záhrada v máji botanical

Najnovšie...

kompava - výživoté doplnky


predaj bylín

rady bylinare karla
quadra synergy
nadeje
zore
eutrofia
walmark
homeopatia-abc

laboratorny sprievodca


 pubmed
lepšie žiť

Úvodná stránka Štítna žľaza Štítna žľaza - odborne

Štítna žľaza - odborne

Štítna žľaza – generálny riaditeľ

Štítna žľaza (lat. glandula thyreoidea) je jedna z väčších endokrinných žliaz v tele.

Je to dvojlalokový orgán umiestnený v krku, ktorý produkuje hormóny, najmä
 • tyroxín (T4)
 • trijódtyronín (T3) oba regulujú intenzitu metabolizmu a ovplyvňujú rast a aktivitu mnohých iných systémov v tele.
 • kalcitonín - kontroluje hladinu vápnika v krvi.
 •  
Jód je dôležitý pre tvorbu oboch hormónov.
Hypertyroidizmus (príliš aktívna štítna žľaza) a hypotyroidizmus (nedostatočne aktívna štítna žľaza) sú najbežnejšie poruchy spojené s touto žľazou.

Anatómia

štítna žľaza - odborný popis

Štítna žľaza je umiestnená na prednej strane krku, začína pri šikmej čiare na štítnej chrupke (tesne pod hrtanovým výstupkom ohryzku) a pokračuje až k šiestej podkovitej chrupka (chrupavky v tvare C, tvoriace mechanickú oporu priedušnice).
Určiť jej polohu vzhľadom na stavce chrbtice nie je možné, pretože sa vzhľadom na ne pohybuje vertikálne pri prehĺtaní. Leží na priedušnici a je zakrytá pretracheálnou fasciou (čo jej umožňuje pohyb), svalmi a kožou.

Priedušnica alebo trachea (lat. trachea) je trubica, ktorá je súčasť dýchacích ciest. Začína sa vo výške 6.krčného stavca a končí vo výške 4.hrdnikového stavca. Je pokračovaním hrtanu, nadväzuje na prstienkovitú chrupavku hrtana a je uložená pred pažerákom, hneď na začiatku ju obopínajú laloky štítnej žľazy. Je dlhá asi 12 cm a široká 1,5 cm. Vystužená je 15-20 chrupavkami tvaru "C". Vnútro je vystlané riasinkovitým epitelom. Končí rozdvojením (lek. bifurkácia) na dve priedušky (lat. bronchi).

S hmotnosťou 10–20 g u dospelého človeka patrí štítna žľaza medzi väčšie žľazy. Má motýlikovitý tvar. Krídla zodpovedajú lalokom a telo je mostík štítnej žľazy. Môže sa výrazne zväčšiť počas tehotenstva a pri mnohých chorobách.
Krvné zásobenie
Štítna žľaza je prekrvovaná dvoma pármi tepien, hornou a dolnou štítnou tepnou na oboch stranách. Horná štítna tepna je prvá, ktorá odstupuje od externej karotídy a zásobuje najmä hornú časť štítnej žľazy, kým dolná štítna tepna je hlavnou vetvou štítnokrčného kmeňa, ktorý odstupuje od podkľúčnej tepny. U 10 % ľudí je ďalšia štítna tepna (thyreoidea ima), ktorá odstupuje od hlavovoramenného kmeňa alebo aortálneho oblúku. Lymfatické cievy sledujú krvné zásobenie.

Žilovú krv odvádzajú tri hlavné žily do hornej dutej žily a to horná, stredná a dolná štítna žila.

V porovnaní s inými orgánmi v tele má na svoju hmotnosť štítna žľaza jedno z najlepších krvných zásobení. Najlepšie zásobený je baroreceptorový orgán v karotíde.
Histológia štítnej žľazy
Na histologickej úrovni sú v štítnej žľaze tri hlavné štruktúry:

FolikulyVýsek štítnej žľazy ovce pri 160-násobnom zväčšení

Štítna žľaza je zložená z guľovitých folikúl (mechúrikov), ktoré selektívne absorbujú z krvi jodidové jóny, I− na produkciu tyroidálnych hormónov. 25 % telových jodidových jónov je v štítnej žľaze.
Vnútri folikúl je koloid s vysokým obsahom tyreoglobulínu. Koloid predstavuje zásobáreň materiálu pre produkciu tyreoidálnych hormónov a v menšej miere aj pre samotné hormóny.

