záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Štítna žľaza

Štítna žľaza

Choroby štítnej žľazy

CHOROBY ŠTÍTNEJ ŽĽAZY

ŠTÍTNA ŽĽAZAŠtítna žľaza - umiestnenie - kde sa nachádza

(glandula thyreoidea) je párová endokrinná žľaza uložená po bokoch chrupky hrtana. Jej dva laloky spája úzky mostík žľazového tkaniva. Je tvorená žľazovými bunkami usporiadanými do uzavretých vačkov – folikulov. Bunky sú od seba oddelené koloidnou hmotou, v ktorej sa nachádzajú hormóny trijódtyronín a tyroxín, ktoré tvorí štítna žľaza. Činnosť štítnej žľazy riadi tyreotropný hormón (TTH), ktorý sa tvorí v prednom laloku hypofýzy.

Jednoduchá struma je zväčšenie štítnej žľazy. Vznik strumy ovplyvňujú viaceré faktory, najdôležitejšie z nich sú nedostatok jódu v potrave, vrodené a dedičné faktory a nadbytok strumigénov, látok zväčšujúcich štítnu žľazu, v potrave. Struma z nedostatku jódu môže prechodne vzniknúť v období puberty alebo v tehotenstve.

Štítna žľaza sa postupne zväčšuje, sprievodnými príznakmi sú
 • únava
 • chudokrvnosť
 • opuchy viečok a rúk
 • chrapot
 • dýchacie ťažkosti
 • zmeny hlasu a
 • bledá, studená a suchá koža
Struma sa lieči podávaním hormónov štítnej žľazy (Euthyrox) a jódových preparátov. Pri včasnej liečbe sa štítna žľaza zmenší na svoju normálnu veľkosť. Ak je hrvoľ priveľký, chirurgicky sa odstráni zväčšená časť štítnej žľazy. Ak sa táto porucha nelieči, môže dôjsť k tvorbe uzlov vo zväčšenej štítnej žľaze.

Štítna žľaza - odborne

Štítna žľaza – generálny riaditeľ

Štítna žľaza (lat. glandula thyreoidea) je jedna z väčších endokrinných žliaz v tele.

Je to dvojlalokový orgán umiestnený v krku, ktorý produkuje hormóny, najmä
 • tyroxín (T4)
 • trijódtyronín (T3) oba regulujú intenzitu metabolizmu a ovplyvňujú rast a aktivitu mnohých iných systémov v tele.
 • kalcitonín - kontroluje hladinu vápnika v krvi.
 •  
Jód je dôležitý pre tvorbu oboch hormónov.
Hypertyroidizmus (príliš aktívna štítna žľaza) a hypotyroidizmus (nedostatočne aktívna štítna žľaza) sú najbežnejšie poruchy spojené s touto žľazou.

Anatómia

štítna žľaza - odborný popis

Štítna žľaza je umiestnená na prednej strane krku, začína pri šikmej čiare na štítnej chrupke (tesne pod hrtanovým výstupkom ohryzku) a pokračuje až k šiestej podkovitej chrupka (chrupavky v tvare C, tvoriace mechanickú oporu priedušnice).
Určiť jej polohu vzhľadom na stavce chrbtice nie je možné, pretože sa vzhľadom na ne pohybuje vertikálne pri prehĺtaní. Leží na priedušnici a je zakrytá pretracheálnou fasciou (čo jej umožňuje pohyb), svalmi a kožou.

Priedušnica alebo trachea (lat. trachea) je trubica, ktorá je súčasť dýchacích ciest. Začína sa vo výške 6.krčného stavca a končí vo výške 4.hrdnikového stavca. Je pokračovaním hrtanu, nadväzuje na prstienkovitú chrupavku hrtana a je uložená pred pažerákom, hneď na začiatku ju obopínajú laloky štítnej žľazy. Je dlhá asi 12 cm a široká 1,5 cm. Vystužená je 15-20 chrupavkami tvaru "C". Vnútro je vystlané riasinkovitým epitelom. Končí rozdvojením (lek. bifurkácia) na dve priedušky (lat. bronchi).

S hmotnosťou 10–20 g u dospelého človeka patrí štítna žľaza medzi väčšie žľazy. Má motýlikovitý tvar. Krídla zodpovedajú lalokom a telo je mostík štítnej žľazy. Môže sa výrazne zväčšiť počas tehotenstva a pri mnohých chorobách.
Krvné zásobenie
Štítna žľaza je prekrvovaná dvoma pármi tepien, hornou a dolnou štítnou tepnou na oboch stranách. Horná štítna tepna je prvá, ktorá odstupuje od externej karotídy a zásobuje najmä hornú časť štítnej žľazy, kým dolná štítna tepna je hlavnou vetvou štítnokrčného kmeňa, ktorý odstupuje od podkľúčnej tepny. U 10 % ľudí je ďalšia štítna tepna (thyreoidea ima), ktorá odstupuje od hlavovoramenného kmeňa alebo aortálneho oblúku. Lymfatické cievy sledujú krvné zásobenie.

Žilovú krv odvádzajú tri hlavné žily do hornej dutej žily a to horná, stredná a dolná štítna žila.

V porovnaní s inými orgánmi v tele má na svoju hmotnosť štítna žľaza jedno z najlepších krvných zásobení. Najlepšie zásobený je baroreceptorový orgán v karotíde.
Histológia štítnej žľazy
Na histologickej úrovni sú v štítnej žľaze tri hlavné štruktúry:

FolikulyVýsek štítnej žľazy ovce pri 160-násobnom zväčšení

Štítna žľaza je zložená z guľovitých folikúl (mechúrikov), ktoré selektívne absorbujú z krvi jodidové jóny, I− na produkciu tyroidálnych hormónov. 25 % telových jodidových jónov je v štítnej žľaze.
Vnútri folikúl je koloid s vysokým obsahom tyreoglobulínu. Koloid predstavuje zásobáreň materiálu pre produkciu tyreoidálnych hormónov a v menšej miere aj pre samotné hormóny.

