Choroby štítnej žľazy
Obsah článku |
---|
Choroby štítnej žľazy |
Choroby prištítnych teliesok |
Hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy |
Celý článok |
Stránka 1 z 3
CHOROBY ŠTÍTNEJ ŽĽAZY
ŠTÍTNA ŽĽAZA
(glandula thyreoidea) je párová endokrinná žľaza uložená po bokoch chrupky hrtana. Jej dva laloky spája úzky mostík žľazového tkaniva. Je tvorená žľazovými bunkami usporiadanými do uzavretých vačkov – folikulov. Bunky sú od seba oddelené koloidnou hmotou, v ktorej sa nachádzajú hormóny trijódtyronín a tyroxín, ktoré tvorí štítna žľaza. Činnosť štítnej žľazy riadi tyreotropný hormón (TTH), ktorý sa tvorí v prednom laloku hypofýzy.Jednoduchá struma je zväčšenie štítnej žľazy. Vznik strumy ovplyvňujú viaceré faktory, najdôležitejšie z nich sú nedostatok jódu v potrave, vrodené a dedičné faktory a nadbytok strumigénov, látok zväčšujúcich štítnu žľazu, v potrave. Struma z nedostatku jódu môže prechodne vzniknúť v období puberty alebo v tehotenstve.
Štítna žľaza sa postupne zväčšuje, sprievodnými príznakmi sú
- únava
- chudokrvnosť
- opuchy viečok a rúk
- chrapot
- dýchacie ťažkosti
- zmeny hlasu a
- bledá, studená a suchá koža
Zápaly štítnej žľazy – tyroiditídy Akútne zápaly majú najčastejšie vírusový pôvod. Ochorenie sa začína náhle, prejavuje sa bolesťou v oblasti štítnej žľazy, zvýšenou teplotou, zvýšenou sedimentáciou a leukocytózou. Lieči sa antibiotikami.
Autoagresívna lymfocytová tyroiditída = Hashimotova struma je chronický zápal štítnej žľazy. Toto ochorenie je spôsobené protilátkami, ktoré vytvára organizmus proti štítnej žľaze. Štítna žľaza sa zväčšuje, nachádza sa v nej zvýšený počet lymfocytov. Komplikáciou je hypofunkcia štítnej žľazy.
Zápaly štítnej žľazy sa diagnostikujú punkciou štítnej žľazy a cytologickým rozborom získanej vzorky.
Znížená funkcia štítnej žľazy – hypotyreóza
Primárna hypotyreóza je zapríčinená primárnym poškodením štítnej žľazy, najčastejšie aoutoagresívnym zápalom štítnej žľazy.
Sekundárnu hypotyreózu zapríčiňuje hypofunkcia diencefalopituitárneho systému, znížená tvorba tyreostimulačného hormónu.
Hypotyreózy vznikajú ako dôsledok strumektómie (pooperačná hypotyreóza) alebo liečby rádioaktívnym jódom.
Ochorenie má pomalý vývoj s nešpecifickými príznakmi, úplne rozvinutá hypotyreóza má typický klinický obraz, prejavuje sa zníženou pracovnou aktivitou, ospalosťou, pomalou chôdzou, zimomrivosťou, zápchou, pomalým rastom vlasov a nechtov, hlas je chrapľavý, koža suchá, u žien porucha menštruačného cyklu. Ochorenie sa lieči substitučnou liečbou – podávaním hormónu tyroxínu – Euthyrox.
Zvýšená funkcia štítnej žľazy – hypertyreóza
Pri hypertyreóze dochádza k zvýšenej produkcii hormónov štítnej žľazy tyroxínu a trijódtyronínu. Poznáme tri druhy tohto ochorenia:1. Difúzna toxická struma s exoftalmom – Gravesova-Basedowova choroba: je to autoagresívne ochorenie, príčinou je tvorba protilátok, ktoré podnecujú štítnu žľazu k zvýšenej tvorbe hormónov. Za očnými guľami hrubne tkanivo, tie sa postupne vysúvajú z očnice a vzniká exoftalmus. Chorý nemôže zavrieť oči, rohovka vysychá a dochádza k jej zvredovateniu – lagoftalmus.
