záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Rady a skúsenosti Ovocné dreviny - menej známe

Ovocné dreviny - menej známe

Menej známe ovocné dreviny

Jarabina moravská sladkoplodá a arónia čiernoplodá

V septembri začínajú dozrievať jarabiny. Konáre jarabín KÚ obťažkané strapcami jasne žiariacich červených plodov. Nie všetky sú jedlé. Jedlé plody má jarabina moravská sladkoplodá — odroda jarabiny vtáčej moravskej.

Jarabinu moravskú sladkoplodú môžeme pestovať v tvare kra, ale aj v tvare štvrťkmeňa a polokmeňa. Tvar koruny je kužeľovitý, v období plnej rodivosti mierne rozložitý Rastie bujne, rodí na dvojročnom i viacročnom dreve.

Plody sú stredne veľké, oranžové až červené malvičky a majú až trojnásobne vyšší obsah vitamínu C ako citróny. Môžeme ich jesť surové, sušené, najčastejšie sa zavárajú. Je to drevina nenáročná, darí sa jej i v chudobnej pôde, znáša aj vysoké polohy. Pre úspešné pestovanie vyžaduje pravidelné hnojenie. Skoro na jar používame viaczložkové granúl o vane hnojivo NPK, každý '2. — 4. rok môžeme do pôdy zapracovať organické hnojivá.

Pestovanie jarabiny moravskej sladkoplodej je možné iba vo väčšej záhradke, dorastá do výšky 7 m i viac.

Veľmi dobrým druhom pre malé záhradky je arónia čiernoplodá, ktorá je známa aj pod menom jarabina čierna. Plody prináša už na druhý rok po výsadbe a úroda je bohatá a pravidelná. Plody dozrievajú v druhej polovici septembra a v piatom roku po výsadbe môžeme získať 6 až 10 kg plodov Môžeme ich spracovať na lekvár, sirupy, víno a likéry. Čerstvé sú lahodnej chuti a dobre uložené vydržia celú zimu. Usušené plody sú výborným, liekom pri žalúdočných a ľadvinových ťažkostiach.

Typy drevín

Arónia čiernoplodá sa dá pestovať buď ako ker alebo stromček. V malých záhradkách je výhodnejšie pestovať kry. Ker dorastá do výšky ríbezle, t. j. 1,5 až 2 m. V záhradke môže plniť aj funkciu okrasnú. V máji rozkvitajú bohaté chocholíky bielych kvetov, na jeseň sa jej listy krásne sfarbujú do červená.Arónia čiernoplodá - harmonizuje štítnu žľazu

Nároky na stanovište, pôdu
Arónia je na pôdu nenáročná, najlepšie jej však vyhovujú pôdy hlinité a hlinitopiesočnaté. Má rada polohu slnečnú, znáša i polotieň a darí sa jej i vo vyšších polohách.

Sadenie

Arónie vysádzame v jeseni alebo skoro na jar v spone 3x3 alebo 4 x 4 m — v závislosti od tvaru a stanovišťa. Výchovný rez robíme na jar tak, že výhonky skrátime na 2 — 4 púčiky. V najbližších rokoch vypestujeme 7 — 10 konárov.

Hnojenie

Pre úspešné pestovanie arónia vyžaduje pravidelné hnojenie. Skoro na jar používame viaczložkové granulované hnojivo NPK, každý 3, — 4. rok môžeme do pôdy zapracovať organické hnojivá.

Škodcovia, choroby
Stromy sa ošetrujú tak, že odstraňujeme len suché konáre a tie, ktoré príliš zahusťujú korunu, prípadne ker. Choroby a škodcovia sa arónii priamo vyhýbajú.

Odrody

Najznámejšia je odroda Nero. Ker dosahuje priemernú výšku 2,5 m, kvitne v máji a plody sú stredne veľké, guľaté. Dozrievajú začiatkom septembra a sú vhodné na výrobu kompótov, džemov a pod. Plody určené na spracovanie, oberáme ešte pred prvými jesennými mrazíkmi, na konzum hneď po prvých mrazíkoch. Rozmnožuje sa oddelkami a odrezkami.

Použitie

Má značný obsah železa, mikroelementov ako je bór, fluór, mangán, meď, kobalt, molybdén. Obsahuje až 400 mcg jódu na 100 g plodov. Ide o prvok, ktorý hrá dôležitú úlohu pre činnosť štítnej žľazy a hormonálnu rovnováhu, zmierňuje vedľajšie účinky protirakovinových liekov a upokojuje stavy po rádioterapii. Reguluje tlak krvi a stabilizuje hladinu cukru.

Najdôležitejšiu zložku tvorí vitamín P, označený ako rutín. Rutín priamo ovplyvňuje pevnosť a pružnosť ciev, eliminuje kŕčové žily, hemoroidy, slúži na zlepšenie krvného obrazu, napomáha zníženiu hladiny cholesterolu a preventívne pôsobí pri liečení vysokého krvného tlaku.

Z kardiovaskulárneho hľadiska má antisklerotický účinok. Vedeckými štúdiami sa dospelo k názoru, že plody Arónie čiernoplodej a produkty z nej pozitívne ovplyvňujú imunitný systém, vyrovnávajú procesy vzruchu a útlmu, znižujú emocionálnu nerovnováhu. Zvyšujú vylučovanie nežiaducich solí z organizmu, čo napomáha pri liečení reumy, či detoxikácii organizmu.