Tyreoidálne epiteliálne bunky (folikulové bunky). Folikuly sú obklopené jednou vrstvou tyroidálnych epiteliálnych buniek, ktoré vylučujú T3 a T4.
Parafolikulárne bunky (C bunky) - sú rozptýlené medzi folikulárnymi bunkami a priestore medzi guľovitými folikulami, sú ďalším typom tyroidálnej bunky. Parafolikulárne bunky vylučujú kalcitonín.

Hlavnou funkciou štítnej žľazy je produkcia hormónov tyroxínu (T4), trijódtyronínu (T3) a kalcitonínu. Až 40 % T4 sa premieňa na T3 v periférnych orgánoch ako napríklad pečeň, obličky a slezina. T3 je asi desaťkrát účinnejší ako T4.
Tvorba tyroxínu a trijodtyronínu
Tyroxín produkujú folikulárne bunky z voľného tyrozínu a tyrozínových zvyškov na tyreoglobulíne (TG). Jód sa zachytáva v "jódovej pasci" peroxidom vodíka tvorenom tyroidálnou peroxidázou (TPO) a naviazaný do polôh 3′ a 5′ benzénového jadra tyrozínových zvyškov na TG a na voľnom tyrozíne.
Po stimulácii TSH folikulárne bunky absorbujú TG a proteolyticky odštiepia jódované tyrozínové zvyšky z TG, tvoria T4 a T3 (na T3 je o jeden jód menej oproti T4) a vypúšťajú ich do krvi. Dejodinázy konvertujú T4 na T3. Štítna žľaza vylučuje asi z 90% T4 a z 10% T3

Hlavným cieľom tyroidných hormónov sú bunky mozgu. Tyreoidné hormóny hrajú kritickú úlohu vo vývoji mozgu počas tehotenstva. Zistilo sa, že transportný proteín OATP1C1 je dôležitý na prenos T4 cez hematoencefalickú bariéru.[6] Ďalší transportný proteín MCT8 je dôležitý pre prenos T3 cez membrány mozgových buniek.

V krvi je T3 a T4 čiastočne viazaný na globulín viažúci tyroxín, sérový albumín a transtyretín. Len veľmi malá časť cirkulujúceho hormónu je voľná (0,03 % T4 a 0,3 % T3. Iba voľný podiel má hormonálnu aktivitu. Rovnako ako pri kyseline retinolovej a steroidných hormónoch, tyroidné hormóny prechádzajú cez bunkovú membránu a viažú sa na vnútrobunkové receptory (α1, α2, β1 a β2), ktoré pôsobia samostatne, v pároch alebo spolu s retinoidným X-receptorom ako transkripčný faktor a ovplyvňujú transkripciu DNA.

Regulácia tvorby tyroxínu a trijodtyronínu

Tvorbu tyroxínu reguluje tyreotropný hormón (TSH) vylučovaný v prednom laloku hypofýzy (adenohypofýza).
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú bunky produkujúce TSH negatívnou spätnou väzbou:
Produkcia TSH je potlačená pri vysokých hladinách T4 a naopak. Samotnú produkciu TSH moduluje tyreotropín uvoľňujúci hormón (tyreoliberín) produkovaný v hypotalame, ktorý sa uvoľňuje vo zvýšenom množstve v situáciách ako je napríklad chlad (aby zrýchlený metabolizmus zvýšil produkciu tepla). Produkciu TSH tlmí somatostatín, zvýšená hladina glukokortikoidov, sexuálne hormóny (estrogén a testosterón) a veľmi vysoká koncentráciou jodidových jónov v krvi.
Kalcitonín
Ďalší hormón produkovaný štítnou žľazou sa zapája do regulácie hladiny vápnika v krvi. Ako odpoveď na hyperkalcémiu produkujú parafolikulárne bunky štítnej žľazy (C-bunky) kalcitonín. Kalcitonín podporuje transport vápnika do kosti čo je účinok opačný ako má paratyreoidálny hormón (PTH) prištítnej žľazy. Kalcitonín sa však nezdá byť tak nenahraditeľným ako PTH vzhľadom na to, že krvný vápnik ostáva stály po odstránení štítnej žľazy ale nie po odstránení prištítnych teliesok.

Môže sa použiť ako indikátor výskytu karcinómu drene štítnej žľazy, pri ktorom sú prítomné vysoké hladiny kalcitonínu a jeho zvýšené hladiny po operácii môžu indikovať, že nebolo odstránené všetko tkanivo karcinómu. Môže sa tak aj zistiť, či podozrivé lézie (napríklad opuchnuté lymfatické uzliny) obsahujú metastázy pôvodného malígneho rastu.

Kalcitonín sa používa aj na farmakoterapiu hyperkalcémie alebo osteoporózy.
Dôležitosť jódu
V oblastiach sveta, kde je nedostatok jódu (nenahraditeľný pri produkcii tyroxínu a trijódtyronínu) v strave sa môže štítna žľaza výrazne zväčšiť, čo vedie k opuchnutému krku (endemická struma).

Tyroxín je kritický v regulácii metabolizmu rastu v celej živočíšnej ríši. Podaním látky blokujúcej štítnu žľazu ako propyltiouracyl obojživelníkom môže napríklad zabrániť žubrienkam v premene na žaby, naopak podanie tyroxínu spustí metamorfózu.

U ľudí, deti narodené s nedostatočnosťou tyroidných hormónov majú problémy s rastom a vývojom a ich mentálny vývoj tiež môže byť vážne obmedzený, tento stav sa nazýva kreténizmus. Novonarodené deti v mnohých rozvinutých krajinách sú dnes rutinne testované na nedostatočnosť štítnej žľazy ako časť skríningu novorodencov. Deti s nedostatočnosťou sa liečia substitučne podávaním syntetického tyroxínu, čo im umožňuje normálny rast a vývin.