Tyreoidálne epiteliálne bunky (folikulové bunky). Folikuly sú obklopené jednou vrstvou tyroidálnych epiteliálnych buniek, ktoré vylučujú T3 a T4.
Parafolikulárne bunky (C bunky) - sú rozptýlené medzi folikulárnymi bunkami a priestore medzi guľovitými folikulami, sú ďalším typom tyroidálnej bunky. Parafolikulárne bunky vylučujú kalcitonín.

Hlavnou funkciou štítnej žľazy je produkcia hormónov tyroxínu (T4), trijódtyronínu (T3) a kalcitonínu. Až 40 % T4 sa premieňa na T3 v periférnych orgánoch ako napríklad pečeň, obličky a slezina. T3 je asi desaťkrát účinnejší ako T4.
Tvorba tyroxínu a trijodtyronínu
Tyroxín produkujú folikulárne bunky z voľného tyrozínu a tyrozínových zvyškov na tyreoglobulíne (TG). Jód sa zachytáva v "jódovej pasci" peroxidom vodíka tvorenom tyroidálnou peroxidázou (TPO) a naviazaný do polôh 3′ a 5′ benzénového jadra tyrozínových zvyškov na TG a na voľnom tyrozíne.
Po stimulácii TSH folikulárne bunky absorbujú TG a proteolyticky odštiepia jódované tyrozínové zvyšky z TG, tvoria T4 a T3 (na T3 je o jeden jód menej oproti T4) a vypúšťajú ich do krvi. Dejodinázy konvertujú T4 na T3. Štítna žľaza vylučuje asi z 90% T4 a z 10% T3

Hlavným cieľom tyroidných hormónov sú bunky mozgu. Tyreoidné hormóny hrajú kritickú úlohu vo vývoji mozgu počas tehotenstva. Zistilo sa, že transportný proteín OATP1C1 je dôležitý na prenos T4 cez hematoencefalickú bariéru.[6] Ďalší transportný proteín MCT8 je dôležitý pre prenos T3 cez membrány mozgových buniek.

V krvi je T3 a T4 čiastočne viazaný na globulín viažúci tyroxín, sérový albumín a transtyretín. Len veľmi malá časť cirkulujúceho hormónu je voľná (0,03 % T4 a 0,3 % T3. Iba voľný podiel má hormonálnu aktivitu. Rovnako ako pri kyseline retinolovej a steroidných hormónoch, tyroidné hormóny prechádzajú cez bunkovú membránu a viažú sa na vnútrobunkové receptory (α1, α2, β1 a β2), ktoré pôsobia samostatne, v pároch alebo spolu s retinoidným X-receptorom ako transkripčný faktor a ovplyvňujú transkripciu DNA.

Regulácia tvorby tyroxínu a trijodtyronínu

Tvorbu tyroxínu reguluje tyreotropný hormón (TSH) vylučovaný v prednom laloku hypofýzy (adenohypofýza).
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú bunky produkujúce TSH negatívnou spätnou väzbou:
Produkcia TSH je potlačená pri vysokých hladinách T4 a naopak. Samotnú produkciu TSH moduluje tyreotropín uvoľňujúci hormón (tyreoliberín) produkovaný v hypotalame, ktorý sa uvoľňuje vo zvýšenom množstve v situáciách ako je napríklad chlad (aby zrýchlený metabolizmus zvýšil produkciu tepla). Produkciu TSH tlmí somatostatín, zvýšená hladina glukokortikoidov, sexuálne hormóny (estrogén a testosterón) a veľmi vysoká koncentráciou jodidových jónov v krvi.
Kalcitonín
Ďalší hormón produkovaný štítnou žľazou sa zapája do regulácie hladiny vápnika v krvi. Ako odpoveď na hyperkalcémiu produkujú parafolikulárne bunky štítnej žľazy (C-bunky) kalcitonín. Kalcitonín podporuje transport vápnika do kosti čo je účinok opačný ako má paratyreoidálny hormón (PTH) prištítnej žľazy. Kalcitonín sa však nezdá byť tak nenahraditeľným ako PTH vzhľadom na to, že krvný vápnik ostáva stály po odstránení štítnej žľazy ale nie po odstránení prištítnych teliesok.

Môže sa použiť ako indikátor výskytu karcinómu drene štítnej žľazy, pri ktorom sú prítomné vysoké hladiny kalcitonínu a jeho zvýšené hladiny po operácii môžu indikovať, že nebolo odstránené všetko tkanivo karcinómu. Môže sa tak aj zistiť, či podozrivé lézie (napríklad opuchnuté lymfatické uzliny) obsahujú metastázy pôvodného malígneho rastu.