2. Nodózna toxická struma: pri tomto type je štítna žľaza vyplnená uzlami, ktoré sa po dlhom čase neporušenej funkcie stávajú hyperfunkčnými. Príčiny nie sú známe.
3. Exogénna (lieková) hypertyreóza: je ochorenie spôsobené nesprávnou liečbou, keď je pacient predávkovaný hormónmi štítnej žľazy.
Príznaky hypertyreózy
Sú nespavosť, nekľud, nervozita, zmeny nálad, búšenie srdca, hnačka, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, nadmerná chuť do jedla bez priberania.
Výrazné bývajú poruchy krvného obehu, pulz je rýchly, vyskytujú sa poruchy srdcového rytmu. Veľké rozdiely sú medzi systolickým a diastolickým krvným tlakom. Koža je vlhká a teplá, častá je svalová adynamia, najvýraznejšia na stehennom svalstve.
Pri tomto ochorení je dôležitá režimová liečba
Chorý potrebuje pokoj, obmedzenie fyzickej a duševnej námahy; škodlivé je opaľovanie, parný kúpeľ, alkohol a čierna káva.
Pri medikamentóznej liečbe sa podávajú tyreostatiká (betablokátory mónov v štítnej žľaze), väčšina z nich spôsobuje zväčšenie štítnej žľazy, preto sa označujú ako strumigény. V niektorých prípadoch sa podávajú veľké dávky rádioaktívneho jódu, ktorý sa hromadí v štítnej žľaze a vyvoláva miestne ožiarenie. Chirurgická liečba sa uskutočňuje odstránením podstatnej časti štítnej žľazy.
Po chirurgickej liečbe hrozí operovanému niekoľko komplikácií
1. Tyreotoxická kríza: v súčasnosti zriedkavá, chorý je nepokojný, má strach zo smrti, tachykardiu a vysokú teplotu, niekedy je v delíriu. Podáva sa Lugolov roztok.
2. Hematóm v rane: vzniká pri kašli alebo vracaní, sprevádzaný je dusením, krk je zdurený, krv presvitá cez kožu.
3. Tetania a poranenie zvratných nervov: vznikajú po strumektómii z akejkoľvek indikácie.
Rakovina štítnej žľazy – karcinóm tyroidey
Je to najčastejší zhubný nádor endokrinného systému. Karcinóm sa prejavuje uzlami, ktoré rýchlo rastú a metastázujú do lymfatických uzlín, pľúc a kostí. Funkcia štítnej žľazy ja zachovaná.
Medulárny karcinóm je zvláštnym typom rakoviny štítnej žľazy, charakteristické je to, že sa môže vyskytnúť u viacerých členov rodiny. Nadmerná produkcia hormónu kalcitonínu pri tomto ochorení znižuje hladinu vápnika v krvi a tým vzniká tetania.
Karcinóm sa lieči podávaním rádioaktívneho jódu, vonkajším ožiarením alebo chirurgicky.
Dopredu > |
---|
Komentárov
Asi tu bude znieť dosť podivne, ale keď plačem, alebo sa zadýcham tak mám na krku hrozný tlak a bolesti. Doktor hovorí, že je to moja sugescia,ale ja si nemôžem pomôcť.
Musíš vydržať a dobrať lieky, no niekedy je to aj 2-3 roky. Kvalita života sa však rapídne zmení. Musíš si zvyknúť.
Rádi bychom s manželem ještě druhé dítě, ale docela se bojím komplikací. Když jsem se ptala proč to vzniklo, kde se onemocnění vzalo bylo mi řečeno že je to většinou dědičné. Divné je, že z naší rodiny to nikdo nemá. Tak jsem teď často na internetu a hledám co by mi mohlo pomoci. Začala jsem teď zkoumat detoxikaci organismu, jestli to třeba není tím nebo já nevím. Navštívila jsem už 2 léčitele - léčení energií - bez výsledku a léčení pomocí čajů z bylinek-výsledek žádný. V únoru jdu na kontrolu tak jsem zvědavá co a jak. Mudr. mi řekla, že naděje na zlepšení není žádná tak mi asi zbyde se s tím vyrovnat.