V dôsledku selektívneho vychytávania a koncentrovania pomerne zriedkavého prvku je štítna žľaza citlivá na účinky rôznych rádioaktívnych izotopov jódu, ktoré vznikajú pri jadrovom štiepení. Ak prostredie obsahuje väčšie množstvo rádioaktívnych izotopov jódu, môže sa koncentrácia rádioaktívnych izotopov jódu v štítnej žľaze zablokovať jej nasýtením veľkým nadbytkom nerádioaktívneho jódu, braného vo forme tabletiek jodidu draselného. Jodid draselný preto používajú preventívne zamestnanci, ktorí pracujú pri výrobe rádioaktívne značených zlúčeniny za pomoci rádioaktívneho jódu.

Užívanie jodidovanej soli je účinná metóda pridávať jód ku strave a podarilo sa tým odstrániť endemický kreténizmus vo väčšine rozvinutých krajín, niektoré vlády zaviedli aj povinné jodidovanie múky. Jodid sodný a jodid draselný sú najvhodnejšie na dopĺňanie jódu do tela.
Hyper a hypofunkcia štítnej žľazy
Vysoká alebo nízka aktivita štítnej žľazy postihuje asi 2 % populácie.

Hypotyreoidizmus (nedostatočná aktivita - hypotyreóza)

 • Hashimotova tyreoiditída
 • Ordova tyreoiditída
 • Pooperačný hypotyreoidizmus
 • Popôrodná tyreoiditída
 • Tichá tyreoiditída - subklinická)
 • Akútna tyreoiditída
 • Jatrogénny hypotyreoidizmus
 • Vrodený deficit

Hypertyreoidizmus (hyperaktivita)

Akútny hypotyreoidizmus
Gravesova choroba
Toxický tyreoidálny uzol (toxický adenóm)
Toxická uzlovitá struma (Plummerova choroba)
Hashimototoxikóza
Jatrogénny hyperyreoidizmus
De Quervainova tyreoiditída (zápal začínajúci ako hypertyreoidizmus, môže skončiť ako hypotyreoidizmus)
Zväčšenie štítnej žľazy
Označuje sa odborne ako struma (slovenský výraz "hrvoľ").

Hrvoľ

 • Endemická struma
 • Difúzna struma
 • Uzlová struma

Vrodené poruchy vývoja a polohy štítnej žľazy

 • Struma lingualis
 • Cysta štítnojazykového vývodu (ductus thyroglosus)

Nádory štítnej žľazy

 • Adenóm
 • Karcinóm
 • Lymfóm
 • Metastázy z iných zhubných nádorov (zriedkavé)

Farmakologická liečba ochorení štítnej žľazy

Liečivá používané pri ochoreniach štítnej žľazy zahŕňajú amiodarón, soli lítia, niektoré typy interferónu a IL-2 (interleukín-2). Najpoužívanejším je však náhrada tyroxínu - hormónu štítnej žľazy (Euthyrox).
Diagnostika
Krvné testy
Meranie hladín TSH (Tyrotropínu) je často používané lekármi ako triediaci test. Zvýšené hladiny TSH môžu indikovať neadekvátnu tvorbu hormónov a naopak potlačený TSH môže poukazovať na nadbytočnú neregulovanú produkciu hormónov.
Ak je abnormálny TSH, môžu byť prítomné znížené hladiny T4 a T3. Tieto môžu byť stanovené pre potvrdenie poruchy.
V rôznych štádiách ochorení môžu byť zistené abnormálne protilátky (proti TG, proti TPO, protilátky stimulujúce TSH receptor).
Sú dva rakovinové markery (indikátory) pre rakovinu spojenú so štítnou žľazou. Tyreoglobulín (TG) pre dobre diferencované papilárne a folikulárne adenokarcinómy, a kalcitonín pre zriedkavú rakovinu drene štítnej žľazy.
Veľmi zriedkavo sa zistia abnormálne hladiny TBG (tyroxín viažúci proteín) a transtyretínu. Tieto zvyčajne nie sú kontrolované.

Ultrazvuk

Na zistenie charakteru uzlíkov v štítnej žľaze môže byť potrebné ultrazvukové vyšetrenie.
Hlavné charakteristiky uzlíka štítnej žľazy pri použití vysokofrekvenčného ultrazvuku sú:
Farmakoterapia
U pacientov s hypotyreoidizmom sa používa levotyroxín, je to stereoizomér tyroxínu, ktorý je rozkladaný oveľa pomalšie, preto môže byť podaný raz denne.

Gravesova choroba môže byť liečená tioamidmi ako propyltiouracil, karbimazol alebo metimazol, alebo zriedkavo Lugolovým roztokom. Hypotyreoidizmus ako aj nádory štítnej žľazy môžu byť liečené rádioaktívnym jódom.

Ako alternatíva k bežným chirurgickým zákrokom môžu byť u vracajúcich sa cystám a metastatickej rakovine štítnej žľazy použité perkutánne injekcie etanolu.
Operácia štítnej žľazy
Operácie štítnej žľazy sú robené z rôznych dôvodov. Niekedy je odobratý uzlík v štítnej žľaze, alebo celý lalok pre biopsiu alebo pre prítomnosť samostatne fungujúceho adenómu, ktorý spôsobuje hypertyreoidizmus. Pri hypertyreoidizme, ako je napríklad Gravesova choroba, alebo pri strume z estetických dôvodov alebo pretože tlačí na okolité orgány, môže byť odobraná veľká väčšina štítnej žľazy (subtotálna tyroidektómia). Úplná tyroidektómia, spolu s okolitými lymfatickými uzlinami je zvyčajná liečba rakoviny štítnej žľazy. Jej odstránenie zvyčajne spôsobí hypertyreoidizmus, ak pacient neužíva substitučne náhrady tyreoidálnych hormónov.

Ak musí byť chirurgicky odstránená štítna žľaza, musí si chirurg dať pozor, aby nepoškodil priľahlé štruktúry ako prištítne žľazy a návratový hrtanový nerv. Obe sú náchylné na náhodné odstránenie alebo poranenie počas operácie štítnej žľazy. Prištítne žľazy produkujú parathormón (PTH), dôležitý pre udržanie dostatočného množstva vápnika v krvi. Ich odstránenie vedie k hypoparatyreoidizmu s nutnosťou podávať vápnik a vitamín D denne. Návratové hrtanové nervy zabezpečujú motorickú kontrolu všetkých externých svalov hrtanu okrem prstienkovo-štítneho svalu a vedie pozdĺž zadnej steny štítnej žľazy. Náhodné poranenie jedného z nich alebo oboch môže viesť k ochrnutiu hlasiviek a súvisiacich svalov, čím sa zmení tón hlasu.