Kalcitonín sa používa aj na farmakoterapiu hyperkalcémie alebo osteoporózy.
Dôležitosť jódu
V oblastiach sveta, kde je nedostatok jódu (nenahraditeľný pri produkcii tyroxínu a trijódtyronínu) v strave sa môže štítna žľaza výrazne zväčšiť, čo vedie k opuchnutému krku (endemická struma).

Tyroxín je kritický v regulácii metabolizmu rastu v celej živočíšnej ríši. Podaním látky blokujúcej štítnu žľazu ako propyltiouracyl obojživelníkom môže napríklad zabrániť žubrienkam v premene na žaby, naopak podanie tyroxínu spustí metamorfózu.

U ľudí, deti narodené s nedostatočnosťou tyroidných hormónov majú problémy s rastom a vývojom a ich mentálny vývoj tiež môže byť vážne obmedzený, tento stav sa nazýva kreténizmus. Novonarodené deti v mnohých rozvinutých krajinách sú dnes rutinne testované na nedostatočnosť štítnej žľazy ako časť skríningu novorodencov. Deti s nedostatočnosťou sa liečia substitučne podávaním syntetického tyroxínu, čo im umožňuje normálny rast a vývin.

V dôsledku selektívneho vychytávania a koncentrovania pomerne zriedkavého prvku je štítna žľaza citlivá na účinky rôznych rádioaktívnych izotopov jódu, ktoré vznikajú pri jadrovom štiepení. Ak prostredie obsahuje väčšie množstvo rádioaktívnych izotopov jódu, môže sa koncentrácia rádioaktívnych izotopov jódu v štítnej žľaze zablokovať jej nasýtením veľkým nadbytkom nerádioaktívneho jódu, braného vo forme tabletiek jodidu draselného. Jodid draselný preto používajú preventívne zamestnanci, ktorí pracujú pri výrobe rádioaktívne značených zlúčeniny za pomoci rádioaktívneho jódu.

Užívanie jodidovanej soli je účinná metóda pridávať jód ku strave a podarilo sa tým odstrániť endemický kreténizmus vo väčšine rozvinutých krajín, niektoré vlády zaviedli aj povinné jodidovanie múky. Jodid sodný a jodid draselný sú najvhodnejšie na dopĺňanie jódu do tela.
Hyper a hypofunkcia štítnej žľazy
Vysoká alebo nízka aktivita štítnej žľazy postihuje asi 2 % populácie.

Hypotyreoidizmus (nedostatočná aktivita - hypotyreóza)

 • Hashimotova tyreoiditída
 • Ordova tyreoiditída
 • Pooperačný hypotyreoidizmus
 • Popôrodná tyreoiditída
 • Tichá tyreoiditída - subklinická)
 • Akútna tyreoiditída
 • Jatrogénny hypotyreoidizmus
 • Vrodený deficit

Hypertyreoidizmus (hyperaktivita)

Akútny hypotyreoidizmus
Gravesova choroba
Toxický tyreoidálny uzol (toxický adenóm)
Toxická uzlovitá struma (Plummerova choroba)
Hashimototoxikóza
Jatrogénny hyperyreoidizmus
De Quervainova tyreoiditída (zápal začínajúci ako hypertyreoidizmus, môže skončiť ako hypotyreoidizmus)
Zväčšenie štítnej žľazy
Označuje sa odborne ako struma (slovenský výraz "hrvoľ").

Hrvoľ

 • Endemická struma
 • Difúzna struma
 • Uzlová struma

Vrodené poruchy vývoja a polohy štítnej žľazy

 • Struma lingualis
 • Cysta štítnojazykového vývodu (ductus thyroglosus)

Nádory štítnej žľazy

 • Adenóm
 • Karcinóm
 • Lymfóm
 • Metastázy z iných zhubných nádorov (zriedkavé)