Mým problémem jsou šíleně studené ruce a nohy. Byla jsem s rukama i na vyšetření, ale tam mi řekli že to je nejpravděpodobn ěji od štítné žlázy. Problém s váhou nemám, snad jen suchou kůži, problém se spaním a trochu i nálady. Asi by bylo dobré aby se doktoři více zabývali příčinou tohoto onemocnění a ne jen předpsat recept a za půl roku na kontrolu.
Měla jsem děsný bušení srdce. Tak třeba se v těchto příznacích někdo taky našel?Akorát toho těhotenství se bojím, obzvlášť po porodu, co jsem četla! Všem držím pěsti!
asi rok chodím pravidelne na kontroly štítnej šľazy, choroba: hypofunkcia štítnej žľazy, zatial bez liekov, no je potrebná pravidelná kontrola, v prípade tehotenstva samozrejme okamžité nasadenie liekov. Nejako som tomu nepripisovala veľký význam, avšak mometálne som rapídne schudla, mám menšie problémy s prehltaním, nechty sa mi šitepia, zrýchlené trávenie, som bez nálady, žiadna motivácia. Začala som preto trocha viac googliť a stále viac mam podozrenie že za tým bude ozaj štítna žlaza, najväčší problém mam s tým schudnutím (ktoré mi však nezapadaá do príznakov hypofunkcie) a psychický stav, neviem či si to len sugerujem, ale nedokážem si pomôcť. Mam strach isť k lekárovi, mam pocit že si fakt vymýšlam.
teplota rúk alebo nôh? aj to s tým súvisí, ja mám už od nepamäti problém s tým že mám stále studené nohy a ruky, a pritom sa mi nohy strašne potia. Ale je to presne ako s mojou váhou - jem a nepriberám, zrýchlené trávenie je mojím problémom už dlho, ale človek si na to zvykne
Dobrý deň,
ani sa Vám nečudujem, že máte strach. Tiež by som ho mal, keby ma mali rezať. Kolegyňa mala problémy prejavujúce sa rôznymi symptómami až po strumu a po operácii bola ako znovuzrodená. Vybrali jej iba polovicu štítnej žľazy a druhá vraj stačí pokryť tvorbu hormónov, užíva však aj tak euthyrox.
Neviem, či sa liečite na hyper alebo hypo štítnej žľazy. Niekde som čítal, že uzlíky v štítnej žľaze sa dajú rozpustiť,([cen sored]//mare.remare.sk/index.php/stitna-zlaza/113-state-tajomstva-o-stitnej-zlaze) asi by som skúsil ešte pred poslednou možnosťou alternatívnu liečbu vitamínmi od Jamiesona: A,B/pangamin/,C(500mgráno+50 0mgobed),,D,E, zinkom, selénom a vincentkou-obsahuje jód, "rezanie" by som zvolil až na poslednom mieste. Ale to je iba môj názor, rozhodnúť sa musíte sám.
ahoj, moja mamina má tento istý problém, dva roky chodila na endokrinologiu kde jej sledovali tzv. uzly, po dvoch rokoch a miernom náraste uzlu išla na biopsiu - kde nastal šok, rakovina štítnej žľazy, teraz ju čaká operácia a potom následne liečba, ak však máš studený nádor bolo by fajn keby Ti urobili biopsiu, alebo ti ju už robili? kde by sa presne zistilo či ide o zhubný nádor. tak Ti držímpalce, a keď tak sa ozvi
PANI
DOKTORKA MI PRETPISALA l,THYROXIN 50
BERLIN, CHEMIE BOJIM SA ZE OD NYCH PRIBERIEM .MAM UY DOST VELKE TAZKOSTI
AKO NAPRIKLAD SUCHO V USTACH AJ BOLESTI V HRDLE DOST CASTO
CITIM SA UNAVENA JE TO ZLE
Duchovná príčina spočíva v neustálych pocitoch „akoby sa o mňa nikdy nikto naozaj nestaral, a nebral ma takého, aký som“, alebo pri neschopnosti či nemožnosti sa realizovať.