Terapia rádiojódom

Veľké strumy, ktoré spôsobujú negatívne prejavy, ale neobsahujú rakovinu, po vyhodnotení a biopsii podozrivých uzlíkov, môžu byť liečené alternatívnou terapiou rádiojódom. Vychytávanie jódu môže byť vysoké v krajinách s nedostatkom jódu, ale nízke v krajinách, kde je jódu v potrave dostatok. V roku 1999 bol v USA zavedený rhTSH (rekombinantný ľudský TSH) thyrogen, ktorý dokáže zvýšiť vychytávanie na 50-60% a tým umožňuje terapiu jódom 131. Žľaza sa potom zmenší o 50-60%, môže pri tom vzniknúť hypotyreoidizmus a zriedka bolestivé prejavy spôsobené radiáciou, ktoré sú liečené steroidmi. V zriedkavých prípadoch sa po terapii I131 vyskytla Gravesova choroba. V súčasnej dobe toto použitie thyrogenu v USA nie je indikáciou odobrenou FDA, ale je to nádejná alternatíva k chirurgickému zásahu.

Hormóny štítnej žľazy (trans.)

Tyroxín zvyšuje rýchlosť štiepenia živín, čím zvyšuje zisk energie a telesnú teplotu. U mladých jedincov pôsobí spolu so somatotropným hormónom a je zodpovedný za rast a vývoj. Pri jeho zníženom vylučovaní (pri hypofunkcii štítnej žľazy) dochádza k vážnym ochoreniam.
Tyroníny, napríklad tyrokalcitonín, znižujú hladinu fosforu a vápniku v krvi spomalením ich uvoľňovania z kostí.

Odborné články - Tyreopatie

Najčastejšie tyreopatie v ambulancii prakcitkého lekára

hypotyreóza - subklinická hypotyreóza

doc. MUDr. Ján Podoba, CSc.
Katedra endokrinológie a metabolických chorôb FZŠŠ SZU, Bratislava
Čítajte o najčastejších tyreopatiach celý článok ...

Poznatky posledných rokov významne zmenili pohľad na problematiku ochorení ŠŽ.
Jódová profylaxia patrí medzi najefektívnejšie vo svete. Účinnosť tohto preventívneho
opatrenia sa odrazila v eradikácii endemickej strumy a zmene epidemiológie tyreopatií.

Dominujúcimi ochoreniami sú autoimunitné tyreopatie a uzlová struma.

Vysoko efektívnou jódovou profylaxiou sa na Slovensku eradikovala endemická struma. Súčasne sa významne zmenila aj epidemiológia ostatných tyreopatií. Nové objavy v endokrinológii, rozvoj laboratórnej medicíny a zobrazovacích metód umožnili diagnostiku a liečbu mnohých ochorení endokrinného systému, ktoré sa donedávna rozpoznávali iba zriedka.
Spektrum aj kvantita jednotlivých endokrinopatií, s ktorými sa praktický lekár môže dostať do kontaktu, sa neustále rozširuje. Aj napriek ústupu endemickej strumy tyreopatie sú a vždy budú najčastejšími, najľahšie diagnostikovateľnými a liečiteľnými endokrinopatiami.
Ich nositelia predstavujú významný podiel pacientov v ambulancii praktického lekára a internistu.

Z epidemiologickéhohľadiska je v súčasnosti najvýznamnejšou autoimunitná tyreoiditída a s ňou spojená primárna hypotyreóza.
Zdroj: /http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=441&magazine_id=1/

Editoriál - Klinická endokrinológia včera a dnes

doc. MUDr. Ján Podoba, CSc.
Katedra endokrinológie a metabolických chorôb FZŠŠ SZU, Bratislava
Čítajte o klinickej endokrinológii včera a dnes celý článok ...

Nebolo to ani tak dávno, že ak gynekológodoslal mladú pacientku s „negatívnym“ gynekologickým nálezom na endokrinologické vyšetrenie pre infertilitu, „špecialista“ na endokrinné choroby vyšetril funkciu štítnej žľazy. Tento z dnešného pohľadu tragikomický prístup k širokej diferenciálnej diagnostike endokrinne podmienenej infertility vyplýval z predstáv väčšiny lekárov o endokrinológii.
Zdroj: /http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=433&magazine_id=1/

Prečo nepracuje štítna žľaza

Príčiny disfunkcie štítnej žľazy

možno pre všetkých, ktorí majú celoživotný problém so zníženou funkciou štítnej žľazy (hypotyreózou) bude zaujímavé vypočuť si prednášku Prof. Ing. Ivana Turianicu DrSc. Svitá nádej pre všetkých, ktorí trpia rôznymi nešpecifickými príznakmi.

Prednáška prof. Ing. Ivana Turianicu DrSc.

- 38min

Prednáška Dr. Jozefa Vodného

1. časť
2. časť
3. časť
4. časť

Zdroje: /http://www.brassic.sk/tekvicovyolej.html/ a /http://h3oiodine.com a /http://www.regeza.sk

Nočná pyramída - Slovenský rozhlas (upravené)

MUDr. Dagmar Prokešová (endokrinologička a obezitologička)
1. časť "O štítnej žľaze" - 21:08 min
2. časť "Otázky a odpovede I. - 18:36 min
3. časť "Otázky a odpovede II. - 19:42 min

Zdroj: /http://www.slovakradio.sk/

Výskum - Liečba poruchy štítnej žľazy

Život prof. Ing. Ivana Turianicu, DrSc. je spojený so 40-ročným výskumom štítnej žľazy.
Štítna žľaza, hoci má iba 25 gramov, je generálnym riaditeľom celého nášho metabolizmu

Liečba
poruchy štítnej žľazy podľa prof. TurianicuNa Dni zdravia, ktorý nedávno poriadalo Regeneračné centrum Energy, svojou prednáškou mimoriadne zaujal prof. Ing. Ivan Turianica, DSc., ktorý pochádza z Užhorodu. Teraz učí študentov na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre na Katedre výživy. Celý jeho život je spojený s výskumom štítnej žľazy a jódu. Za jeho dlhodobým výskumom stoja ocenenia z Cambridžskej univerzity (Človek 21. storočia), ktoré získal v roku 2004 a 2008. Touto cenou sa ocení 2.000 najlepších vedcov sveta.