Farmakologická liečba ochorení štítnej žľazy

Liečivá používané pri ochoreniach štítnej žľazy zahŕňajú amiodarón, soli lítia, niektoré typy interferónu a IL-2 (interleukín-2). Najpoužívanejším je však náhrada tyroxínu - hormónu štítnej žľazy (Euthyrox).
Diagnostika
Krvné testy
Meranie hladín TSH (Tyrotropínu) je často používané lekármi ako triediaci test. Zvýšené hladiny TSH môžu indikovať neadekvátnu tvorbu hormónov a naopak potlačený TSH môže poukazovať na nadbytočnú neregulovanú produkciu hormónov.
Ak je abnormálny TSH, môžu byť prítomné znížené hladiny T4 a T3. Tieto môžu byť stanovené pre potvrdenie poruchy.
V rôznych štádiách ochorení môžu byť zistené abnormálne protilátky (proti TG, proti TPO, protilátky stimulujúce TSH receptor).
Sú dva rakovinové markery (indikátory) pre rakovinu spojenú so štítnou žľazou. Tyreoglobulín (TG) pre dobre diferencované papilárne a folikulárne adenokarcinómy, a kalcitonín pre zriedkavú rakovinu drene štítnej žľazy.
Veľmi zriedkavo sa zistia abnormálne hladiny TBG (tyroxín viažúci proteín) a transtyretínu. Tieto zvyčajne nie sú kontrolované.

Ultrazvuk

Na zistenie charakteru uzlíkov v štítnej žľaze môže byť potrebné ultrazvukové vyšetrenie.
Hlavné charakteristiky uzlíka štítnej žľazy pri použití vysokofrekvenčného ultrazvuku sú:
Farmakoterapia
U pacientov s hypotyreoidizmom sa používa levotyroxín, je to stereoizomér tyroxínu, ktorý je rozkladaný oveľa pomalšie, preto môže byť podaný raz denne.

Gravesova choroba môže byť liečená tioamidmi ako propyltiouracil, karbimazol alebo metimazol, alebo zriedkavo Lugolovým roztokom. Hypotyreoidizmus ako aj nádory štítnej žľazy môžu byť liečené rádioaktívnym jódom.

Ako alternatíva k bežným chirurgickým zákrokom môžu byť u vracajúcich sa cystám a metastatickej rakovine štítnej žľazy použité perkutánne injekcie etanolu.
Operácia štítnej žľazy
Operácie štítnej žľazy sú robené z rôznych dôvodov. Niekedy je odobratý uzlík v štítnej žľaze, alebo celý lalok pre biopsiu alebo pre prítomnosť samostatne fungujúceho adenómu, ktorý spôsobuje hypertyreoidizmus. Pri hypertyreoidizme, ako je napríklad Gravesova choroba, alebo pri strume z estetických dôvodov alebo pretože tlačí na okolité orgány, môže byť odobraná veľká väčšina štítnej žľazy (subtotálna tyroidektómia). Úplná tyroidektómia, spolu s okolitými lymfatickými uzlinami je zvyčajná liečba rakoviny štítnej žľazy. Jej odstránenie zvyčajne spôsobí hypertyreoidizmus, ak pacient neužíva substitučne náhrady tyreoidálnych hormónov.

Ak musí byť chirurgicky odstránená štítna žľaza, musí si chirurg dať pozor, aby nepoškodil priľahlé štruktúry ako prištítne žľazy a návratový hrtanový nerv. Obe sú náchylné na náhodné odstránenie alebo poranenie počas operácie štítnej žľazy. Prištítne žľazy produkujú parathormón (PTH), dôležitý pre udržanie dostatočného množstva vápnika v krvi. Ich odstránenie vedie k hypoparatyreoidizmu s nutnosťou podávať vápnik a vitamín D denne. Návratové hrtanové nervy zabezpečujú motorickú kontrolu všetkých externých svalov hrtanu okrem prstienkovo-štítneho svalu a vedie pozdĺž zadnej steny štítnej žľazy. Náhodné poranenie jedného z nich alebo oboch môže viesť k ochrnutiu hlasiviek a súvisiacich svalov, čím sa zmení tón hlasu.

Terapia rádiojódom

Veľké strumy, ktoré spôsobujú negatívne prejavy, ale neobsahujú rakovinu, po vyhodnotení a biopsii podozrivých uzlíkov, môžu byť liečené alternatívnou terapiou rádiojódom. Vychytávanie jódu môže byť vysoké v krajinách s nedostatkom jódu, ale nízke v krajinách, kde je jódu v potrave dostatok. V roku 1999 bol v USA zavedený rhTSH (rekombinantný ľudský TSH) thyrogen, ktorý dokáže zvýšiť vychytávanie na 50-60% a tým umožňuje terapiu jódom 131. Žľaza sa potom zmenší o 50-60%, môže pri tom vzniknúť hypotyreoidizmus a zriedka bolestivé prejavy spôsobené radiáciou, ktoré sú liečené steroidmi. V zriedkavých prípadoch sa po terapii I131 vyskytla Gravesova choroba. V súčasnej dobe toto použitie thyrogenu v USA nie je indikáciou odobrenou FDA, ale je to nádejná alternatíva k chirurgickému zásahu.