Protiliekom je prijatie samého seba takého, ako v skutočnosti ste, bez podmienok a seba týrania. Pretože len tí, ktorí akceptujú sami seba, môžu vidieť druhých takých, akí sú a môžu ich akceptovať
Ochoreniu vždy predchádzajú situácie, ktoré zoslabujú bunkový systém
Hľadajte príčiny problému a pokúste sa obnoviť funkcie organizmu
stres a energetická nerovnováha
sú výsledkom hormonálnych porúch. Ak bunky nemajú dostatok energie pre svoju činnosť každá snaha je zbytočné.
užívanie liekov a ich vedľajšie účinky
neprimerane užívané množstvá rozličných liekov na všetky prejavy ochorení ktoré máte, vytvárajú nežiadúce chemické reakcie. Vedľajšie príznaky vzniknutých problémov sú horšie riešiteľné, ako samotné základné ochorenie
- ak používate lieky, nemôžete dbať na vplyv Mesiaca.
- spolu podávanie bioinformačných doplnkov výživy s obsahom fytohormónov a bioinformácií telo náležitým spôsobom harmonizuje a nemá vedľajšie príznaky.
Keď chýba v tele určitý druh hormónu, organizmus dokáže využiť rastlinnú náhradu na jeho doplnenie a naopak, pri prebytku zasa využíva náhradu na jeho vylúčenie.
- využívajte obklady a pitie čajov z bylín, ktoré čistia krv žihľava, rebríček, praslička roľná, ostružina, potočnica, trezalka, šalvia,
Prevencia a regenerácia
sústavne posilňujte bunky imunitného systému
Keďže prirodzený systém je narušený, treba regenerovať všetkými dostupnými prostriedkami. Ale pozor! Hodnoty v magneto-stimulačných poliach nesmú presahovať energetické napätie na bunkách.
správna životospráva a dodržaný pitný režim
vyrovnáva stav nedostatku a pôsobí harmonizačne na bunky imunitného, hormonálneho a zažívacieho systému
- konzumujte plnohodnotnú rastlinnú stravu, vyhnite sa konzumácii hlúbovín a výrobkom z bielej múky. Podporne pôsobí aj pitie šťavy z mrkvy.
pohyb na čerstvom vzduchu, oddych, relax
zabezpečí organizmu dostatok kyslíka bunkám
- využite možnosti regenerácie spolu s užívaním potravinových doplnkov hlavne tekvicový olejFORTUNA VITA
unikátna forma organicky viazaného jódu so 100% tekvicovým olejom lisovaným za studena - Fortuna Vitae
nemusíte sa báť naozaj to funguje!
Zdá sa mi, že ak je tak užitočný chorému človeku, mala by byť jeho cena primeraná a nie tak premrštená. Veď keby sa jednalo len o jednu fľašu, lenže tých fliaš by asi bolo treba viac a dať 50€
Choroba si nevyberá a slovenská "chudoba" asi musí trpieť na umelých hormónoch.
Na tej fľaši je podstatné to, že jód je viazaný na esenciálne mastné kyseliny v oleji, a nie na minerály, takže telo ho môže priamo používať.
V prípade rôznych doplnkov výživy sú minerály (najčastejšie KI jodid draselný) rozpustené vo vodnom roztoku, čo je lepšie než napr. jodizovaná soľ,ale stále je účinnosť menšia než pri tomto oleji, takže v konečnom dôsledku to bude stáť možno rovnako, pretože ich musíte kúpiť 2-3x toľko aby ste docielili rovnaký efekt.