Ak chceme siahnuť do histórie pomenovania, treba zájsť do Grécka minulých čias. Názov jód bol odvodený z gréckeho slova jodes - modrofialový. Pri spaľovaní organickej hmoty vystupuje z popola vo forme pary, ktorá sa kondenzuje v modročervených kryštálikoch. Objavitelia jódu si všimli tento jav pri spaľovaní morských rias. Až v roku 1915 sa prišlo na to, že jód je nevyhnutný na fungovanie štítnej žľazy.

Vyskytuje sa v hormóne tyroxín, ktorý vylučuje štítna žľaza.

„Ak sa však pozrieme na funkcie, ktoré musí spĺňať, dá sa povedať, že je to generálny riaditeľ celého nášho metabolizmu.“ Takto to klasifikuje biochemik prof. Ing. Ivan Turjanica, DrSc. po štyridsať ročnom výskume v tejto oblasti.

Na trhu je množstvo výživových doplnkov z rôznych oblastí, prečo však majú iba dočasný efekt? „Málokto vie, že ich vstrebateľnosť je veľmi nízka, závisí to od ich kvality, ale telo väčšinu vylúči. Výživári hovoria, že máme veľmi drahý moč.

Väčšina prípravkov je v anorganickej (chemickej) forme, preto je to tak. Jód v soli, do ktorej sa pridáva, je tiež v anorganickej forme, podobne je to aj v jódovanej vode. Telo ich v tejto podobe vie prijať ale veľmi namáhavým enzymatickým procesom a v konečnom dôsledku je málo využiteľný. Jód v anorganickej forme pri predávkovaní dokonca škodí a to tak, že väčšine ľudí spôsobí zablokovanie funkcie štítnej žľazy t.z. vznik hypofunkcie a u niektorých spôsobí naopak hyperfukciu.“

U organickej formy viazaného jódu, ktorú má Prof. Turianica ako jediný na svete aj patentovanú, nehrozí ani predávkovanie a tým aj horeuvedené anomálie (hypofunkcie a hyperfunkia). „V dnešnej dobe bežný Európan konzumuje denne 50 až 100 mikrogramov jódu. Toto množstvo by nám bolo pred 50 rokmi postačovalo, no v súčasnej hektickej dobe, plnej stresov a vyššej dennej záťaži na organizmus (hlavne psychickej aj metabolickej) táto dávka zďaleka nepostačuje.

Na pokrytie v súčasných podmienkach potrebujeme dennú dávku okolo 200 400 mikrogramov. Nakoľko tento rozdiel je obrovský vidno to aj na chorobnosti obyvateľstva.“ Podľa medicínskych štatistík je alarmujúci zvyšujúci sa počet kardiovaskulárnych ochorení (infarkt myokardu, mozgová porážka, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol atď), ženských ochorení (cysty na vaječníkoch, maternici, prsníkoch atď), osteoporózy, neinfekčné zápaly prostaty, zrýchlený proces starnutia a znížená kvalita života v dôsledku neustáleho pocitu únavy, prepracovanosti s tým súvisiaci aj psychický stav.

Taktiež hrozivým údajom je znižujúci sa vek ľudí, ktorí ochorejú na horeuvedené choroby. A to v dobe keď z roka na rok dávame na lieky obrovské množstvo peňazí.

Akú úlohu má jód ako mikroprvok?

„Tam kde je jód, tam je aj život. Kde je život, musí byť aj jód,“ hovorí prof. Turianica. „Najbohatším zdrojom jódu sú morské živočíchy no aj v nich sa nachádza veľké množstvo anorganického jódu preto treba konzumovať morské živočíchy primerane. V ostatných potravinách je ho na súčasné pomery málo.“

Kto je v našom tele najväčším likvidátorom jódu?

„Závisí to od toho, aký život žijeme. Ak je plný napätia a stresov, konzumujeme stravu chudobnú na jód, máme zlé stravovacie návyky. Vo všeobecne platí čím väčšia záťaž organizmu tým väčšia produkcia hormónov štítnej žľazy a tým aj vyššia spotreba jódu.“

Prečo je jód taký dôležitý pre náš život?

„Je súčasťou (stavebným kameňom) hormónu štítnej žľazy. Náš prípravok Fortuna Vita je za studena lisovaný tekvicový olej s prídavkom patentovaného organicky viazaného jódu. Obsahuje súhrn polynenasýtených vyšších mastných kyselín, vrátanie esenciálneho nutrienta kyseliny linolovej, dôležitých pre zdravie človeka. Mastné kyseliny tekvicového oleja sú nevyhnutným stavebným materiálom pre všetky bunky orgánov a tkanív (pečeň, srdce, mozog, endokrinné žľazy a i.).

Tekvicový olej je aj zdrojom antioxidantov, predovšetkým vitamínu E (tokoferolov), ktoré v značnej miere chránia polynenasýtené mastné kyseliny, najmä lipoproteínov membrán buniek od poškodenia nadbytočnou oxidáciou. Do značnej miery chráni organizmus od tvorby a hromadenia voľných radikálov pôsobiacich toxicky, poškodzujúcich bunky orgánov aj tkanív, čo zhoršuje rast a rozvoj organizmu, zrýchľuje proces starnutia a vývoj patologických stavov (ateroskleróza, diabetes mellitus, zlyhanie pečene, obličiek a tvorby zhubných nádorov.)