Hormóny štítnej žľazy (trans.)

Tyroxín zvyšuje rýchlosť štiepenia živín, čím zvyšuje zisk energie a telesnú teplotu. U mladých jedincov pôsobí spolu so somatotropným hormónom a je zodpovedný za rast a vývoj. Pri jeho zníženom vylučovaní (pri hypofunkcii štítnej žľazy) dochádza k vážnym ochoreniam.
Tyroníny, napríklad tyrokalcitonín, znižujú hladinu fosforu a vápniku v krvi spomalením ich uvoľňovania z kostí.

Komentárov  

 
# PriberaniePetra 2011-02-17 15:37
Dobrý deň, mám hypotyreózu a denne užívam euthyrox 125. Mám 16 a diagnózu už mám zopár rokov a doteraz som mohla jesť hocičo ale stále som bola veľmi chudá. No v posledných mesiacoch som pribrala asi 8 kíl Čím to je že sa to zmenilo?Môže to byť pubertou?Keď budem pravideľne cvičiť a zdravo sa stravovať môžem sa dostať na pôvodnú váhu a udržať si ju alebo je pravidlo že ľudia s týmto typom ochorenia pravidelne priberajú na váhe?Vopred ďakujem za radu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Nejesť sladkostiAlica 2011-02-18 07:41
Ahoj Petra, v tvojom veku by si s takým prudkým priberaním mala niečo urobiť.

Euthyrox 125 sa mi zdá pomerne vysoká dávka nato, aby si mala dosť hormónov.

Na tvojom mieste by som asi úplne a radikálne vylúčila akýkoľvek cukor - v rôznych podobách. Zo začiatku budeš mať silné nutkanie na sladkosti, ale potom si zvykneš a ani nebudeš mať chuť, dať si nejakú sladkosť. Tým myslím ani jeden cukrík.

Cukor získaš z ovocia a zeleniny, maximálne z medu.

Okrem toho treba jesť viacej strukovín, cesnak, cibuľu, pór - aj s korienkami, oregano.

Jesť menej chleba a hlavne jedál s kvasnicami, vyhýbať sa alkoholu a pivu. jedlám s kvasnicami.

Vyskúšaj to dodržať aspoň mesiac a uvidíš, či terapia zaberá. :cry:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# PriberaniePetra 2011-02-18 20:30
No zatiaľ to na mne nieje tak veľmi výrazne vidieť lebo ako som povedala predtým som bola veľmi chudá len nerozumiem tej zmene.Neviem či je to tým že som vo vývoji alebo mojím stravovaním.Hladinu hormónov som mala vždy veľmi nízku a počula som že ľudia s hypotyreózou priberajú.Myslím ,že taký hrozný problém u mňa nebude si zasiahnuť do jedálnička len by som chcela vedieť do akej veľkej miery môžem ovplyvniť svoju postavu s touto poruchou.A musím sa priznať že doteraz som nevedela aký veľký vplyv na túto chorobu majú potraviny takže ďakujem za radu.a ešte niečo-je pravda,že najvhodnejšie je zvýšiť príjem jódu?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Príjem jóduAlica 2011-02-20 05:44
Citovanie Petra:
No zatiaľ to na mne nieje tak veľmi výrazne vidieť lebo ako som povedala predtým som bola veľmi chudá len nerozumiem tej zmene.Neviem či je to tým že som vo vývoji alebo mojím stravovaním.Hladinu hormónov som mala vždy veľmi nízku a počula som že ľudia s hypotyreózou priberajú.Myslím ,že taký hrozný problém u mňa nebude si zasiahnuť do jedálnička len by som chcela vedieť do akej veľkej miery môžem ovplyvniť svoju postavu s touto poruchou.A musím sa priznať že doteraz som nevedela aký veľký vplyv na túto chorobu majú potraviny takže ďakujem za radu.a ešte niečo-je pravda,že najvhodnejšie je zvýšiť príjem jódu?


:roll: Skús si pozrieť stránku: [censored]//jodis.sk môžeš si jodis objednať priamo v lekárni, pol litrová fľaša stojí okolo 11€ ale dlho vydrží.
Vyskúšaj postupne užívať podľa návodu. Jód potrebuješ aj keď užívaš Euthyrox na kožu, vlasy, pečeň... a k tomu ešte štipku selénu (možno v tekvicových semienkach) a mandlí (horčík a tyrozín) aby sa vytvárali podmienky pre tvorbu hormónu. Myslím, že nič nepokazíš a po určitom období uvidíš, či to má význam, alebo nie.

