záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Stravovanie Nácvik vnútorného dýchania

Nácvik vnútorného dýchania

Ako cvičím endogénne dýchanie

Vykonávam plynulý nádych pomaly a pokojne, nerozmýšľam nad tým, že dýcham. Výdych je taký dlhý, akého som len schopný aj bránicou, pritom sa nafukuje a vťahuje brucho. Nesústreďujem sa na dýchanie bránicou aj preto, lebo nastáva prirodzene samo, po unavení medzirebrových dýchacích svalov, čo osobne cítim asi po 15 minútach tréningu.Vnútorné dýchanie pomocou frolovho prístroja

Pri tomto spôsobe dýchania sa prehlbuje aj automatický dych. Dôležité je cítiť pravidelne prebublávajúcu kvapalinu v prístroji, jej jemné vibrácie a v prípade pridanej Vincentky aj špecifickú jódovú vôňu.
Vďaka tvoreniu bublín dochádza k tlakovej vibrácii, ktorá je závislá na
 • výške kvapaliny vo vnútri prístroja
 • zároveň aj na rýchlosti dýchania.
Vyššia hladina vody a pomalší, plynulý dych (pri vodorovne stojacom prístroji) produkujú veľké bubliny, ktoré skvalitňujú celkový výkon masáže. Masážou dochádza k uvoľňovaniu hlienov viazaných v prieduškách hlavne v menej frekventovaných oblastiach pľúc.

Bežne človek dýcha iba zlomkom svojej kapacity, čo má za následok zápaly priedušiek starým, hustnúcim hlienom plným prachu, mikróbov, zvyškov krviniek a odumretých slizničných čiastočiek.

Nedostatočne a povrchne dýchajúce telo má v pľúcach hotové smetisko, ktoré pri nešportovcoch presahuje polovicu dychovej kapacity. Smetisko je zdrojom skazy, lebo mikróbom, plesniam a vírusom sa veľmi dobre darí. Nánosy znečisteného hustého hlienu v prieduškách blokujú priechod vzduchu a tým aj prenos kyslíka a oxidu uhličitého – som pridusený. Asi tak, ako keď sa pri potápaní nemôžem nadýchnuť a dochádza mi vzduch.

Postupom času si na túto skutočnosť navyknem, čím však výrazne opotrebujem organizmus. Dochádza k chronickému menšiemu i väčšiemu opuchu pľúc, čo znova zhoršuje prietok krvi malým obehom a mechanicky sa v malom obehu zvyšuje tlak, čo môže viesť až k srdečnému zlyhávaniu.

Endogénne dýchanie a s ním spojenú masáž priedušiek je nutné vykonávať bez akýchkoľvek pocitov bolesti, tlaku, dušnosti - dýchavičnosti, bolenia hlavy - tlaku v hlave či bolenia dýchacích svalov. V prípade problémov je nutná konzultácia s lekárom, ktorý by mal poradiť aj v prípade pocitu alebo podozrenia na nejakú chorobu, neduživosť, ak mám pocit strachu z bublania, ale oprávnene si myslím, že by endogénne dýchanie mohlo byť pre moje telo prínosom.

Vynikajúci efekt dosahujú aj dlhodobí fajčiari, ktorí môžu prečistiť svoje priedušky a začnú vykašľávať dlhodobo ukladaný hlien, tmavého zafarbenia. Preto sa netreba obávať, čo sa deje, iba telo doluje z „uhoľných“ zásob nečistotu na povrch zemský.

S endogénnym dýchaním – cvičením je obvykle spojená aj zvýšená únava málo používaných dýchacích svalov, ktorá niekedy skončí až po mesiaci poctivého a pravidelného cvičenia. Zhrubnuté tkanivo nepohyblivých svalov a priedušiek môže už pri slabom cvičení vytvárať opuch tak, ako pri veľmi unavených svaloch kdekoľvek na tele, čo sa v hrudi prejavuje ľahkou bolesťou. Aj z toho dôvodu je nutné zvyšovať dávku, dĺžku aj intenzitu dychového cvičenia postupne, aby ma únava z prvého týždňa neodradila. Nedostatočne používané pľúcne tkanivo je pomerne stuhnuté a na plný dych sa musí celé týždne adaptovať na pružný a plnohodnotný stav.

Prvý týždeň teda cvič pozvoľne asi iba 10 minút ráno a 10 minút večer, prípadne aj menej, čo závisí od vlastných pocitov a od sily a trénovanosti dýchacích svalov, pritom nemusím začítať s plnou dávkovacou nádobkou vody, aby záťaž nebola veľká. Treba si dať podľa toho, koľko zvládnem.

Optimálna dĺžka masáže sa postupne predlžuje až na hodinu i viac denne, najlepšie je bublať večer, pri televíznom programe, správach či filme, kde zabudnem že dýcham pomocou prístroja. Začnem ráno aspoň 20 – 30 minútami, vhodné je pridať si niekoľko minút až štvrťhodiniek i počas dňa. Pri ťažších prípadoch je bublanie vhodné s citom odsledovať a bublať iba do miernej únavy, aby som nevyvolal dýchacie problémy.

Dýchať - bublať možno aj po fyzickej i športovej námahe, keď sa efekt prejaví v metabolizácii kyseliny mliečnej a regenerácii svaloviny.

Nevhodné je používanie frolovho tranažéra skoro po jedle s plným bruchom.

Očakávané výsledky sa dostavia pri pravidelnom cvičení s pocitom hlbšieho nádychu a dlhšieho vydychovania. Trvalejší efekt sa prejaví po týždňoch, mesiacoch až roku cvičenia. Treba byť iba trpezlivý a vytrvalý a efekt ozmladzovania bude výraznejší aj tým, že sa budú lepšie čistiť bunkové membrány.

Veľmi vhodné je užívať bylinkové čaje čistiace krv a pečeň a stravu doplniť o vhodné – nechemizované ovocné a zeleninové produkty bez tepelnej úpravy. Okrem stravy je nutná každodenná prechádzka či práca na čerstvom vzduchu a aj drobné cvičenie hrudných svalov, rúk, trupu, kde postačuje cvičenie piatich tibeťanov.

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Súvisiace články

Najnovšie komentáre

 • Jodaminu ma byť v mikrogramoch nie v gramoch! Čítajte viac ...
  04.02.18 12:38
 • jasne presne tak 3 puky nad zemou Čítajte viac ...
  15.01.18 14:37
 • Ahojte, tento rok som vysadil až 11 ovocných stromov - jablone, hrušky, slivky, ... Čítajte viac ...
  20.11.17 19:12
 • Vie mi niekto poradiť či sa mi podarí vypestovať lieskové oriešky aj keď mám len... Čítajte viac ...
  06.11.17 11:24
 • Dobry den idem si v zahradke vysadit styri lieske budu to kry a mali by aj sluzi... Čítajte viac ...
  22.10.17 16:54
 • Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Od marca beriem l tyroxín. 50 mg denne Na lacno p... Čítajte viac ...
  26.09.17 11:35
 • Tento rok my vyhynuli 2 marhule v letnom období ,jedna mala 7 rokov a druhá 2 ,j... Čítajte viac ...
  17.09.17 11:21
 • Dodal by som tip k vyrieseniu zavlahy pri vysadbe novych stromov. Jedna sa o vod... Čítajte viac ...
  20.08.17 21:22
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 127
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1829452
Máme online 21 hostí 
soľ