Tekvicový olej vďaka spektru nenasýtených mastných kyselín je vhodný pri neinfekčných zápalových procesoch prostaty, disbakteriózach čreva. Vysoký obsah zinku v oleji pôsobí priaznivo na nervovú sústavu, vlasy, nechty, pokožku atď. Vďaka širokej škále vedeckovýskumnej práce sa podarilo významne rozšíriť a znásobiť efektívnosť vyššie uvedených účinkov tekvicového oleja (Fortuna Vita), čo je obhájené vydaním viacerých patentov Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky na aktivovaný olej ako potravinový doplnok.

Dôležité je, že olej neobsahuje cholesterol, naopak znižuje jeho hladinu. Ponúkaná varianta aktivovaného tekvicového oleja okrem uvedených pozitívnych komponentov obsahuje aj viazaný jód, jeden z najdôležitejších mikroprvkov v najúčinnejšej organickej forme ako efektívneho regulátora funkcie štítnej žľazy a metabolizmu.

Organicky viazaný jód bezprostredne aj cez funkciu štítnej žľazy rapídne
 • zvyšuje jódovo-tyreoidnú reguláciu metabolizmu významne aktivuje organické komponenty tekvicového oleja,
 • normalizuje rast, rozvoj človeka
 • zvyšuje detoxikačnú schopnosť pečene,
 • elastickosť krvných ciev,
 • funkciu hlavného mozgu, myokardu,
 • predchádza vzniku mozgových porážok aj infarktu myokardu,
 • zvyšuje schopnosť kontroly nad procesom množenia aj odbúravania zostarnutých buniek,
 • zvyšuje efektívnosť tvorby a zásobovanie energie vo forme ATP v organizme,
 • zvyšuje výkonnosť imunitného systému voči nepriaznivým vplyvom okolitého prostredia.
 • rapídne znižuje tvorbu voľných radikálov a poškodenie buniek orgánov aj tkanív, zvyšuje ich funkčnú rezervu a predchádza tvorbe nádorových buniek,
 • odďaľuje starnutie, predlžuje fyziologický vek,
 • efektívne zvyšuje taktiež účinnosť iných biologických doplnkov aj liekov, neblokuje ich účinok,
 • odstraňuje únavu, závraty,
 • zlepšuje pamäť,
 • zvyšuje energetické zásoby v organizme,
 • zvyšuje výkonnosť a akomkoľvek veku a
 • pôsobí ako ozdravujúci faktor pri ateroskleróze, hypertenzii, diabetes mellitus, psoriáze a hlavne
 • normalizuje funkciu štítnej žľazy - čím umožňuje plnohodnotný život.
Tekvicový olej - Fortuna Vita, obsahujúci jód viazaný na prírodné organické látky, ako potravinový doplnok patrí k zdravej výžive.

Doporučená dávka pre dospelých je 10 ml denne a do 14 rokov 3 ml denne.“ Netreba tomu veriť, treba to jednoducho skúsiť,“ inšpiruje prof. Turianica. „Pacient s osteoporózou si môže dať urobiť snímok pred začatím užívania prírodného jódu a potom po 3 mesiacoch denno denného užívania. S výsledkom budú všetci prekvapení. Tým, že si sfunkčnil štítnu žľazu, vápnik sa vďaka jódu zabuduje do kosti a on ju má ako mladý človek.“ Ak má človek dostatok jódu, bude mať v poriadku aj zuby. Nemôžu sa mu kaziť.

„Jednoducho je to tak – ak je náš generálny riaditeľ zdravý (štítna žľaza), so všetkým si dokáže poradiť. „

Zdroj: Text je spracovaný na základe zvukovej nahrávky, ktorú si môžete vypočuť v úvode

Staré tajomstvá o štítnej žľaze

Tajomstvá štítnej žľazy

Je to malá žliazka uprostred krku, ktorá nemá rada veľké priania. A už vôbec nie vedomé, naplánované snahy vykonať veľké, záslužné činy.
Tajomstvá štítnej žľazyČo má človek vytvoriť v živote, k tomu príde prirodzenou cestou, stačí len načúvať a v pravý čas konať, samozrejme s láskou. Štítna žľaza nám pomáha rozvíjať našu osobnosť. Podporuje spokojný život, nie život v strehu s napnutým krkom.

Ak pochopíme zbytočnosť všetkých neopodstatnených nárokov a chcení, štítna žľaza bude pracovať tak, ako má. Kto ustrnie v hmote a v snahe všetko mať, samozrejme žijúc v starostiach o rodinu a iba jej materiálny prospech, kde duchovno kríva, nech sa nečuduje zníženej funkcii tejto žľazy.

Vysoké materiálne nároky potrebujú mnoho jódu a tam, kde je vysoký cieľ, bývajú aj časté sklamania, následný život bez radosti. Jód hoci pridávaný do potravín rýchlo vyprchá, obdobne ako naše dobré predsavzatia.

Častokrát sa nám v živote stavajú do cesty rôzne prekážky, ktoré nemôžeme vždy ovplyvniť, no cítime sa ovládaní a zväzovaní. Ako odmenu posielame množstvo negatívnych myšlienok pomsty. Každá podobná myšlienka je zárodkom uzlíka na štítnej žľaze a záleží len od nás samotných, koľko si ich vytvoríme.

Skúsme sa odpútať od všetkého, čo nás ťaží, stavajme si radšej viac menších, splniteľných cieľov, verme v spravodlivosť vesmíru a robme všetko s čistou láskou. Nerušme si vedome obranný štít nášho tela, aj takto môžeme nazvať štítnu žľazu.

Ak sme pochopili duchovnú príčinu ochorení štítnej žľazy, je to prvý a správny krok na ceste k jej vyliečeniu.

Bohužiaľ, každý tretí človek na svete trpí ochorením štítnej žľazy. K príznakom nedostatku hormónov produkovaných štítnou žľazou patrí slabosť, únava, suchá šupinatá pokožka, citlivosť na chlad a zvyšujúca sa hmotnosť napriek zníženému príjmu potravy, zápcha a svalové kŕče. Týmto príznakom nemusíme vždy venovať dostatočnú pozornosť. No od fungovania endokrinnej sústavy závisí činnosť prakticky všetkých orgánov tela a je bezprostredne spojená s normálnym fungovaním hypofýzy.