Je známe, že Arónia je zázrakom prírody, vitamínová bomba a preto je plod Arónie častým základom výroby liečiv. Predstavuje najhodnotnejšie ovocie, ktoré sa v našich geografických podmienkach pestuje.


Komentárov  

 
# aroniajano 2011-10-31 17:46
...to, že plody aronie sú "lahodnej" chuti, je buď vedomá ignorancia reality, alebo totálna neskúsenosť s ochutnávkou - plody aronie, či v počiatočnom štádiu zretia, alebo konečnom (september), nedokáže ani nadšený pestovateľ definovať ako "lahodné"

..., je to ozaj vitamínová a minerálna bomba, ale v nespracovanom stave, priamo zo zberu, takmer nejedlá - chuť má ďaleko aspoň k náznaku sladkosti, konzistencia ako drevená mrvina - viem, o čom píšem, pretože ju pestujem už cca 20 rokov

... aj tvrdenie, že je to najhodnotnejšie ovocie , je treba brať s rešpektom, nie je tu priestor na polemiku, len letom svetom - o miesto v súťaži sa hlásia napr. kanadské čučoriedky (železo) - chutia v čerstvom stave takisto podivne, rakytník (jedna bobulka = denná dávka céčka!!!), kustovnica (goji)... +... +... +...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# aroniaiva 2012-05-19 13:08
Aróniu som ešte nejedla, ani jarabinu sladkoplodú kedysi som jedla jarabinu Granatinu - mne velmi chutila, aj ked ostatný nad nou ohrnali nos. Mne však chutí aj dozretý divý hloh, toto bolo podobné, ale plody väčšie a chutnejšie.
Ak však Jankovi chutia aj kanadské čučoriedky podivne, tak sa teším na svoje prvé arónie. Dúfam, že budúcu sezónu zarodia. /mne sa zdá chuť kanadských čučoriedok výborná/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# iva, čítajte text lepšie (čučoriedky)jano 2012-11-12 10:51
čítajte prosím pozornejšie (...o miesto v súťaži - čo sa týka hodnoty a NIE CHUTI - , sa hlásia napr. kanadské čučoriedky...). Nikde som nepísal, že čučoriedky chútia "podivne"...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# JanoviMirec 2013-04-01 08:07
cit.1 - napr. kanadské čučoriedky (železo) - chutia v čerstvom stave takisto podivne...

cit.2 - Nikde som nepísal, že čučoriedky chútia "podivne"...

:lol: :lol: :lol: :P
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# JanoviMirec 2013-04-01 08:10
cit1: napr. kanadské čučoriedky (železo) - chutia v čerstvom stave takisto podivne...

cit2:Nikde som nepísal, že čučoriedky chútia "podivne"...

tak ako ???
:lol: :lol: 8)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Ale ale Janospoluhrac 2016-02-19 11:35
ved predsa kanadske cucoriedky su uzasne, fantasticke. Aroniu chcem zasadit teraz,jest som ju nejedol, ale pil vino z nej, to bolo lahodne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# aroniaemiliar 2013-10-11 22:12
som nadšená už som ju aj vykopala len zasadiť
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# AróniaFebruár 2015-02-06 22:30
S Aróniou mám len dobré skúsenosti ! Pestujem ju na svojej záhradke už 28 rokov. Plody neskoro na jeseň oberiem, vyjednotím, čiźe odstopkujem, dám do mikroténových vreciek a vložím do mrazáka. V zime a na jar pečieme z Arónie "borievkové" koláče, ktoré sú na nerozoznanie od tých pravých.! !. Veľmi dobrá je aj zaváraná ako kompót.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# aróniaVera 2017-07-17 12:12
plody arónie majú trpkú chuť. Mám zemolez- tiež nejaká severská čučoriedka myslím že kamčadská), má podlhovasté plody, sú veľmi chutné, sladké,skoro na jar
.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Súvisiace články

Najnovšie komentáre

 • Jodaminu ma byť v mikrogramoch nie v gramoch! Čítajte viac ...
  04.02.18 12:38
 • jasne presne tak 3 puky nad zemou Čítajte viac ...
  15.01.18 14:37
 • Ahojte, tento rok som vysadil až 11 ovocných stromov - jablone, hrušky, slivky, ... Čítajte viac ...
  20.11.17 19:12
 • Vie mi niekto poradiť či sa mi podarí vypestovať lieskové oriešky aj keď mám len... Čítajte viac ...
  06.11.17 11:24
 • Dobry den idem si v zahradke vysadit styri lieske budu to kry a mali by aj sluzi... Čítajte viac ...
  22.10.17 16:54
 • Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Od marca beriem l tyroxín. 50 mg denne Na lacno p... Čítajte viac ...
  26.09.17 11:35
 • Tento rok my vyhynuli 2 marhule v letnom období ,jedna mala 7 rokov a druhá 2 ,j... Čítajte viac ...
  17.09.17 11:21
 • Dodal by som tip k vyrieseniu zavlahy pri vysadbe novych stromov. Jedna sa o vod... Čítajte viac ...
  20.08.17 21:22
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1845870
Máme online 18 hostí 
soľ