Podstatné je, že si si uvedomila, že musíš nejako riešiť svoju situáciu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# šťíTNA žľAZASlávka 2011-03-20 16:04
Dobrý den,chcela by som sa dozvediet aký veľký rez my spravia pod šťítnou žlazou ked tam mam cistu ? nedalo by sa to aj nejakou inov cestov liečiť ? aký to má vplyv na organizmus ? strašne velmi sa potím až privelmi.Ked my to vyberu dúfam ze nezacnem priberať :) za odpoved Vám už vopred velmi pekne dakujem :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# priberanie / chudnutieHanka 2012-04-22 12:59
Dobrý deň,
mám problémy zo štinou žlazou , od minuleho leta som vela pribrala , nedari sa mi to vobec schudnut , vobec sa neprejedam ani nic taketo.
moja doktorka mi stitnu zlazu vobec neriesi a nelieci, preto idem zmenit doktorku a takisto som sa objednala do bb do novamedu na endokrinologiu.
chcem len vediet ze ci liecenim stitnej zlazy ked mi zvoli lekarka liecbu alebo lieky tak ci z tych liekov konecne schudnem alebo zase len priberiem? :-(
dakujem za odpoved. pekny den
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Štítna žľazaValika 2012-07-24 07:50
Dobrý deň,
rok sa liečim na štítnu žľazu. Lekár mi zvýšil Euthyrox z 25 na 50-tku. Stále mám pocit cudzieho telesa v krku akoby som tam niečo mala. Začína mi to vadiť. Chcela by som vedieť, či je to normálny pocit,alebo to treba riešiť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Je povolené pridávanie komentárov bez registrácie.
Komentáre budú uverejnené po ich schválení.
Ďakujem za pochopenie

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

 • Dobry deň mám dhlodoby problem už asi rok mám problemy tvorbou hlienov ani nejem... Čítajte viac ...
  07.10.18 18:43
 • Rozhovor s Dr. Vodným - najbližším spolupracovníko m prof. Turianicu a podrobný ... Čítajte viac ...
  07.10.18 08:49
 • Pekný deň prajem. Tiež som sa v tom článku celkom našla ,opakované zvačšené uzli... Čítajte viac ...
  22.09.18 22:21
 • Pekný deň. Mám vraj chronickú tyreotitídu, schudol som 20 kg za 4 mesiace , búše... Čítajte viac ...
  01.09.18 20:23
 • ja cvicim 6 tibetan 50x a to je vidiet ze som podstatne silnejsi. Totiz uvolnuje... Čítajte viac ...
  31.08.18 10:56
 • Olej Fortuna vitae stojí v Rakusku € 58,- takze asi tazko ste ho mohla zohnat za... Čítajte viac ...
  15.08.18 12:05
 • Ahoj, mám presne tie isté príznaky, ale lekári ma posielajú z jedného vyšetrenia... Čítajte viac ...
  04.08.18 15:19
 • Mám stromový jostu prvý rok je potrebné ju nejako upravovať strihom? Čítajte viac ...
  11.07.18 05:10
RSS

Najčítanejšie komentáre

 • Do dnešného dňa banujem, že som neurobil to, čo naši susedia. V ílovitej pôde vy... Čítajte viac ...
 • S hryzcami bojujem už dva roky, nakoniec som to vzdal a snažím sa všetko, čo im... Čítajte viac ...
 • Ahoj Tiež pridávam do chleba špaldu, ale iba celozrnnú ku klasickej pšeničnej hl... Čítajte viac ...
 • Už asi pred 15 rokmi som začala s "Tibeťanmi" po zdravotných problémoch s chrbti... Čítajte viac ...
 • Dobrý deň, som rád, že uverejňujete na vlastnej koži odskúšané recepty. Skúšal s... Čítajte viac ...
 • Ahojky, máte niekto hypofunkciu štítnej žľazy? Zaujímalo by ma, či niekto nemá r... Čítajte viac ...
 • No nemoc ktorú máš mám tiež a hormonálne zmeny v tele vedú tiež ku psychoproblém... Čítajte viac ...
 • Ahoj Amálka, konečne som našla niekoho, kto má rovnaké príznaky ako ja – na vyše... Čítajte viac ...
RSS

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 128
Webové prepojenia : 6
Počet zobrazení obsahu : 1958647
Máme online 10 hostí 
soľ