Ak človek v detstve utrpel úraz hlavy, poranenie chrbtice alebo stres, môžu sa v neskoršom veku prejaviť hormonálne poruchy, ktoré narušia činnosť štítnej žľazy, slinivky brušnej a ostatných orgánov. Štítna žľaza je bezprostredne spojená s činnosťou pohlavných orgánov, na čo by sa nemalo zabúdať pri liečení gynekologických problémov.

Lekárska veda sa už dávno odklonila od prírodných spôsobov liečby, ktoré prirodzene aktivujú organizmus, aby sám obnovil životne dôležité funkcie.
Spôsobov je viac, všetky sú založené na báze obkladov.

Hlinené obklady

Budeme potrebovať 100 g šedomodrej hliny, ktorú zmiešame s vodou (50 – 70 g) do konzistencie hustej smotany. Mimoriadne liečebné účinky dosiahneme, pokiaľ namiesto vody použijeme vlastný moč (podmienka je byť nefajčiarom). Takto pripravenú hlinu nanesieme na kúsok plátna a priložíme na štítnu žľazu, necháme pôsobiť najmenej pol hodiny, maximálne 1,5 hodiny. Potom hlinu odstránime, ale len prirodzene, koľko sa samo odlepi a krk znova obvinieme teplým šálom so zvyškom hliny a necháme pôsobiť ešte 2 hodiny.

Pritom budeme vykonávať špeciálne cviky, o ktorých sa dočítate neskôr. Obklady je potrebné prikladať na krk až do úplného vyzdravenia, štítna žľaza dosiahne normálnu veľkosť cca za 2 až 3 týždne.

Mrkvové obklady

Mrkvový obklad je rovnako účinný a liečivý ako hlinený obklad. Mrkva obsahuje veľa karoténu. Na strúhadle na jemno nastrúhame asi 50 – 70 g čerstvej mrkvy, priložíme na krk a gázou preložíme. Krk obvinieme šálom. Doba pôsobenia a praktiky sú rovnaké ako pri hlinenom obklade.

Tvarohové obklady

Účinky tvarohu sa ničím nelíšia od predchádzajúcich dvoch obkladov, no najlepšie je použiť po domácky vyrobený tvaroh, ktorý obsahuje mnoho vápnika, ktorý je potrebný k činnosti štítnej žľazy. Počas pôsobenia tvarohu vykonávame cvičenia.

Špeciálne cviky

1.) Pohodlne sa posadíme, pričom máme narovnaný chrbát, hlavu držíme rovno.
 • niekoľkokrát sa zhlboka nadýchneme a vydýchneme
 • s hlbokým nádychom cez nos zakloníme čo najviac hlavu a na chvíľku prestaneme dýchať
 • s výdychom vraciame hlavu do pôvodnej polohy a pomaly tlačíme hlavu k hrudníku, čím zároveň tlačíme na štítnu žľazu
Pri nádychu si evokujeme modrú farbu, ktorý vdychujeme, pri výdychu hlavu tlačíme o hruď, čím dochádza k tlaku na štítnu žľazu tak, že sa z nej vytlačí všetka krv. Naopak pri nádychu do nej putuje silný impulz energie a krvi.

Toto cvičenie je veľmi dôležité a zároveň posilňuje viacero orgánov tela. Oči pohlcujú modrú farbu a zároveň sa napĺňa ich centrum a akupunktúrne body okolo nich a nad štítnou žľazou. Posilňuje sa tak hormonálna sústava nášho tela. Dochádza k celkovému duševnému uvoľneniu organizmu.

2.) Toto cvičenie účinne aktivizuje, čistí a povzbudzuje činnosť štítnej žľazy, krvou prúdia hormóny, ktoré omladzujú nielen väzivo ale aj celé telo.
 • palec pevne pritlačíme pod bradu, ostatné prsty zohneme
 • zľahka zatlačíme palcom na svaly pod bradou a začneme jazykom pohybovať dopredu a dozadu, tento pohyb opakujeme od 2,5 – 5 minút pPocítite, ako vám pulzuje svalstvo pod bradou v mieste, kde máte palec)
 • palec zľahka pritláčame aby vyvolal skrátenie svalstva, potom predkláňame hlavu aby sa dotýkala hrudníka a napneme svalstvo brady a krku tým, že otvoríme veľké ústa (na šiji sa musia napnúť všetky svaly a väzy)
 • zdvihneme hlavu a bradu nahor, svaly sú stále napnuté a dôkladne ich naťahujeme 
Toto cvičenie opakujeme 2x týždenne 5 – 10 minút. Spočiatku môžeme pociťovať bolesť v krku, šiji a v oblasti štítnej žľazy. Bolesť je spôsobovaná napínaním svalov, ktoré nikdy predtým podobným spôsobom zaťažované neboli. Pri pravidelnom cvičení si svaly na záťaž zvyknú a bolesť zmizne.

Vplyv jódu na štítnu žľazu

jódJód je anorganická látka, od ktorej závisí funkcia štítnej žľazy. Jód je ľahko rozpustný, jeho nadbytok neovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, no jeho nedostatok spôsobuje vytvorenie strumy. Dochádza k opuchom, zvýšeniu hmotnosti a zhoršeniu nálady.

Najzaujímavejšie organické zlúčeniny jódu sú obsiahnuté v rastlinách a účelne sa využívajú tak pri hyperthyreóze ako aj pri hypothyreóze. Mechanizmy vplyvu sú v súčasnej medicíne málo známe a prakticky sa nepoužívajú.

Ak štítna žľaza neprodukuje dostatok jódu, potom prištítne telieska trpia jeho nedostatkom a vzájomne sa ovplyvňujú. Takto sa prírodne vieme popasovať aj so skoliózou, pričom liečba môže trvať niekoľko mesiacov. Stačí, že okrem cvičenia budeme telu dodávať bylinky, ovocie a zeleninu bohaté na vápnik.

V našom organizme je jód nevyhnutnou stavebnou súčasťou hormónov štítnej žľazy, ktoré v bunkách regulujú rýchlosť látkovej premeny.

Navonok sa to prejavuje správnou mierou životnej energie. Ak máme jódu dostatok, budeme primerane aktívni, vitálni a mysliaci.