No a v neposlednom rade sú tu stopové prvky, antioxidanty a samotné esenciálne kyseliny, ktoré olej ako taký obsahuje, ako ste aj vy spomínali.
Kúpila by som si ho tam aj ja pokiať by sa jednal o ten s jodom a funguje ?
chcela by som sa spytat, ci mate osobne skusenosti s FORTUNA VITA. Zistili mi poruchu stitnej zlazy, mam difuznu strumu, s jednym uzlom v pravom laloku a taktiez tereotitidu cize zapal SZ. Rada by som to poriesila prirodnou cestou, nie liekmi /ak to nebude nutne/. Daju sa tieto uzly odstranit aj pomocou toho oleja, alebo len chirurgicky ? Vdaka za radu :)
Hoci mám skoro raz toľko rokov ako ty, máme rovnaký problém. Dočítal som sa, že je to problém súvisiaci s nedostatočným množstvom selénu, vitamínu C a E a aj jódu. Skús na určitú dobu doplniť tieto látky a uvidíš, či sa rast zastaví. Toho vitamínu C môžeš doplniť aj 3x denne po 1000 mg, selénu a E-čka podľa návodu na krabičke, ale zároveň treba brať aj jód - v lekárni si kúp Vincentku - pi 3x denne po pol deci.
Napíš, či sa situácia zlepšila.
Držím palce a zbytočne sa nestresuj. Chce to čas, a výsledok určite príde.
Ahojte ja mam 19 rokov uz dva roky sa liecim na hyper funcknu stitnu zlazu......
---------------------------------------
alternatívna liečba:
1/GINEX, CITIVITAL, ARTRIN, PERALGIN, FYTOMINERAL
2/+Tekvicový oej, pretože obsahuje okrem zinku, jódu a vit. C, E,D aj rad ďaľších stopových prvkov a hlavne SELÉN, ktorý odstraňuje poruchy vnútorných orgánov teda aj štítnej žľazy.
Môžem dodať kvalitný rakúsky tekvicový olej priamo od výrobcu,500 ml á 15,-EUR.
biorelaxharmoni e
kontakt : 0944 371 924
Som chudokrvna a štítna zlaza: TSH-ultrasenzitivne : 3,42, T4 - volny: 16,74, Antithyreoperox idaza: 99,2. Dr. vravela ze to nie je nic vazne ale mam sa objednat k endokrinologovi . No ten ma objednal az o 5 mesiacov.
Neviete co znamenaju tieto hodnoty, teda v com je problem v šž?
Nechcem rozoberať hodnoty štítnej žľazy, ale podľa toho čo píšete, by som si skúsil opatrne doplniť B-komplex. Aspoň 50 mg tablety 1xdenne a k tomu ešte magnézium - to tŕpnutie by mohlo prestať a možno sa časom upraví aj chudokrvnosť. K tomu by som ešte na lačno bral koenzým Q10 - 60 mg tobolku a zvýšil by som prísun vitamínu C /500-1000 mg za deň/. Koenzým aj Mg by mohli pomôcť pri búšení aj únave. Na určitú dobu by som obmedzil pitie kávy, aby neskresľovala výsledky. Ale to všetko by som urobil pre seba. Ak zvážite podobný postup, treba ho primerane vyskúšať a sledovať odozvy tela.
Teda nehovor, ze clovek (postavou) nemoze vyzerat rovnako ako v 20 a 40. Ja tak vyzeram a doteraz som nemyslela, ze musim zakonite mohutnejsia. Je to individualne, ak niekomu na sebe zalezi, tak sa o seba stara. (pokial ho neobmedzuje ochorenie stitnej zlazy)
Zamysli sa nad tym!
Je tu niekto kto sa s ním vyliečil ?
mám otázku, čo myslíte, pomohol by mi tekvicový olej, aj keď mi štít.žlazu vyoperovali pred 2 mesiacmi?
Má tovýznam? Stále sa necítim dobre, zadýcham sa, výrazne mi ubudli fyzicke sily. Ďakujem. Z.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.