyrastajúcich na dvoj-trojročnom dreve. Ich dĺžka má byť 15 — 20 cm. Keď sú na odrezkoch ešte listy, ihneď ich odstránime tak, že ponecháme z nich krátke stopky, aby výhonky nezaschli. Odrezky majú mať 4 — 5 púčikov. Spodný rez robíme blízko pod púčikom, horný až 10 mm nad púčikom. Malá vzdialenosť od púčika spôsobuje jeho schnutie a veľká zase blokuje korienky alebo pučanie. Ťažšie koreniace egreše a ríbezle zrezávame s pätkou starého dreva z ktorého spoľahlivejšie zakoreňujú. Pichľavé ostne egrešov skracujeme, aby pri manipulácii neprekážali.
Odrezky picháme do pripravenej hriadky so sypkou, výživnou a teplou pôdou. Zapustíme ich do kolíkom vyhĺbenej jamy tak hlboko, aby z pôdy vyčnievali len 1 — 2 púčiky. Pôdu k odrezkom pritlačíme a zalejeme vodou. V budúcich dvoch rokoch z púčika vyrastie krík.
Keď narezané odrezky z rôznych príčin nemôžeme zasadiť v jeseni, zväzok odrezkov založíme dolným koncom do polovice v pôde a vysadíme ich skoro na jar. Pred sadením spodné rezné plochy obnovíme ostrým nožom.

Rozmnožovanie polo zdrevnatenými odrezkami. Pri tomto rozmnožovaní odrezky ríbezlí a egrešov odoberáme v polovici júna, ich dĺžka má byť len 5 — 8 cm. Na odrezkoch ponecháme vrcholovú ružicu listov s 3 až 4 listami. Ostatné nižšie rastúce listy odstránime. vysadíme ich ešte v ten istý deň. Ak ich vysadiť z rôznych príčin nemôžeme, odrezky zasadíme do studeného pareniská asi 2 cm hlboko. Mierne ich kropíme vodou a zbytočne nevetráme. Všetky zdrevnatené odrezky potrebujú na zakorenenie veľa tepla a vlhkého vzduchu. Odrezky začíname otužovať vetraním a menším tienením. Zakorenenie poznáme podľa narastania nových listov. V parenísku ich necháme do jari a presádzame vždy s balíkom hliny.

Rozmnožovanie delením. Týmto spôsobom rozmnožujeme kríky na jar pri presádzaní. Materská rastlina sa rozdelí na niekoľko častí, na ktorých musí byt dostatok koreňov. Na toto rozmnožovanie sa hodia viac kríky staršie, ale nie prestarnuté,

Rozmnožovanie očkovými odrezkami. Toto rozmnožovanie používame vtedy, keď z malého množstva vzácnej odrody chceme namnožiť veľa rastlín. Z odrezaného letorastu odstránime hornú nevyzretú tretinu. Zo zvyšnej časti odstránime čepele listov a z výhonku narobíme jednoočkové odrezky — pod očkom režeme vo vzdialenosti 15 mm a nad očkom 25 mm. Odrezky zasadíme do substrátu tak, aby tretina očka vyčnievala nad substrátom a uložíme ich v takom prostredí, ako pri rozmnožovaní polozdrevnatenými odrezkami.

Rozmnožovanie kopcovaním. Toto rozmnožovanie sa dá robiť priamo na záhone. Materská rastlina sa celkom zreže nad pôdou. Z vedľajších púčikov na hlave rastliny vyrastá veľa výmladkov. Keď sú dlhé asi 15 — 20 cm, nakopcujeme prvý raz zeminu do výšky 10 cm, ako pri ohrňaní zemiakov. Kopček o mesiac zvýšime. Tretí raz ho opäť zvýšime na začiatku júla Zemina, ktorú prihŕňame, má byt vlhká a rastlinu treba pravidelne zalievať. Výhonky v kopčeku do jesene zakorenia. V jesení po opadnutí listov kopček rozhrnieme, korenáče oddelíme a vysadíme na trvalé miesto.

Rozmnožovanie malín a černíc

Rozmnožovanie pozdĺžnym (čínskym) potápanú Toto rozmnožovanie spočíva v tom, že na začiatkom letného obdobia mladé výhonky sa prihrnú do vykopanej hlbokej brázdy. Keď očká vypučia, mladé výhonky sa prihrnú úrodnou zeminou, aby sa zakorenili. V jeseni sa potápane rozrežú a korenáče vysadíme na trvalé miesto. Dlhé výhonky sa môžu potápať aj viacerými hadovitými oblúkmi.
Rozmnožovanie koreňovými odrezkami. Korene odrezky si pripravíme na jeseň tak, že z materskej rastliny odoberieme korene a rozrežeme ich na 6 -cm dlhé kúsky. Horné konce zrežeme kolmo, nadol a šikmo, aby sa pri zasadení zachovala polarita koreňov. Koreňové odrezky cez zimu uschováme vlhkom piesku a v chladnejšej pivnici a na jar vysadí mi'.
Rozmnožovanie čučoriedok, kľukvy a brusníc
Všetky tieto rastliny sa dajú rozmnožovať odrež 1 mi.

Rozmnožovanie jahôd

Medzi drobné ovocie sme zaradili aj jahody a preto hovorme o ich rozmnožovaní. Roznožujeme ich poplazmi, ktoré sa vytvárajú od k1 nútia až do ukončenia vegetácie. Keď na poplazmi začnú vyrastať prvé korienky, vyberieme ich z ] rastu a vysadíme v spone 10 x 15 cm na záhon, 1 sadenice zosilnejú o 2 — 'i týždne. V polovici augusta ich vysadíme na trvalé miesto, Neodnožujúce jahody rozmnožujeme delením trsov.

Komentárov  

 
# dedkomichal parci 2011-07-24 10:23
ako rozmnožit maliny?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# malinyjan 2014-04-21 12:24
na jar odrezat vyhonky na 3 ocka a popchat do zeme trosku do sikma aby jedno ocko trcalo von , ak je sucho zaliat . ale rast by mali
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# @dedko: malinyAndreas 2014-10-19 08:59
Maliny obvykle pomerne bohato odnožujú, takže najjednoduchšie je ich rozmnožovať delením takto prirodzene vytvorených odnoží a výmladkov...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# čerešnaMilan 2015-02-28 12:05
mám 15 rokov čerešnu van.chcel som sa opytat ako zakorenit odrezky. prosím o radu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Jodaminu ma byť v mikrogramoch nie v gramoch! Čítajte viac ...
  04.02.18 12:38
 • jasne presne tak 3 puky nad zemou Čítajte viac ...
  15.01.18 14:37
 • Ahojte, tento rok som vysadil až 11 ovocných stromov - jablone, hrušky, slivky, ... Čítajte viac ...
  20.11.17 19:12
 • Vie mi niekto poradiť či sa mi podarí vypestovať lieskové oriešky aj keď mám len... Čítajte viac ...
  06.11.17 11:24
 • Dobry den idem si v zahradke vysadit styri lieske budu to kry a mali by aj sluzi... Čítajte viac ...
  22.10.17 16:54
 • Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Od marca beriem l tyroxín. 50 mg denne Na lacno p... Čítajte viac ...
  26.09.17 11:35
 • Tento rok my vyhynuli 2 marhule v letnom období ,jedna mala 7 rokov a druhá 2 ,j... Čítajte viac ...
  17.09.17 11:21
 • Dodal by som tip k vyrieseniu zavlahy pri vysadbe novych stromov. Jedna sa o vod... Čítajte viac ...
  20.08.17 21:22
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1830494
Máme online 19 hostí 
soľ