Jód má však vplyv aj na alfa-amylázy, jeden z enzýmov, vznikajúcich v podžalúdkovej žľaze, ktorý sa podieľa na trávení tukov. Dôležitý je tiež pre správny vývoj plodu a dieťaťa v ranom období života.

Prísun jódu do organizmu si zabezpečíme konzumáciou morských rýb a plodov či pitím minerálok s vyšším obsahom jódu. Obsahuje ho i kuchynská soľ, pričom 5 až 10 g by malo stačiť na dennú potrebu jódu.

Potrebné množstvo jódu sa odvíja od veku, rastu, pohlavia, výživy, vonkajšej teploty a hmotnosti. Bezpečné a dostatočné množstvo pre dospelých je 1 až 2 mikrogramy na kilogram hmotnosti. Deťom do 10 rokov sa odporúča dávka 40 – 120 mg, nad 10 rokov a dospelým asi 150 mg, tehotným 250 mg a dojčiacim ženám maximálne 300 mikrogramov. Keďže jód prechádza do materského mlieka, dojčené deti zvyčajne netrpia jeho nedostatkom.
Zaujímavé čítanie o jóde a jeho vplyvoch nielen na štítnu žľazu si prečítaj v pomerne rozsiahlej knihe vo formáte pdf tu...

Rastliny obsahujúce veľké množstvo jóduArónia čierna = Jarabina
čierna

Koreň kostihoja lekárskeho, Lišajník islandský, Ruta voňavá, Ľanové semeno, Kvet trnky, Rebríček, Fazuľové lusky, Trezalka bodkovaná, Krušina farbiarska, Šalvia lekárska, Skorocel kopijovitý, Bazalka, Cesnak, Višne, Citróny, Maliny, Paradajky, Ríbezle, Jarabina čierna (Arónia čierna)

Rastliny bohaté na vápnik

Arnika horská, Koreň kostihoja lekárskeho, Krušina jelšová, Rozmarín, Harmanček, Ľanové semeno, Praslička roľná, Materina dúška, Kvet bazy čiernej, Pór, Rasca, Cesnak, Zelený hrášok, Kapusta, Karfiol, Zemiaky, Repa, Sójové bôby, Čakankové puky, Pomaranče, Višne, Hrušky, Ríbezle, Citróny

FYTOTERAPIA A DIÉTY

Pri liečbe štítnej žľazy je potrebné zlepšiť krvný obeh, ktorému môžeme pomôcť kontrastným sprchovaním teplou a studenou vodou, alebo môžeme použiť bylinné zmesi, čím zosilníme liečebný účinok.

Znížená funkcia štítnej žľazy

100 g extraktu chaluhy bublinatej zmiešame s 10 g medovky lekárskej. Užívame 2 lyžičky tri krát denne

10 g vňate krušiny farbiarskej zalejeme s 2 dl studenej vody a pripravíme odvar. Užívame 1 lyžicu tri krát denne

10 g bodliaku zalejeme 2 dl studenej vody, pripravíme odvar a užívame tri krát denne jednu lyžicu

100 g čerstvej šťavy potočnice lekárskej užívame jednu lyžicu tri krát denne

Nadmerná aktivita štítnej žľazy

60 g ľanového semena, 60 g hnedej vodnej riasy, 60 g komonice lekárskej, 60 g rozrazilu lekárskeho, všetky bylinky zmiešame a pijeme 2 – 3 krát denne 1 lyžicu zmesi zaliatej jedným pohárom horúcej vody

60 g chaluhy bublinatej, 60 g truskavca vtáčieho, 60 g rozrazilu lekárskeho zmiešame. Jednu lyžicu zmesi prelejeme pohárom vriacej vody a pijeme 1 – 2 poháre denne

100 g šípky, 50 g lišajníka islandského zmiešame, zalejeme 1 litrom vriacej vody a krátko prevaríme. Pijeme počas dňa

Ak trpíte ochorením štítnej žľazy, konzumujte čo najviac potravín a produktov bohatých na stopové prvky. Patria k nim: jód, vápnik, fluór, zinok, železo, zlato a kremík.

Vynikajúce sú i odvary so zemiakových šupiek, pomarančová šťava, sušené mlieko, morské riasy a ďalšie dary mora ako napr. treščia pečeň. Samozrejme je nevyhnutné byť pod lekárskym dozorom a sledovať svoj zdravotný stav pod dohľadom odborníkov. Aj keď optimálnym prispením k uzdraveniu je aj pomoc mentálna, čo znamená nepripúšťať si chorobu.

 

Zdroj: /http://www.vesti.sk/ar_zdravie_10.htm
Viac článkov...

Najnovšie komentáre

 • Nedavno som sa docital na americkej stranke, ktoru vedie isty uznavany lekar, pr... Čítajte viac ...
  18.01.19 18:08
 • Dobry deň mám dhlodoby problem už asi rok mám problemy tvorbou hlienov ani nejem... Čítajte viac ...
  07.10.18 18:43
 • Rozhovor s Dr. Vodným - najbližším spolupracovníko m prof. Turianicu a podrobný ... Čítajte viac ...
  07.10.18 08:49
 • Pekný deň prajem. Tiež som sa v tom článku celkom našla ,opakované zvačšené uzli... Čítajte viac ...
  22.09.18 22:21
 • Pekný deň. Mám vraj chronickú tyreotitídu, schudol som 20 kg za 4 mesiace , búše... Čítajte viac ...
  01.09.18 20:23
 • ja cvicim 6 tibetan 50x a to je vidiet ze som podstatne silnejsi. Totiz uvolnuje... Čítajte viac ...
  31.08.18 10:56
 • Olej Fortuna vitae stojí v Rakusku € 58,- takze asi tazko ste ho mohla zohnat za... Čítajte viac ...
  15.08.18 12:05
 • Ahoj, mám presne tie isté príznaky, ale lekári ma posielajú z jedného vyšetrenia... Čítajte viac ...
  04.08.18 15:19
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 128
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 2119597
Máme online 27 hostí 
soľ